32 tydzień ciążowej przygody - dziecko przygotowuje się do wyjścia
Na naszej skali owocowej w 32 tygodniu dziecko ma długość wynoszącą nawet 43 cm –możemy porównać go do kapusty pekińskiej.
Maluch regularnie przybiera na wadze i gromadzi zapasy w postaci brązowej tkanki tłuszczowej na okres poporodowy. Dziecku jest coraz ciaśniej, ponieważ na tym etapie ciąży maluchowi nie towarzyszy już istotny przyrost wód płodowych oraz duża ilość miejsca w macicy. Ruchy dziecka nabierają coraz większej płynności i koordynacji. W trzydziestym drugim tygodniu ciąży dziecko zaczyna coraz bardziej przypominać noworodka. W tym tygodniu ciąży poród zbliża się więc wielkimi krokami.
W tym wpisie po prostu zobaczmy co słuchać u coraz bardziej zmęczonej mamy i dziecka w ciążowym brzuszku.
Na naszej skali owocowej w 32 tygodniu dziecko ma długość wynoszącą nawet 43 cm –możemy porównać go do kapusty pekińskiej.
Maluch regularnie przybiera na wadze i gromadzi zapasy w postaci brązowej tkanki tłuszczowej na okres poporodowy. Dziecku jest coraz ciaśniej, ponieważ na tym etapie ciąży maluchowi nie towarzyszy już istotny przyrost wód płodowych oraz duża ilość miejsca w macicy. Ruchy dziecka nabierają coraz większej płynności i koordynacji. W trzydziestym drugim tygodniu ciąży dziecko zaczyna coraz bardziej przypominać noworodka. W tym tygodniu ciąży poród zbliża się więc wielkimi krokami.
W tym wpisie po prostu zobaczmy co słuchać u coraz bardziej zmęczonej mamy i dziecka w ciążowym brzuszku.
Trzeci trymestr ciąży czyli rozwój dziecka
W 32 tygodniu ciąży waga dziecka intensywnie się zwiększa, natomiast wzrost malucha nieco zwalnia. Coraz bardziej zaczyna osiągać wygląd który będzie mieć po urodzeniu. Teraz jego rozwój będzie polegał, na doskonaleniu funkcjonowania narządów, oraz na przyroście masy przedewszystkim poprzez odkładanie się tkanki tłuszczowej. Na tym etapie ciąży dziecko wygląda coraz bardziej jak noworodek - zaokrągla się, nabierając mięśni.
W 8 miesiącu ciąży dziecko już w bardziej zsynchronizowany sposób zaczyna trenować niemowlęce odruchy – dziecko wciąż trenuje umiejętności które są mu niezbędne do życia po opuszczeniu maminego brzuszka: pije wody płodowe, ssie kciuk, siusia oraz wykonuje ruchy oddechowe. Płuca malucha są już prawie ukształtowane, jednak w przypadku wcześniejszego porodu w tym tygodniu dziecko ma jeszcze je na tyle słabo wykształcone że miałoby problemy z oddychaniem. Paznokcie maluszka dorastają już do wierzchołków paluszków – zarówno u nóżek jaki rączek, jednak są na tyle miękkie że nie musicie obawiać się zadrapań. Na ty etapie ciąży w dalszym ciągu rozwija się mózg, szczególnie jego struktury związane z odczuwaniem wrażeń zmysłowych. Świetnie rozwinięte są również obszary odpowiedzialne za mimikę twarzy – dzięki temu maluch potrafi już robić wiele min, o które przyszła mama by go nie podejrzewała.
W trzecim trymestrze ciąży przyszła mama z pewnością wyczuwa, że dziecko w swoich pchnięciach i kopnięciach nabrało płynności i gracji, której, ze względu na coraz większy brzuszek ciążowy zaczyna brakować Tobie :)
W 32 tygodniu ciąży zaczynasz w trakcie USG obserwować uśmiech, skrzywienie czy nawet wystawienie języka.
32 tydzień ciąży objawy jakie ma przyszła mama
Trzydziesty drugi tydzień ciąży - który to miesiąc?
