Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

26 tydzień ciąży- Czas na szkołę rodzenia

2023-05-29
26 tydzień ciąży- Czas na szkołę rodzenia

Nasz kalendarz ciążowy pokazuje już 26 tydzień ciąży czyli na swojego malucha czekasz już 6,5 miesiąca. Do rozwiązania zostało jeszcze trochę czasu, ale może być to etap dość wymagający zarówno fizycznie jak i psychicznie. Teraz Twój organizm, jak i organizm dziecka pracuje teraz na najwyższych obrotach, by jak najlepiej przygotować się do porodu.

W tym czasie dziecko na naszej skali owocowo- warzywnej osiąga rozmiary główki czerwonej kapusty jego długość wynosi ok. 34,6 cm, a waga ok. 770 g.

Co u ciężarnej - przyszłej mamy?

Dziecko na tym etapie rozwoju rośnie intensywnie. Twoja macica sporo się powiększa, przybywa też wód płodowych, a łożysko rośnie. Nic więc dziwnego, że czujesz się coraz cięższa i doskwiera Ci coraz silniejszy ból kręgosłupa. Twoja macica w tym czasie przesuwa się ku górze i wysuwa do przodu, dlatego też zwiększa się nacisk na przeponę. Możesz mieć coraz większe kłopoty z oddychaniem, a problemy w toalecie mogą zacząć.

Ciało przyszłej mamy domaga się coraz częstszego wypoczynku, dlatego teraz jest dobry moment żeby zadbać o siebie i skoncentrować się na własnych potrzebach.

Porozmawiajmy dziś o szkołach rodzenia dlaczego warto wybrać taką szkołę i czym w ogóle ona jest, nasze małe śledztwo i odpowiedzi na pytania poniżej w treści.

Czy warto chodzić do szkoły rodzenia?

Ciąża to taki etap w życiu kobiety kiedy targają nami sprzeczne emocje i uczucia. Zaczynając od fazy radości i euforii przechodzimy przez lek związany z porodem i na pewno z nową sytuacja życiową - niepewnością co dalej. Oczywiście wsparcie w tym czasie ze strony rodziców, siostry czy przyjaciółki jest bezcenne. Jednak bardzo często wiąże się to wszystko ze sprzecznymi informacjami. W szkole rodzenia możemy nie tylko zweryfikować posiadane już informacje, ale zdobyć także nową wiedzę i przygotować się do porodu oraz macierzyństwa – fizycznie i psychicznie. Takie zajęcia przydadzą się również rodzica którzy mają już dzieci ponieważ świat idzie do przodu i tym samym wszystko się zmienia. dobrze tez jest odświeżyć wiedzę i zweryfikować dotychczasowe doświadczenie. Dlatego odpowiedź na to pytanie była prosta- Tak warto chodzić do szkoły rodzenia.

Kiedy można zapisać się do szkoły rodzenia?

O tym czy i kiedy zapisać się do szkoły rodzenia przyszli rodzice często dyskutują już na początku ciąży. Jest to naprawdę dobra pora ponieważ możemy wcześniej wybrać odpowiednią dla nas szkołę i dogodny termin. Żeby uczestniczyć w zajęciach musicie mieć zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciąże że nie ma przeciwwskazań do uczestnictwa. W przypadku niektórych szkół może okazać się, że warto zarezerwować miejsce wcześniej, ponieważ liczba uczestników bywa ograniczona. Zasady rezerwacji czy zapisów zależą od organizatora kursu rodzenia.

Kiedy zacząć zajęcia w szkole rodzenia?

Mając na uwadze wasze samopoczucie zarówno psychiczne jak i fizyczne kurs w szkole rodzenia powinien zakończyć się miedzy 26 a 27 tygodniem ciąży, mając na uwadze również ten czas według wszystkich znaków na ziemi i niebie powinnyście zacząć kurs 20-21 tygodniu ciąży. Warto też dlatego zacząć w tym okresie ponieważ im później tym istnieje większe ryzyko że nie ukończymy kursu przed porodem który może się zacząć wcześniej.

Ile trwa taki kurs i jak często są zajęcia?

Kursy w szkołach rodzenia trwają ok. 5-6 tygodni skoro już wiemy kiedy powinno się zacząć i ile trwa taki kurs bez problemu możemy zaplanować swoje uczestnictwo w zajęciach szkoły. Zajęcia najczęściej odbywają się 2-3 razy w tygodniu.

Ile kosztuje taka szkoła?

Jeżeli decydujemy się na szkołę rodzenia bardzo często przy szpitalach znajdują się bezpłatne placówki, prowadzone przez położne w nich zatrudnione, co jest dodatkową zaletą takiej szkoły.  Natomiast jeśli decydujecie się na płatna szkołę, koszt płatnych zajęć jest bardzo zróżnicowany jak i również ilość zajęć w każdej szkole. Ceny kursu zaczynają się od około 200 złotych, ale znaleźliśmy również takie za 1500-1800 zł. Bardzo podobnie z liczbą spotkań, w niektórych szkołach jest ich 4-6, w innych nawet ponad 20. Wszędzie możliwe też są spotkania indywidualne odpowiednio droższe. To jaką szkołę wybierzecie zależy od waszych oczekiwań, budżetu i programu danej szkoły który chcecie zaliczyć.

Szkoła rodzenia dla kobiet w ciąży formommy

Programy szkół rodzenia

Oczywiście programy jak pisaliśmy wyżej mogą być bardziej lub mniej rozbudowane wszystko już zależy od naszej chęci zdobycia wiedzy. Natomiast wszystkie zawierają podstawową potrzebną i niezbędną widzę którą nakreślimy poniżej:

 • Jak dbać o Siebie w ciąży – odpowiednia dieta

 • Zwróć uwagę na niepokojące objawy – kiedy udać się do lekarza

 • Jak możemy ćwiczyć w ciąży np. joga w ciąży

 • Jak skompletować wyprawkę mamy i dziecka

 • Kiedy wiadomo ze to już :)

 • Na co się przygotować - czyli przyjęcie do szpitala

 • Plan porodu i jak go ustalić

 • Kolejne etapy porodu czyli czego i kiedy możemy się spodziewać

 • Jak możemy radzić sobie z bólem w trakcie porodu

 • Rola partnera w czasie porodu oczywiście tez ważna

 • Możliwe niespodziewane sytuacje w trakcie porodu

 • Jak radzić sobie z emocjami przed porodem i po

 • Praktyczne porady i wskazówki odnośnie karmienia piersią

 • Odpowiednia opieka nad noworodkiem czyli kąpiel, pielęgnację pępka itd.

Czyli program szkoły rodzenia jest podzielony ma 3 bloki tematyczne

Pierwszy – przebieg ciąży, drugi – poród i połóg, trzeci – opieka nad dzieckiem

Program szkoły jak już pisaliśmy wyżej może być bardziej rozbudowany i tak naprawdę zależy od nas na co możemy i chcemy sobie pozwolić.

Podsumowując - Po szkole łatwiej

Chociaż szkoła rodzenia w Polsce nie jest obowiązkowa, jednak korzyści z uczestnictwa w zajęciach wydają nam się oczywiste. Kurs to ważny element oczekiwań na narodziny malucha, zarówno dla zaczynających przygodę z rodzicielstwem, jak i dla tych, którzy mieli dłuższą przerwę w opiece nad noworodkiem. W szkole otrzymamy kompleksową pomoc i wiedze na temat przygotowania do porodu, przebiegu samego porodu, a także na czas połogu oraz opieki nad noworodkiem. Możemy tę wiedzę zdobywać z tata malucha co jest bardzo zbliżającym doświadczeniem dla was obojga.

Teraz już wiecie kiedy iść do szkoły rodzenia, żeby jak najwięcej nauczyć się z zajęć, zdążyć przed porodem oraz jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze szkoły, mamy nadzieję że łatwiej będzie podjąć właściwą decyzję. 

W Formommy mamy wszystko czego potrzebujesz dla Siebie i swojej Pociechy

Majtki jednorazowe , pieluszki wielorazowe

Poradnik dla rodziców: poród lub cesarskie cięcie

Koszule do porodu i karmienia, Biustonosze do karmienia

Podkłady poporodowe, podpaski higieniczne

Twoje dobre samopoczucie i komfort są dla nas najważniejsze już dziś zapoznaj się z naszą ofertą- darmowa dostawa od 200zł. Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel