Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Jak się przygotować świadomie do zajścia w ciąże?

2022-12-27
Jak się przygotować świadomie do zajścia w ciąże?


Kiedy decydujemy się na dziecko, to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej kobiety, dlatego też powinno się do tego wydarzenia odpowiednio przygotować. Oczywiście matka natura stworzyła nas kobiety tak że możemy zajść w ciąże bez żadnych przygotowań i pewnie większość z nas tak w te ciąże zachodzi :), jednak w dzisiejszym świecie warto zadbać o Swoje zdrowie i przyszłego dziecka już przed ciążą. Planowanie ciąży to bardzo istotna sprawa i nie chodzi tu oczywiście o kwestie mieszkaniowe, finansowe i logistyczne ponieważ te schodzą na drugi plan. Żeby świadomie zajść w ciąże powinno się zacząć dbać o zdrowie i zmienić nawyki żywieniowe oraz zadbać o wypoczynek organizmu już nawet na rok przed planowanym dzieckiem.

Jak więc zaplanować ciąże?

Postaram się w tych paru podpunktach pomóc odpowiedzieć na to pytanie

Jak się przygotować świadomie do zajścia w ciąże formommy

Po pierwsze zbilansowana dieta

Jeśli planujesz powiększyć rodzinę zadbaj o dobrą dietę bogatą w minerały i mikroelementy. Warto zacząć spożywać więcej warzyw i owoców, zadbać o urozmaicenie diety oraz o to aby posiłki były jedzone regularnie. Wzbogać swoje jedzenie o ryby oraz nabiał. Pamiętaj że możesz też zadbać o naturalną pielęgnacje ciała. Jeżeli sama nie potrafisz ułożyć odpowiedniej diety warto wybrać się do dietetyka.

Po drugie odstaw niezdrowe używki

Od wielu lat wiadomo, że picie alkoholu oraz palenie papierosów wpływa bardzo negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Wiadomo też iż wielu specjalistów podziela zdanie że alkohol i papierosy wpływają na płodność kobiety i mężczyzny oraz przebieg samej ciąży,są niekorzystne dla zdrowia dziecka oraz mogą powodować wady rozwojowe. Dlatego też, jeśli planujesz zdrową ciąże całkowicie zrezygnuj ze spożywania alkoholu, powinnaś też zrezygnować lub bardzo ograniczyć palenie papierosów oraz przebywanie w pomieszczeniach w których inni palą.

Po trzecie wizyta u ginekologa

Przez najbliższe miesiące przed zajściem w ciąże wybierz lekarza ginekologa przy którym będziesz czuć się pewnie i który poprowadzi Cię przez okres całej planowanej ciąży. Podczas wizyty lekarz zrobi Ci usg, sprawdzi czy w środku wszystko jest ok, czy nie masz polipów lub endometriozy która utrudnia zajście w ciąże. Doktor zleci także takie badanie jak cytologia oraz czystość pochwy aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości czy infekcje ewentualnie wyleczyć przed zajściem w ciąże. Lekarz ginekolog zleci badania które są potrzebne kiedy staramy się o dziecko oraz później kiedy już czekamy na maluszka. Poinstruuje Cię jak zażywać leki które stosujesz do tej pory oraz zaleci niezbędną suplementację czy też odstawienie tabletki hormonalnej jeśli taką zażywasz.

Po czwarte suplementy diety

Podczas przygotowania do ciąży oraz dla przebiegu ciąży niezwykle ważna jest suplementacja witamin i minerałów. Szczególnie istotna przed zajściem w ciążę jest właściwa suplementacja kwasu foliowego który wpływa na metabolizm aminokwasów i jest niezbędny do powstawania i wzrostu komórek dziecka w czasie ciąży oraz przyczynia się do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu krwiotwórczego i nerwowego dziecka. Co istotne wykazano, że kwas foliowy podawany przed oraz w czasie ciąży, zmniejsza ryzyko wad płodu oraz rożnych wad wrodzonych u dzieci.

Po piąte profilaktyczne badania

Badania wykonane przed ciążą są tak samo bardzo ważne jak i te robione w ciąży. Próbka krwi pobrana od kobiety i mężczyzny jest tak samo ważna i pobrana na etapie przygotowań do ciąży pozwala wyeliminować nieprawidłowości oraz zastosować odpowiednie leczenie. Aby wyeliminować konflikt serologiczny bardzo ważne jest oznaczenie czynnika Rh oraz grupy krwi. Konflikt serologiczny pojawia się gdy dziecko dziedziczy Rh po ojcu a krwinki mamy są go pozbawione. Żeby wykluczyć ciąże cukrzycową trzeba oznaczyć poziom cukru we krwi, jest to bardzo ważne badanie które pomoże w razie potrzeby szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Badanie TSH

O prawidłowej pracy gruczołu tarczowego w pierwszym trymestrze ciąży świadczy wynik TSH poniżej 2,5 mIU/l. Jeśli jest on wyższy oznacza się również poziom przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO). Właściwa praca tego gruczołu pozwala na prawidłowy rozwój układu nerwowego naszej pociechy. Dlatego sprawdzenie poziomu TSH w czasie ciąży jest tak samo ważne jak na etapie jej planowania.

Badanie moczu

Podstawowe badanie które powinno być wykonywane podczas planowania ciąży jak i w samej ciąży. Badanie moczu pozwala zauważyć dość często pojawiające się infekcje dróg moczowych które mogą być niebezpieczne dla zdrowia mamy i maluszka.

Testy na kiłę oraz HIV

Nawet jeśli mamy stałego partnera powinnyśmy wykonać to oznaczenie w trakcie planowania ciąży, chodzi o to żeby zminimalizować zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka.

Zapalenie wątroby typu B

Powinnaś zrobić badanie HBS i jeśli potrzeba do szczepić się przed porodem da nam to pewność że nie dojdzie do zakażenia wirusem WZW B podczas pobytu w szpitalu.
Myślę że dzięki tym odpowiedzą będziecie wiedzieć co robić żeby nowy mały członek rodzinny był zdrowy w przyszłości.

 

Mam nadzieję ze chociaż trochę rozjaśniłam wam drogę do zastania mamą która nie będzie lekka i przyjemna ale za to skarb będzie czekał na końcu tęczy.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel