Pierwsze objawy ciąży - wszystko, co warto o nich wiedzieć
Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które starają się o dziecko. Każda przyszła mama z uwagą obserwuje swoje ciało, wyczekując pierwszych symptomów. W dzisiejszym artykule odpowiemy na kilka pytań, które pojawiają się w tym temacie najczęściej.
Jednak już na wstępie warto powiedzieć o tym, że wskazywane wczesne objawy ciąży nie muszą świadczyć o zapłodnieniu. Powodów ich wystąpienia może być wiele. Z pewnością nie warto ich bagatelizować, ale trzeba liczyć się z tym, że czasami możemy je nadinterpretować.
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?
Jedne z pierwszych, najwcześniejszych objawów mogą zacząć się już 10 dni po zapłodnieniu! Już w dwa tygodnie od momentu zapłodnienia możemy czuć, że coś w naszym ciele się zmienia, może pojawić się delikatne rozdrażnienie, zmiany nastrojów i inne wstępne symptomy, jak np. brak miesiączki. Z kolei następny zestaw dolegliwości, jak mdłości czy zgaga, mogą występować już około czwartego tygodnia.
Ważne! Ciąża to niesamowicie indywidualna sprawa i organizm każdej przyszłej mamy może zareagować inaczej. Niektóre mamy borykają się z wymiotami cały pierwszy trymestr, albo nawet dłużej, podczas gdy inne nie odczuwają nawet mdłości! Warto pamiętać o tym, że to, że nie występują u ciebie żadne wczesne symptomy ciąży, nie musi oznaczać, że nie spodziewasz się dziecka.
Skąd wynikają wczesne symptomy ciąży?
Z chwilą, gdy zarodek się zagnieżdża, w organizmie przyszłej mamy rozpoczynają się ogromne zmiany. Zwłaszcza na początku w ciele kobiety trwa intensywna praca nad tym, aby stworzyć maluchowi warunki do rozwoju. Za to odpowiadają hormony, które bezpośrednio przyczyniają się do występowania pierwszych objawów ciąży.
Jednym z hormonów będzie np. progesteron, którego poziom w ciąży znacznie się zwiększa. Drugi hormon to Beta hCG, zwany jako hormon gonadotropiny kosmówkowej. Powstaje on w łożysku i wpływa m.in. na ewentualne mdłości czy wymioty, a także na wiele innych aspektów funkcjonowania organizmu.
Pierwsze objawy ciąży, które zdarzają się najczęściej
Aby ułatwić wam to, jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży, przygotowaliśmy zestawienie symptomów, które pojawiają się najczęściej. Poza wspomnianą poniżej trójką, kobietom w trakcie pierwszego trymestru często dokuczają także migreny i mocne bóle głowy, osłabienie, a także tkliwość i bolesność piersi.
Brak miesiączki
Jednym z pierwszych objawów ciąży, który najłatwiej zauważyć, jest brak miesiączki. Dla kobiet, które miewają regularne miesiączki, nagły brak wystąpienia krwawienia staje się pierwszym sygnałem zwiastującym, że mogło dojść do zapłodnienia.
Sprawa się komplikuje, jeśli kobieta ma nieregularne miesiączki - w takim przypadku, może być trudno zauważyć, że może chodzić o ciążę! Dlatego warto także zwracać uwagę na inne symptomy.
Słynne poranne mdłości
Występujące z rana mdłości czy wymioty to pewnego rodzaju “symbol” kojarzący się z początkami ciąży. Skąd biorą się problemy żołądkowe? Odpowiada za nie wspomniany już wcześniej hormon hCG, który produkuje zarodek. Statystycznie aż 80% kobiet boryka się z mdłościami, wymiotami czy zgagą w pierwszym trymestrze ciąży! U niektórych kobiet takie objawy trwają nawet dłużej, w kolejnych etapach ciąży. Jednak na szczęście obecnie znamy wiele sposobów, za pomocą których można z nimi walczyć.
Wahania nastrojów
Wczesne symptomy ciąży to także wahania nastrojów. Często kobiety mylą ten objaw z PMS, czyli napięciem występującym przed miesiączką. Za ich występowanie faktycznie odpowiadają zbliżone hormony - głównie progesteron, którego poziom w trakcie ciąży znacznie się podwyższa. To przez to przyszła mama często może być poddenerwowana i miewać tzw. huśtawki nastrojów, ale spokojnie - to mija!
Jak radzić sobie ze wspomnianymi symptomami?
Z pewnością w trakcie ciąży spotkacie się z wieloma radami odnośnie tego, jak złagodzić wczesne objawy ciąży. Zaczynając od tych naturalnych sposobów, jak np. imbir na mdłości czy herbatki na wzdęcia, przez różnego rodzaju aromaterapie, aż po różne lekarstwa.
Rada, która naszym zdaniem jest najbardziej istotna, brzmi: słuchaj siebie, słuchaj swojego organizmu, pozwalaj sobie na wypoczynek - w końcu twoje ciało stoi przed bardzo ważnym zadaniem, jakim jest stworzenie nowego człowieka! Staraj się dbać o siebie, wysypiać i wsłuchiwać się w swoje potrzeby.
Sprawdź także nasz artykuł: Czy szkoła rodzenia jest potrzebna?