Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

23 tydzień ciąży porozmawiajmy o wstydliwym temacie

2023-05-09
23 tydzień ciąży porozmawiajmy o wstydliwym temacie

Ale zacznijmy jak zawsze:)

Zaczynając 23 tydzień ciąży, rozpoczynasz jednocześnie szósty miesiąc ciążowej przygody. Jest to też końcówka II trymestru. A więc połowa ciąży jest już za Tobą, a do rozwiązania pozostało jedynie trzy miesiące. W tym czasie zaczynają się pojawiać objawy, które powodują wzrost radosnego podniecenia spowodowanego oczekiwaniem na maluszka. Zaczynasz zauważać wyraźne ruchy pod powierzchnią skóry, a na badaniu USG są dokładnie widoczne miny na buzi Twojego smyka. Na naszej owocowo warzywnej skali dziecko waży około 500gr i jest wielkości grejpfruta.

Ciąża jest bardzo wymagającym okresem dla każdej z nas czyli kobiet ciężarnych. Zmiany które zachodzą w naszym organizmie dzieją się w wielu układach i narządach. Nasze ciało zmienia się bardzo intensywnie, towarzyszy temu wzrost masy ciała, wymioty czy zwiększenie częstości wizyt w toalecie. Mięśnie dna miednicy zostają nadmiernie obciążone dlatego też zwiększa się ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu. Większa chęć oddawania moczu w ciąży oraz popuszczanie moczu nie jest w ostatnim trymestrze niczym nadzwyczajnym ale na pewno trochę wstydliwym. Na blogu Formommy poruszamy różne trudne ciążowe tematy dlatego dziś porozmawiajmy o problemie kobiet nie tylko ciężarnych ale również po porodzie kiedy teoretycznie mija nietrzymanie moczu. Porozmawiajmy czym jest nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

Problem nietrzymania moczu to wstydliwa dolegliwość, która często kojarzy się nam z osobami starszymi. A tymczasem jak wiemy z doświadczenia i od naszych niezawodnych klientek, że nietrzymanie moczu dotyczy wielu młodych kobiet, zwłaszcza w czasie ciąży i połogu.

Ciąża to wyjątkowy i wymagający czas w życiu kobiety. Zmieniamy się zarówno emocjonalnie jak i fizycznie. W trakcie ciąży na zewnątrz widzimy ładny zaokrąglony ciążowy brzuszek i radość wynikającą z radosnego oczekiwania na maleństwo. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zmian zachodzi również tam gdzie nie widać gołym okiem czyli wewnątrz kobiecego organizmu, a wiele z tych objawów jest dla większości kobiet mało komfortowa. Jednym z nich jest osłabienie mięśni powodujące częste oddanie moczu w ciąży oraz zwiększone ryzyko nietrzymania moczu. Objaw popuszczania moczu może towarzyszyć przyszłej mamie przez całą ciążę lub tylko w pewnych jej okresach, a także po porodzie naturalnym w czasie połogu.

Przyczyny nietrzymania moczu w ciąży

W wyniku działania hormonów u kobiet w ciąży dochodzi do rozluźnienia mięśni dna miednicy oraz powięzi, których podstawową funkcją jest zapobieganie nietrzymaniu moczu i utrzymywanie moczu w pęcherzu moczowym. Wszystko to ulega jeszcze dodatkowemu rozciągnięciu kiedy decydujemy się na poród naturalny. W czasie ciąży zwiększa się też ryzyko infekcji układu moczowego, co stanowi jeden z wielu czynników ryzyka który powoduje nietrzymanie moczu.

Leczenie nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie w okresie połogu charakteryzuje się niekontrolowanym wyciekiem moczu podczas codziennych czynności oraz przy kaszlu, kichania, śmiechu lub w trakcie wysiłku fizycznego. Wyciek moczu i jego nasilenie może być różne: od popuszczania pojedynczych kropli podczas wchodzenia po schodach do wycieku moczu w trakcie chodzenia. W każdej z tych sytuacji mówimy jednak o problemie bardzo niekomfortowym i wstydliwym. Wiele kobiet zmaga się z kłopotliwym oddawaniem moczu w milczeniu. Wiele Pań również przez nieprawidłowe nawyki jakimi są niepełne opróżnianie pęcherza czy przerywany strumień moczu także naraża się na wyciek moczu który z czasem staje się dużym problemem. Jak zapobiec nietrzymaniu moczu w ciąży? Nie szukamy pomocy u lekarza ani w ciąży i po porodzie mając nadzieję, że problem sam ustąpi, gdy ciało wróci do formy po porodzie, kiedy będziemy stosować odpowiednie ćwiczenia. To oczywiście jest możliwe, jednak przeważnie w wielu przypadkach dolegliwość utrzymuje się długo, a niekiedy jest na tyle poważna, że konieczne jest włączenie farmakoterapii, leczenie zachowawcze lub nawet leczenie operacyjne.