Jest to początek 8 miesiąca do porodu zostało około dziewięć tygodni. Twoja macica jest już mocno powiększona, a jej dno znajduje się w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Niestety nie ma dobrych wieści ponieważ ucisk macicy na okoliczne narządy jest coraz bardziej uciążliwy. Trudności z oddychaniem, bóle pleców, nieustanna zgaga i problemy z utrzymaniem równowagi to już tylko niektóre ze znanych Ci wcześniej dolegliwości ciążowych, których jednak od tego tygodnia ciąży ciężarna rzadko będzie mogła się pozbyć. Powiększona się macica uciska też na pęcherz moczowy nie zostawia wiele miejsca na magazynowanie moczu. Wszystko, więc co wyprodukują Twoje nerki, musisz prawie natychmiast wysiusiać. W efekcie możesz czuć ochotę ograniczania picia, co byłoby wielkim błędem.
Dziecko w 32 tygodniu bardzo często przyjmuje pozycję główkową czyli główką zwróconą w dół, co stanowi już przygotowanie do porodu. Jeżeli Twoje maleństwo wciąż ma główkę ku górze i tym samym znajduje się w położeniu miednicowym, nie martwcie się maluch ma jeszcze trochę czasu, żeby się odwrócić jeśli nie, niestety musicie przygotować się na cesarskie cięcie. W 32 tygodniu ciąży ciało i coraz większy brzuch bardzo trudno ułożyć w wygodnej pozycji do spania. możesz wtedy wypróbować rogal do spania dla ciężarnych który powinien ułatwić Ci drzemki lub sen w nocy.
Jesteś w 8 miesiącu ciąży zobaczmy jak dbać o Siebie i maleństwo
Na tym etapie ciążowej przygody ze względu na zmiany w organizmie, powinnaś odpowiednio zadbać o Siebie. Jest to najwyższy czas by wybrać szkołę rodzenia, oraz zaplanować urlop macierzyński z lekarzem prowadzącym ciąże. Po tym okresie oczywiście możesz wrócić do stałej aktywności zawodowej bądź skorzystać z bezpłatnego 3-letniego urlopu wychowawczego lub ubiegać się o zmniejszenie wymiaru czasu pracy.
Co na bolący kręgosłup?
W szkole rodzenia poznasz techniki oddychania i relaksacji. Ćwicz te metody oraz w miarę możliwości korzystaj z pomocy fizjoterapeuty, również masaż dla ciężarnych może przynieść Ci ulgę. Świetnym treningiem rozluźniającym, ale odciążającym stawy, jest gimnastyka w basenie pod okiem wykwalifikowanych terapeutów ciążowych.
Zadbaj o skórę - zapobiegaj rozstępom
Pamiętaj też, aby nadal smarować brzuch specjalnym kremem na rozstępy, możesz również masować go szczotką do masażu, ponieważ skóra potrzebuje pielęgnacji przez cały czas, a w ciąży w szczególności.
Nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej
Jeśli do tej pory ćwiczyłaś nie rezygnuj z aktywności która jest bardzo ważna na tym etapie ciąży. Możesz wybrać specjalną ofertę zajęć fitness, pilatesu lub jogi dla kobiet ciężarnych pod kierunkiem doświadczonego instruktora.
Warto też mieć na uwadze, że uciążliwe w 32 tygodniu ciąży dolegliwości w kolejnych tygodniach będą przybrać na sile, dlatego jeżeli przyszła mama nie miała do tej pory czasu na szykowanie wyprawki i edukację przedporodową, dobrze by było zacząć ją teraz.
Jakie badania w tym okresie ciąży
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje trzykrotne wykonanie badania USG w czasie ciąży. Między 27 a 32. tygodniem ciąży przeprowadza się trzecie badanie które ocenia rozwoju płodu oraz jego położenie. Od tego, jaką pozycję Twoje dziecko przyjmie na tym etapie ciąży, zależy czy poród odbędzie się naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Jeśli jeszcze nie wykonałaś tego badania, koniecznie porozmawiaj o nim z lekarzem prowadzącym ciążę. Do końca ciąży już niewiele czasu warto zrobić wszystko aby ten trudny okres przeszedł sprawnie i bezproblemowo.
Wyprawka do szpitala jest bardzo ważna dlatego zapraszamy zapoznaj się z naszą ofertą dla kobiet ciężarnych i po porodzie. Zakupy zrobisz w wygodny sposób bez wychodzenia z domu on line na stronie naszego sklepu internetowego.
Przykładowe produkty dla Ciebie i maluszka znajdziesz w Formommy :
Serdecznie polecamy również wszystko czego potrzebujesz do codziennej higieny i pielęgnacji Swojej i Swojego szkraba.
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.