Jak praktycznie przygotować się do porodu naturalnego?
Hurra! Już koniec wreszcie dobrnęłaś do tego tak długo wyczekiwanego dnia, na pewno masz wszystko dopięte na ostatni guzik. Jednak tak jeszcze dla świętego spokoju w tych paru słowach przypomnimy co jest dla was ważne w okolicy porodu który wybrałaś - czyli jak przygotować się do porodu naturalnego.
Dla wielu z nas poród to nie przewidywalne doświadczenie na które ciężko sie przygotować. Nie oznacza to jednak że przyszła mama nie ma wpływu na to jak wygląda poród naturalny ponieważ można a nawet trzeba się do niego przygotować, gdyż utworzenie swoistego planu porodu pozwoli ten dzień uczynić mniej stresującym zarówno dla mamy jak i dla nowego członka rodziny. W tym wpisie przypomnimy rady które zebraliśmy w poprzednich artykułach ponieważ warto powtórzyć wszystko co wiąże się z przygotowaniem do porodu naturalnego jeszcze raz.
Bardzo ważne zajęcia w szkole rodzenia
Przygotowanie ciała i psychiki do porodu to przedewszystkim regularne uczestniczenie w zajęciach szkoły rodzenia. W trakcie zajęć przyszli rodzice mogą dowiedzieć się wszystkiego na temat rozwoju maluszka w brzuszku, tego jak wygląda poród lub połóg, nauczyć ważnej też dla was nauki parcia, oraz to jak opiekować się noworodkiem. Zajęcia w szkole są prowadzone przez psychologów i położników czyli ekspertów w tym fachu. Mogą być świetną okazją do rozwiania wątpliwości, rozwiania mitów które usłyszałyśmy ale też przede wszystkim odpowiedzią na trudne pytania które chcecie zadać. Zajęcia w takiej szkole rodzenia to nie tylko teoria ale też praktyczna nauka. Udział w zajęciach pozwala krok po kroku nauczyć się technik oddychania, czy też sposobów łagodzenia bólu porodowego, ale również obsługi noworodka czyli przewijania, kąpieli i karmienia. To również fajne miejsce żeby poznać innych przyszłych rodziców z którymi można sie podzielić swoimi rozterkami i problemami. Często takie zajęcia tworzą przyjaźnie na całe życie. Chociaż zajęcia w szkole rodzenia przygotowują do porodu siłami natury, mogą uczęszczać w nich też panie które mają rodzić poprzez cesarskie cięcie, one też sporo dowiedzą się o pielęgnacji maleństwa i o połogu.
Ćwiczenia mięśni Kegla
Ćwiczenie mięśni dna miednicy powinny nam towarzyszyć nie tylko w okresie ciąży. Aktywność fizyczna może znacznie ułatwić i przyspieszyć poród oraz zapobiec wielu dolegliwościom poporodowym jak pęknięcie krocza czy nietrzymaniu moczu. Mięśnie dna miednicy znajdują się między kością łonową i guziczną – otaczają pochwę, cewkę moczową i odbyt a ich głównym zadaniem jest podtrzymywanie narządów jamy brzusznej. Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają poprawić napięcie i siłę mięśni dna miednicy, dzięki czemu ta faza porodu staje się krótsza i mniej bolesna. Trening Kegla zapobiega także nadmiernemu rozluźnieniu się mięśni na skutek ciąży i porodu. Ćwiczenia mięśni Kegla są dość proste i wymagają od nas tylko dyscypliny w stosowaniu, możecie wykonywać je o dowolnym czasie i niemal w każdym miejscu. Polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, bez napinania mięśni brzucha, pośladków i ud, przy zachowaniu zwyczajnego rytmu oddychania. Ćwiczenia Kegla dobrze jest kontynuować również po porodzie żeby zapobiec nietrzymaniu moczu.
Ćwiczymy oddech
Odpowiednie oddychanie w trakcie porodu zapewnia dobre natlenienie organizmu,co bardzo ułatwia rozwarcie szyjki macicy, dodaje sił, uśmierza ból i przyspiesza samą akcję porodową. Prawidłowych technik oddechu warto nauczyć się już przed porodem. Możecie nauczyć się ich oczywiście we wspomnianej wyżej szkole rodzenia pod okiem fachowców. Pamiętajmy! Wszystkie ćwiczenia należy skonsultować z lekarzem i dopasować do aktualnych zmian w ciele i etapu ciąży. Ćwiczenia oddechowe warto wykonywać nawet od początku ciąży. Najlepiej usiąść na dworze lub w przewiewnym pomieszczeniu. Trening powinien obejmować oddychne z brzucha oraz oddychanie zgodne z rucham ciała takim jak podnoszenie lub opuszczanie rąk.
Aktywność fizyczna
Jeżeli ćwiczyłaś przed ciążą nie ma powodu żebyś przestała teraz zaniedbywać swoją aktywność. Regularne ćwiczenia poprawią Twoje samopoczucie, wzmocnią wewnętrze mięśnie oraz dotlenią organizm.
Jakie ćwiczenia fizyczne dla przyszłych mam?
Panie w ciąży ale nie tylko pokochały jogę i pływanie, które ma nieoceniony wpływ na zmiany w ciele oraz elastyczność mięśni krocza czy dna macicy. Polecamy też ćwiczenia w przykucnięciu które rozszerzają kanał rodny, ale też wzmacniają mięśnie nóg. Pamiętajcie że wszystkie ćwiczenia przed porodem i w trakcie ciąży trzeba wykonywać w spokojnym tempie żeby się nie przeforsować i oczywiście zawsze zasięgnąć najpierw opinii lekarza prowadzącego.
Tylko relaks nas uratuje :)
Nie jest niczym dziwnym że stres i lęk towarzyszą nam przed porodem ale również w czasie ciąży. Sprzymierzeńcem każdej z nas powinien stać się Spokój. Postarajmy się nie ulegać czarnym myślom i nie snuć w głowie niemiłych scenariuszy. Sposobów na relaks nie tylko dla ciężarnych jest wiele. Joga, medytacja spacer czy rozmowa z przyjaciółką to tylko parę z pomysłów na walkę ze stresem i relaksację.
Masaż krocza przed porodem
Jak przygotować krocze do porodu i czemu jest to ważne?. Masażem krocza poprawisz jego elastyczność, ukrwienie tkanek oraz zwiększysz ich rozciągliwość. Masaż krocza wykonywany w czasie ciąży łagodzi dolegliwości podczas porodu a tym samym ogranicza ryzyko nacięcia lub pęknięcia krocza. Najlepiej przeprowadzać go od 34 tyg. ciąży - po kąpieli, z użyciem naturalnych olejków. Jeżeli macie infekcję intymną lub krwawicie z dróg rodnych masaż nie jest wskazany.
W jakim szpitalu chcesz rodzić ?
Wybór komfortowego miejsca porodu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć każda z nas. Poród powinien odbywać się w wygodnych i bezpiecznych warunkach, w otoczeniu wykwalifikowanego personelu, któremu możesz zaufać. Takiego miejsca musicie poszukać dużo wcześniej. Udajcie się do różnych placówek, porozmawiajcie z personelem, zobaczcie sale porodową to na pewno ułatwi decyzję.
Przygotowanie ciała do porodu
Żeby dobrze przygotować się na ten długo wyczekiwany moment trzeba, odpowiednio dłużej spać, pielęgnować ciało i dobrze się odżywiać. W samym okresie okołoporodowym zalecamy dietę lekkostrawną, bez produktów wzdymających i smażonych. Przed przybyciem na oddział porodowy warto wziąć prysznic, trzeba zmyć lakier do paznokci - jest to niezbędne do kontrolowania nasycenia krwi tlenem, jeśli macie kolczyk w pępku lub okolicy intymnej trzeba go usunąć.
Co spakować do szpitala na poród?
O tym co spakować do szpitala na poród pisaliśmy tutaj jednak pokrótce powtórzymy żeby nie uleciało wam z głowy:)
Po pierwsze nigdy nie zwlekajcie z zakupem rzeczy do porodu – kompletowanie wyprawki warto zacząć przynajmniej 3-4 miesiące przed terminem narodzin maluszka a najpóźniej na 4.tygodnie przed porodem trzeba spakować torbę jeśli zamierzacie rodzić w szpitalu. Najlepiej żeby w kompletowaniu wyprawki i pakowaniu torby uczestniczył także przyszły tata i mógł służyć praktyczną pomocą kiedy nadejdzie ten długo wyczekiwany czas. W wyprawce do szpitala dla mamy i Pociechy muszą znaleźć się m.in.: dokumenty, karta ciąży, ostatnie badania, koszule do porodu i karmienia piersią, biustonosze do karmienia piersią, majtki poporodowe, akcesoria higieniczne i kąpielowe, ubranka dla maluszka: body, czapeczki, skarpetki, pajacyki, łapki niedrapki. Możecie zabrać też ze sobą książkę, telefon czy odtwarzacz z relaksującą muzyką.
I tak dotarłyśmy do tego momentu. Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z ofertą okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i produktami które mogą okazać się konieczne dla młodej mamy i dziecka zaraz po porodzie i w szpitalu.
Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.