Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Kobieta w ciąży i leki - czyli które leki w ciąży są bezpieczne a które nie

2023-08-14
Kobieta w ciąży i leki - czyli które leki w ciąży są bezpieczne a które nie

Dozwolone leki w ciąży to istotny temat. Wszystko, co zażywasz, ma bezpośredni wpływ na rozwijające się dziecko. Wiele spośród farmaceutyków, które dobrze działają na dorosłych, nie nadaje się do stosowania w ciąży, gdyż mogą zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego w tym wpisie przeglądniemy złote rady lekarzy i samych kobiet i postaramy się odpowiedzieć na pytanie jakie preparaty można stosować w ciąży a jakie nie.

Leki w pierwszym trymestrze ciąży

Stosowanie leków w ciąży to bardzo złożony i szeroki temat. Jest dużo leków o udowodnionym niekorzystnym oddziaływaniu na rozwijające się pod serduszkiem dziecko. Są też takie preparaty, których działanie na zarodek nie jest znane i zbadane. I takich też należy unikać. A co jeśli kobieta w ciąży cierpi na różnego rodzaju choroby przewlekłe i nie może zaprzestać terapii farmakologicznej ?

Zawsze wtedy lekarz prowadzący powinien indywidualnie dobierać leki w okresie ciąży żeby zminimalizować ryzyko dla dziecka.

Ogólna zasada przyjmowania preparatów w okresie ciąży opiera się na na tym, że podaje się leki, o których na pewno wiadomo, że są bezpieczne. Druga opcja to terapia polegająca na tym, że korzyści dla mamy przewyższają ryzyko dla dziecka. Oczywiście oprócz przewlekłych chorób, kobiety w ciąży narażone są na wszelkie wypadki i kontuzje, infekcje i inne znane nam ludziom dolegliwości. W tych przypadkach lekarz zawsze powinien przeprowadzić indywidualną ocenę i dobierać najlepsza dla ciebie metodę leczenia.

Niebezpieczne leki dla kobiet w ciąży czyli na co musisz uważać:

Z leków o udowodnionym niekorzystnym działaniu na płód wymienić można:

  • kodeinę,

  • ibuprofen

  • pseudoefedrynę,

  • niektóre antybiotyki w ciąży

  • niektóre leki przeciwcukrzycowe

  • doustne kortykosteroidy

  • niektóre leki przeciwpadaczkowe

  • część leków przeciwdepresyjnych

  • czy też metamizol sodu

  • pochodne wit A stosowane na problemy trądzikowe - przy lekach z tej grupy zalecana jest bezwzględna antykoncepcja przez minimalnie miesiąc po skończonej terapii

A jakie leki można stosować w ciąży:

Po pierwsze jeśli to możliwe jedyne leki w ciąży, jakie powinnyście brać, to te które są niezbędnie konieczne. Nadmiar różnych suplementów nigdy nie będzie korzystny dla dziecka. Najczęściej stosowane preparaty u przyszłych mam to suplementy witaminowe, środki na nudności i zaparcia i oczywiście magnez na skurcze. Zdrowe ciężarne kobiety, które nie leczą się na żadne choroby przewlekłe, nie potrzebują innych preparatów w trakcie ciąży.

Leki przeciwbólowe w ciąży czyli dozwolone leki, tabletki przeciwbólowe

Stosowanie leków przeciwbólowych w ciąży jest czasem po prostu konieczne, Paracetamol to jeden z takich leków który można zażyć w razie konieczności. Paracetamol to substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.. Jest bezpieczny do stosowania w każdym okresie ciąży  oczywiście w przypadku kiedy zachowujemy jego prawidłowe dawkowanie oraz stosuje się go tylko doraźnie. Wszystkie inne leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe nie są zalecane dla Pań w ciąży. Niebezpieczeństwo stosowania poszczególnych leków waha się w zależności od trymestru ciąży oraz stosowanych dawek, natomiast jak zawsze powtarzamy nie należy po nie sięgać bez konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Nudności w ciąży

Stosowanie leków przeciwwymiotnych w ciąży może przydać się szczególnie w 1 trymestrze. Leki w pierwszym trymestrze ciąży bezpieczne dla kobiet ciężarnych mogą mieć różne formy - tabletki, czy nawet gumy do żucia bardzo często zwierają w swoim składzie wyciąg z imbiru. Ten naturalny składnik który skutecznie niweluje nudności różnego pochodzenia. Imbir można stosować też np. na chorobę lokomocyjną i nie stanowi zagrożenia dla Pań w ciąży. Jeżeli chcesz ograniczyć ilość przyjmowanych preparatów, możesz kupić korzeń imbiru i po prostu dodawać go do napojów lub dań. 

jakich leków nie wolno zarzywać w czasie ciązy formommy

Uciążliwe zaparcia

Zaparcia u ciężarnych wynikają często z diety zbyt ubogiej w błonnik lub z problemów z układem pokarmowym. Jest to jednak bardzo powszechny problem w przypadku kobiet w ciąży, dlaczego tak się dzieje? Otóż zaparcia w ciąży i po porodzie są związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie przede wszystkim przez wysoki poziom progesteronu przez który dochodzi do wzmożonego wchłaniania wody z jelit, a więc też nadmiernego zagęszczania masy kałowej. Dodatkowo powiększona macica uciska na jelita, zaburzając ich zwykłą perystaltykę.

Leki na zaparcia nie powinny zastępować odpowiedniego menu dla kobiet w ciąży. Powinnaś przede wszystkim stawiać na dietę bogatą w warzywa i owoce oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. W miarę możliwości możesz też stosować aktywność fizyczną co również będzie dobre dla Twojego samopoczucia i kondycji. Możesz wybrać specjalną ofertę zajęć fitness, pilatesu lub jogi dla kobiet ciężarnych pod kierunkiem doświadczonego instruktora. Jeżeli te dążenia nie rozwiązują problemu, możesz zastosować czopki glicerynowe lub przeznaczone dla kobiet w ciąży specjalne preparaty z mannitolem czy błonnikiem.

Witaminy i minerały

Leki bezpieczne w ciąży to na pewno odpowiednie zestawy witamin, zbilansowane specjalnie pod kątem kobiet w ciąży. Bardzo często te preparaty dzielą się na te do stosowania przed planowaną ciążą i w pierwszym trymestrze oraz te na kolejne etapy ciąży. Dostępne na rynku witaminy dla kobiet ciężarnych to suplementy diety dlatego dobór odpowiedniego preparatu warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Dobre zestawy witamin dla przyszłych mam mają w składzie kwas foliowy, witaminę D3, kwasy DHA i jod oraz żelazo. Oczywiście nie oznacza to że każda pani w ciąży musi przyjmować te wszystkie składniki natomiast takie dobranie witamin wynika z faktu, że są to substancje bardzo istotne podczas ciąży i dużo kobiet nie dostarcza ich w odpowiednich ilościach w swojej diecie. 

Leczenie zgagi czyli leki zobojętniające w ciąży

Na nieprzyjemne dolegliwości związane z pieczeniem w przełyku skarży się niemal każda z ciężarnych. U części Pań zgaga pojawia się już nawet na początku ciąży i przybiera na sile w II i III trymestrze. Uciążliwe palenie można okiełznać w łatwy sposób, nie szkodząc dziecku. Wystarczy zmienić nawyki żywieniowe. Jeżeli jedna sprawia wam to trudność zwłaszcza w 1 trymestrze można zastosować leki które leczą zgagę. Jeśli masz wątpliwości, jaki jest wpływ leków na przebieg ciąży i co na zgagę będzie bezpieczne dla Ciebie i malucha, powinnaś porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. Leki stosowane w ciąży nie powinny być brane na własną rękę. Specjaliści pomogą dobrać leki na zgagę w ciąży, i inne dolegliwości które nie będą zagrożeniem dla zdrowia dziecka.

Czy można stosować preparaty ziołowe

W okresie ciąży wskazane jest skorzystanie z prozdrowotnych właściwości ziół, które naturalnie pomagają w zmaganiach z dolegliwościami ciążowymi. Najpopularniejsze zioła i przyprawny stosowane do picia w ciąży to:

  • mięta
  • melisa
  • mniszek lekarski
  • czystek i imbir

Leki na przeziębienie w ciąży

Leczenie przeziębienia oraz przyjmowanie leków na katar w ciąży polega na łagodzeniu objawów. Musicie pamiętać, że większość leków nie jest wskazana w poszczególnych etapach ciąży, dlatego kobieta powinna unikać stosowania środków farmaceutycznych bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Dotyczy to również tych leków, które są powszechnie dostępne bez recepty. Za bezpieczny lek jak już wyżej pisaliśmy uznaje się paracetamol, który mogą zastosować kobiety w przypadku gorączki lub silnego bólu głowy. Na uporczywy katar polecana jest woda morska lub inhalacje z soli fizjologicznej. Możecie też wypróbować domowe sposoby na przeziębienie w ciąży które mogą okazać się lepsze od leków, ponieważ opierają się wyłącznie na naturalnych składnikach

Podsumujmy...

Rozsądne stosowanie leków w ciąży jest bardzo istotne, żeby nie ryzykować zarówno Swoim zdrowiem jak i zdrowiem rozwijającego się płodu, dlatego przyjmowanie jakiegokolwiek leku w trakcie ciąży powinno być bezwzględnie konsultowane z lekarzem prowadzącym Twoją ciąże.

Droga przyszła mamo zadbaj o siebie i maleństwo już na początku ciążowej przygody i w drodze do szpitala

Wyprawka do szpitala jest bardzo ważna dlatego zapraszamy zapoznaj się z naszą ofertą dla kobiet ciężarnych i po porodzie. Zakupy do pierwszej wyprawki zrobisz w wygodny sposób bez wychodzenia z domu on line na stronie naszego sklepu internetowego.

Przykładowe produkty dla Ciebie i maluszka które znajdziesz w Formommy :

 

Serdecznie polecamy również wszystko czego potrzebujesz do codziennej higieny i pielęgnacji Swojej i Swojego szkraba.

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel