Początek ciąży
Zaczynając ten wpis tak naprawdę nie wiedziałam o czym pisać.
W poprzednich blogach, Jak przygotować się do zajścia w ciąże? oraz Jak sprawdzić czy jestem w ciąży? myślałam że wyczerpałam wszystkie możliwe pomysły odnośnie sprawdzenia ciąży z medycznego punktu widzenia. Zainteresowałam się jednak samym dzieckiem od poczęcia do porodu.
W tym wpisie na blogu przypomnę najważniejsze rzeczy i postaram się pokazać wielkość dziecka w pierwszym tygodniu ciąży.
Rozwój dziecka pierwszy tydzień ciąży
Tak naprawdę 1 tydzień ciąży jest momentem, w którym w macicy jeszcze nie rozwija się dziecko.
Jak to jest możliwe?
Ma to związek z regułą Naegelego, która obowiązuje w ginekologii i położnictwie. Zgodnie z nią za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Natomiast zapłodnienie ma zwykle miejsce około 2 tygodnie później. Można zatem powiedzieć, że w tym czasie nie jesteś jeszcze faktycznie w ciąży.
Obliczanie wieku ciąży
Dawno temu kiedy nie było jeszcze USG nie istniała możliwość dokładnego sprawdzenia wieku ciąży – dlatego przyjmowano że początek ciąży to pierwszy dzień cyklu, w którym nastąpiło zapłodnienie. Także dzisiaj, zwłaszcza na początku trwania ciąży, ciężko stwierdzić, kiedy dokładnie się zaczęła. Lekarze nadal tradycyjnie liczą czas trwania ciąży czyli od pierwszego dnia cyklu. Dlatego lekarz na pierwszej wizycie zapyta cię kiedy była ostatnia miesiączka.
Oczywiście, długość cyklu u każdej z kobiet jest różna, dlatego, jeśli lekarz podczas badania USG stwierdzi, że do zapłodnienia doszło więcej niż 7 dni po szacowanym dniu, wiek ciąży będzie obliczany nieco inaczej. Nie obawiaj sią znacznej różnicy pomiędzy planowanym terminem porodu a samym porodem.
Dziecko - pierwszy tydzień
W pierwszym tygodniu oczywiście nie możemy jeszcze ustalić wielkości dziecka. Czytając różne mądre wpisy w nieskończonym intrenecie odkryłam iż dziecko w 3-4 tygodniu ma 1mm długości, jest wielkości ziarnka maku i nie ma wagi która może go zważyć. W następnych wpisach raz w tygodniu postaram się wam przybliżyć kolejne wartości wzrostu i wagi maleństwa. Żeby było bardziej obrazowo będę posługiwać się owocami. Myślę że tą miarą łatwo zobrazujecie dziecko w waszym brzuchu.
Badania w ciąży 1 tydzień /trymestr
W zasadzie wszystkie badania i objawy występują właśnie w pierwszym trymestrze ciąży. Uważam jednak że badania i objawy w ciąży są bardzo ważne i dlatego przypomnę może je po krótce dla tych co czytali poprzednie wpisy.
Natomiast dla tych co dopiero tu zaglądają może będą pomocą w dalszej drodze rodzicielskiej.
Klasyczne objawy w wyniku zapłodnienia:
-
mdłości zwłaszcza rano
-
tkliwość piersi
-
zmiana apetytu
-
częste parcie na pęcherz
-
wahania nastrojów
-
zmęczenie
-
zawroty głowy
Kiedy i jakie badania w ciąży?
-
Pierwszym podstawowym badaniem w pierwszym okresie ciąży czyli również w pierwszym tygodniu naszej przygody jest ustalenie grupy krwi oraz przeciwciał żeby sprawdzić czy nie istnieje konflikt serologiczny.
-
Następne badanie to oznaczenie poziomu glukozy we krwi żeby ustalić czy istnieje ryzyko cukrzycy ciążowej.
-
Kolejne badanie to badanie przesiewowe w kierunku kiły
Lekarz ginekolog zrobi Ci również USG żeby potwierdzić Twoje obawy. I to tyle z podstawowych spraw o które jako przyszła mama musisz zadbać.
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu
Objawy w 1 tygodniu ciąży nie są typowe. Tak naprawdę nie odczuwasz jeszcze żadnych dolegliwości ciążowych. Dolegliwości pojawiają się dopiero po zapłodnieniu, które jak już ustaliłyśmy odbywa się około dwa tygodnie później. Nie zawsze miłe dolegliwości zaczniesz odczuwać gdy wzrośnie poziom hormonów. W 1 tygodniu ciąży obecne jest krwawienie menstruacyjne. Trwa ono 3–5 dni. Zwykle nie różni się niczym od innych miesiączek. Towarzyszą mu bóle w podbrzuszu, rozdrażnienie i tkliwość piersi.
Poradniki o ciąży i porodzie
W początkowym etapie ciąży warto zaopatrzyć się w wiedzę psychologów i innych kobiet które przeszły już Twoją obecną drogę ciążową.
Książki dla rodziców takie które ułatwią Ci zrozumienie Twojego stanu oraz przygotowują Cię do porodu i karmienia piersią to teraz bardzo duża pomoc. Poród naturalny czy cesarskie cięcie te myśli już w pierwszym potwierdzonym tygodniu ciąży mogą przychodzić ci do głowy warto zasięgnąć porady ekspertów i przygotować się do dalszej przygody jaką jest ciąża.
Odzież ciążowa pierwszy tydzień
W pierwszym tygodniu ciąży rzeczą wiadomą jest że Twój brzuszek jeszcze nie urósł dlatego też odzież ciążowa nie będzie konieczna. Zalecam natomiast żeby zajrzeć na naszą stronę internetową i wstępnie zapoznać się ofertą koszuli ciążowych i innych akcesoriów które na pewno będą potrzebne w późniejszym okresie.
Pierwszy dzień, pierwszy tydzień, pierwszy trymestr czas szybko leci i niedługo będziesz mamą. Przygotuj się do tego zadbaj już dziś o Swój komfort i zdrowie maleństwa.