Nie bagatelizujmy więc, zwłaszcza że czas połogu i tak jest dla każdej z nas niezwykle trudny. Tylko jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie, kiedy cały nasz świat to noworodek a ciało po akcji porodowej dopiero wraca do równowagi?

Ćwiczenia mięśni kegla formommy

Prawidłowa higiena i ćwiczenia mięśni Kegla

Wyjątkową zaletą tej metody rehabilitacji mięśni dna miednicy jest jej uniwersalność. Ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą wykonywać wszyscy, w dowolnym miejscu i o każdej porze. Są one korzystnie nie tylko dla kobiet w ciąży ale również dla pań które cierpią na nietrzymanie moczu po porodzie. Mięśnie Kegla można wzmacniać na stojąco, w kolejce po zakupy lub na przystanku autobusowym, ale też na siedząco, a nawet w wannie czy podczas jazdy samochodem. Ćwiczenia jakich potrzebują mięśnie dna macicy żeby wzmocnić zwieracz cewki moczowej a tym samym uregulować nietrzymanie moczu nie są więc trudne wymagają tyko systematyczności. Dlatego żeby zapobiegać nietrzymaniu moczu wzmacniajmy mięśnie dna macicy i tym samym cewkę moczową. Naszym zdaniem dobrze jest też skonsultować ze specjalistą i ustalić sposoby leczenia i dowiedzieć się czy ćwiczenia mięśni Kegla są właściwym rozwiązaniem - radą tutaj może też służyć fizjoterapeuta lub wyspecjalizowany w temacie układu moczowego urofizjoterapeuta.

Co jeść na nietrzymanie moczu?

Zdrowa dieta powinna być podstawą całej naszej egzystencji ale dobrze sami wiemy jak jest jak często sięgamy po pikantne kurczaki z KFC lub wygodną przetworzoną żywność dostępną w każdym supermarkecie. Ale jeśli chcemy zadbać o pęcherz moczowy w 23 tygodniu ciąży i o dno miednicy również po porodzie postarajmy się postawić na lekkie posiłki z dużą zawartością błonnika pokarmowego, które powinny stanowić podstawę diety osób z nietrzymaniem moczu. Zarówno warzywa jak i produkty zbożowe z pełnego przemiału są bogatym źródłem błonnika, który reguluje pracę jelit i wspiera prawidłowe wypróżnianie się. Trzeba też starać się wyeliminować ryzyko zaparć, które nasilają ryzyko nietrzymania moczu, dlatego tak ważne jest spożywanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy. W naszym pokarmowym planie warto dodać produkty bogate w witaminę C, np. natkę pietruszki, żółtą paprykę lub czarną porzeczkę, ponieważ to wszystko zakwasza mocz, i hamuje namnażanie się bakterii w pęcherzu. By zmniejszyć ryzyko infekcji układu moczowego, a tym samym ryzyko nasilenia omawianego problemu, dobrze jest również spożywać żurawinę. co same bardzo polecamy:)

Podsumowując, nasz wpis Panie ( i panowie również) z objawami niekontrolowanego oddawania moczu powinni jak najszybciej zdiagnozować jego przyczynę, by móc zastosować odpowiednie leczenie. Podstawą zachowania higieny przy nietrzymaniu moczu w ciąży jak i po jest stosowanie odpowiednich produktów higienicznych bardziej chłonnych, a także zmiana stylu życia na zdrowy. Nietrzymanie moczu w ciąży po porodzie naturalnym jest zjawiskiem dość powszechnym i może minąć. Specjaliści zalecają też regularne wykonywanie ćwiczeń ponieważ trzeba wzmocnić mięśnie dna miednicy, dzięki temu dolegliwość daje się wyleczyć lub chociaż zminimalizować jej objawy. 

Dlatego drogie Panie nie wstydzimy się, ćwiczymy mięśnie Kegla i wzmacniamy cewkę moczowa oraz dno miednicy. Wszak sport to zdrowie w każdym okresie nawet w ciąży. Dbajcie również o odpowiednią dietę a nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie nie bedzie problemem żadnej z was.

W Formommy mamy wszystko czego potrzebuje mama i pociecha

Majtki ciążowe , wkładki laktacyjne, Majtki poporodowe

Koszule do porodu i karmienia, Biustonosze do karmienia

Podkłady poporodowe, podpaski higieniczne

Serdecznie polecamy, wszystko czego potrzebujesz do codziennej higieny i pielęgnacji Swojej i Swojego szkraba. Bluzki i piżamy oraz inne akcesoria okołoporodowe dla mamy i dziecka nie będące odzieżą:)

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel