Jak sprawdzić czy jestem w ciąży?
Czy czujesz się ostatnio trochę dziwnie? Myślisz, że to może być coś więcej niż tylko rozstrój żołądka lub nerwy powodujące, że kolana stają się słabe. Czy może to być coś naprawdę wyjątkowego i zmieniającego życie, jak ciąża?
Czy można stwierdzić że jestem w ciąży bez testu?
Początkowe objawy ciąży pojawiają kilkanaście dni po zapłodnieniu i często mylone są z zatruciem pokarmowym lub początkami grypy. Jednak z czasem zmieniają swoją intensywność i charakter.
Część klasycznych objawów pojawiających się w wyniku zapłodnienia:
- mdłości zwłaszcza rano
- tkliwość piersi
- zmiana apetytu
- częste parcie na pęcherz
- wahania nastrojów
- zmęczenie
- zawroty głowy
Poranne nudności, zgaga i zaparcia występują już po około 20-25 dniu od zapłodnienia. Pierwszym symptomem na który musisz zwrócić uwagę i który budzi u nas podejrzenie ciąży jest brak miesiączki w spodziewanym terminie. W aptekach i sklepach kosmetycznych dostępne są bardzo popularne domowe testy ciążowe z moczu.
Domowy test z moczu
Wykonanie domowego testu z moczu, jest bardzo proste. Mocz oddaje się bezpośrednio na specjalny pasek z substancją chemiczną,
test wykrywa w moczu tzw. hormon ciążowy dzięki reakcji hCG z przeciwciałami antv-hCG obecnymi na teście. Jeśli wynik jest pozytywny, wówczas test sygnalizuje to za pomocą dwóch kresek, znaku plus lub cyfrowego komunikatu.
Domowe testy z moczu cechują się dość wysoką czułością i dają pozytywny wynik już w dniu spodziewanej miesiączki, a czasem nawet wcześniej.
Dlaczego nie mam okresu a test jest negatywny?
Jeżeli Twój okres miałaś zawsze regularnie a teraz jest nieco spóźniony lub nie wystąpił i otrzymałaś negatywny wynik testu domowego, prawdopodobieństwo bycia w ciąży jest niewielkie. Spowodowane może być zmianami hormonalnymi , innym jedzeniem czy też bardzo często stresem.
Uważamy jednak że jeśli wynik jest nierozstrzygający lub ujemny, a nadal podejrzewasz ciążę – lepiej wykonać test z krwi.
Test z krwi
Test z krwi najlepiej zrobić terminie spodziewanej miesiączki lub później. Jest to test który jest najbardziej wiarygodny. Jeśli więc podejrzewasz u siebie ciążę, możesz wykonać najpierw test z apteki lub od razu udać się laboratorium i wykonać test z krwi.
Ciąża stwierdzona w ten sposób wymaga wizyty u ginekologa i to powinien być Twój kolejny krok.
Wizyta u ginekologa
Jak już ustaliłyśmy pierwszym i najdokładniejszym badaniem jakie może określić czy kobieta spodziewa się dziecka, jest badanie krwi. Ginekolog w trakcie pierwszej wizyty zleci ci takie badanie. Teraz wyniki z krwi są dostępne nawet w tym samym dniu lub najpóźniej na drugi dzień. Kolejnym badaniem jest badanie USG, które może wykonać ginekolog wizyty. Kiedy ciąża jest już stwierdzona bezsprzecznie lekarz ginekolog zbierze dokładny wywiad o Twoim zdrowiu, wykona badania ogólne i ginekologiczne.
Kiedy i jakie badania w ciąży?
Ciąża dla każdej kobiety to wyjątkowy czas, pełen przygotowań i szczególnej dbałości o zdrowie. W okresie ciąży trzeba wykonać szereg badań diagnostycznych, których celem jest sprawdzenie stanu zdrowia przyszłej mamy i rozwoju dziecka.
- Podstawowym badaniem w pierwszym okresie ciąży jest ustalenie grupy krwi oraz przeciwciał żeby sprawdzić czy nie istnieje konflikt serologiczny.
- Kolejne badanie to oznaczenie poziomu glukozy we krwi żeby ustalić czy istnieje ryzyko cukrzycy ciążowej.
- Następne badanie to badanie przesiewowe w kierunku kiły które ma na celu stwierdzenie czy w organizmie nie ma krętków piły ponieważ choroba może przebiegać bezobjawowo. Co ważne wspomnę o tym dla bezpieczeństwa Twojego i maleństwa badanie to trzeba wykonać zarówno na początku jak i pod koniec ciąży.
Systematyczne badania pozwalają lekarzowi który prowadzi Twoją ciążę zbudować dokładną historię jej przebiegu, co jest bardzo pomocne żeby ginekolog miał stałą kontrolę nad stanem zdrowia matki i dziecka. W sytuacji zagrożenia ciąży, historia badań umożliwia szybką reakcję i podjęcie odpowiednich kroków. Pamiętaj że każda z nas jest inna i ten wyjątkowy okres przechodzi inaczej. Jedne mamy skarżą się na nieprzyjemne zmiany zachodzące w ich ciele a inne całą ciąże są bardzo aktywne i nie odczuwają niechcianych objawów. Każdą rzecz która Cię z zaniepokoi warto skonsultować z lekarzem.
Mam nadzieję że czytając mój kolejny wpis pomogłam Ci odpowiedzieć na pytanie czy możesz być w ciąży i co wtedy zrobić żeby zapewnić bezpieczeństwo Sobie i maleństwu w Twoim brzuszku