27 tydzień ciąży co u Ciebie i dziecka w brzuszku?
Co u Ciebie?
W 27. tygodniu ciąży i całym III trymestrze możesz znowu zaczynać odczuwać dyskomfort związany ze wszystkimi zmianami w Twoim ciele a jest ich sporo. Twoja macica się stale powiększa, w związku z tym nasilają się niestety bóle kręgosłupa, bóle w pachwinach, tworzą się zastoje krwi i limfy, których efektem są obrzęki nóg. Pewnie teraz zaczynasz zauważać że Twoje wygodne obuwie zaczyna być zbyt ciasne. Łydki pod koniec dnia stają się cięższe. Możesz pomyśleć nad zakupem uciskowych pończoch lub rajstop, które działają przeciwobrzękowo. Postaraj się też wypoczywać z nogami uniesionymi w górę żeby przywrócić odpowiedni przepływ limfy. Warto teraz więcej odpoczywać i skrócić codzienne spacery.
Ciążowy brzuszek
Twój brzuch w 27. tygodniu ciąży rośnie i osiąga rozmiar dojrzałej dyni, jednak waga przyszłej mamy nie powinna ulegać znacznym zmianom. Według różnych ciążowych obliczeń nie powinna ona przekroczyć 10 kg w porównaniu z wagą sprzed ciąży. W brew wszystkim mitom zapotrzebowanie kaloryczne kobiety w ciąży jest większe o jedynie 300 kcal na dzień . Powiedzenie, że powinna ona jeść „za dwoje”, jest tylko powiedzeniem, które nie ma odzwierciedlenia w praktyce i stwarza niepotrzebny "kilogramowy kłopot" który będzie trzeba zrzucić po ciąży.
Maluszek
Maluszek w brzuszku na skali owocowo- warzywnej waży ok. 760 g i mierzy ok. 35,6 cm. Pod względem wielkości można porównać go do kalafiora.
Na tym etapie ciąży nasza Pociecha dość intensywnie rośnie ma już kończyny i potrafi nimi ruszać co z pewnością odczuwa przyszła mama. Dziecko teraz wyrabia sobie odruch ssania potrzebny po porodzie. Na USG widać już jak ssie kciuk lub palce stopy. Maluch świetnie reaguje też na dźwięki co zauważycie w kinie lub głośnym pomieszczeniu. Dziecko rozpoznaje głos swojej matki oraz otwiera i zamyka oczy.
A co jeśli na świecie mają pojawić się aż maluszki?
Jeżeli jesteś w ciąży bliźniaczej 27 tydzień może się okazać bardzo wyczerpujący. Twoja gospodarka hormonalna bardzo się wtedy zmienia, przez co często jesteś rozkojarzona jakby nieobecna. Często pojawiają się problemy z koncentracją i skupieniem uwagi. Dlatego w tym czasie lekarze zalecają żeby poświęcić się czynnościom, które nie wymagają wysiłku umysłowego ani fizycznego. Możecie np. kompletować powoli wyprawkę, czytać poradniki i po prostu odpoczywać potem będzie to rzadkim luksusem...
Wstydliwy temat
Wstydliwym problemem, jaki może pojawić się w III trymestrze ciąży, jest nietrzymanie moczu więcej pisaliśmy na ten temat tutaj. Nietrzymanie moczu na tym etapie ciąży jest wynikiem uciskania pęcherza moczowego przez powiększoną macicę. Dość często zdarza się też że brzdąc kopie w pęcherz moczowy lub uciska na niego swoja główką. Dlatego postaraj się częściej opróżniać pęcherz moczowy – gdyż jego pojemność w ciąży może być wyraźnie mniejsza. Pomyśl też o wykonywaniu ćwiczeń mięśni Kegla. Które polegają na rytmicznym zaciskaniu oraz rozluźnianiu mięśni wokół cewki moczowej i wejścia do pochwy. Wzmacnianie mięśni jest bardzo ważne ponieważ mocne mięśnie pozwalają na odpowiednią kontrolę pęcherza moczowego, uczą też prawidłowego oddychania oraz świadomej pracy dolnych partii ciała. Jest to również ważny element przygotowań kanału rodnego do porodu. Natomiast trening mięśni Kegla po porodzie pozwala na szybszą regenerację zmęczonych tkanek w okolicy pochwy.
Jakie badania w 27 tygodniu
-
Badanie położnicze żeby stwierdzić wysokość dna macicy
-
Pomiar masy ciała
-
Morfologia krwi
-
Ocena czynności serca płodu
-
Badanie ogólne moczu,
-
Przeciwciała antyD u kobiet Rh (-) minus,
-
Badanie USG
-
Immunoglobulina anty-D, jeśli istnieją wskazania (28-30 tyg.)
Czy 27 tydzień ciąży jest bezpieczny?
Dziecko w 27. tygodniu ciąży jest już na tyle rozwinięte, że z prawidłową opieką medyczną z pewnością poradziłoby sobie poza organizmem matki.
Jakie ubrania ciążowe w III trymestrze?
Tu powtórzę nasz slogan:
Zapamiętaj - odzież ciążowa to nie odzież którą zawsze nosisz tylko w rozmiarze XXL
To, że nasze ciało zmienia się w czasie ciąży, jest zupełnie naturalne – przyszłe mamy nabywają tyją tak po prostu i nabierają ciążowych krągłości. Aby dobrać odpowiednie ubrania ciążowe, kieruj się swoim dotychczasowym rozmiarem pisaliśmy o tym tutaj. W ubraniach ciążowych uwzględnij natomiast odpowiednie miejsce na rosnący brzuszek. Większy rozmiar wybieraj tylko w wypadku, gdy zaokrąglił się nie tylko Twój brzuch.
I tutaj znów powtórka :) - Najważniejsza ciążowa zasada
Nieuciskanie ciążowego brzucha. Długotrwały nacisk na brzuch może zaszkodzić dziecku ze względu na potencjalne zaburzenia w krążeniu wokół płodu, takich sytuacji należy unikać. O tym, jak to ważne, świadczy choćby to, że zaawansowana ciąża to jeden z bardzo nielicznych przypadków, w których nasz kodeks ruchu drogowego pozwala na niezapinanie pasów bezpieczeństwa, nie zalecamy jednak tego rozwiązania — lepiej zastosuj adapter do pasów dla kobiet w ciąży.
Postaw na odzież ciążową i produkty okołoporodowe dostępne w sklepie internetowym Formommy
Sukienka ciążowa lub legginsy czy spodnie ciążowe które miękko otulą Twój ciążowy brzuszek. Wybierając specjalną odzież dla Pań w ciąży i na czas karmienia masz pewność że inwestujesz w swoje zdrowie i maluszka. Możesz nadal czuć się komfortowo i kobieco stawiając na sukienki kopertowe lub proste romantyczne rozwiązania.
Zapraszamy zapoznaj się z naszą ofertą dla kobiet ciężarnych i po porodzie. Zakupy w wygodny sposób bez wychodzenia z domu w prosty sposób on line.
Co z potrzebnych rzeczy dla Siebie znajdziesz w Formommy ?
-
Koszule do porodu i karmienia roz. S- 4XL
-
Wygodne rogale do karmienia
W naszej ofercie znajdziesz też wiele innych produktów niezastąpionych w okresie okołoporodowym dla Siebie i dziecka.
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.