Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Szkoła rodzenia - hit czy kit? Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

2021-12-09
Szkoła rodzenia - hit czy kit? Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Opinie o szkole rodzenia są bardzo różne - jedni mówią, że to po prostu moda i kolejny pomysł na zarabianie pieniędzy, a z kolei inne mamy są zachwycone i cieszą się, że zdecydowały się na udział w takich zajęciach. Szkoła rodzenia to merytoryczne przygotowanie do porodu i opieki nad noworodkiem, które poza samą wiedzą, zakłada także wsparcie od strony fizycznej, w postaci różnych ćwiczeń. Czy szkoła rodzenia jest potrzebna i na czym dokładnie polega? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym artykule!

Kilka słów o samych zajęciach 

Zacznijmy od samej formy zajęć. Obecnie szkoły rodzenia stawiają na maksymalne dostosowanie swojej oferty do potrzeb i preferencji przyszłych rodziców, oferując tym samym zajęcia zarówno weekendowe, jak i popołudniowe czy nawet online. Jest tutaj duża dowolność, dzięki czemu każda mama wybierze coś dla siebie. 

Same zajęcia także są bardzo różnorodne. Zazwyczaj obejmują ćwiczenia fizyczne, które przygotowują do samego porodu, ale nie tylko - często pojawiają się także instruktaże, dzięki którym przyszła mama może np. przy pomocy ćwiczeń odciążyć swoje plecy w ostatnich tygodniach ciąży i choć trochę zmniejszyć ból. 

Szkoła rodzenia to także skarbnica praktycznej wiedzy teoretycznej, na temat karmienia piersią, połogu, dochodzenia do siebie po porodzie i opieki nad maluszkiem. Niektóre szkoły na swoje zajęcia zapraszają także różnych specjalistów, którzy odpowiadają na pytania przyszłych mam, rozwiewając wszelkie wątpliwości.

szkoła rodzenia czy warto

Co daje kobietom szkoła rodzenia?

Zwłaszcza dla wszystkich kobiet, które po raz pierwszy zostaną mamami, pomoc w postaci szkoły rodzenia może być bardzo potrzebna. Pozwala przede wszystkim uzyskać odpowiedzi na wszystkie pojawiające się pytania i wątpliwości, a także choć w pewnym stopniu stanowi przygotowanie do porodu i opieki nad noworodkiem. Co daje szkoła rodzenia? Przede wszystkim pozwala oswoić się ze wszystkimi lękami, które naturalnie pojawiają się w obliczu tak ważnej zmiany. 

Czy da się w 100% przygotować na poród? Oczywiście, że nie. Nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć, a czasami nawet do ostatniej chwili nie jest pewne, czy poród będzie naturalny czy może przy pomocy cesarskiego cięcia. Jednak sama świadomość możliwych scenariuszy i przygotowanie się do nich, mogą pomóc przyszłej mamie i sprawić, że zyska poczucie komfortu psychicznego.

Czy szkoła rodzenia pomaga także przyszłym tatusiom?

Szkoła rodzenia to ogromna dawka praktycznej wiedzy zarówno o samym porodzie, jak i o połogu, zmianach hormonalnych i opiece nad maluszkiem w pierwszych chwilach jego życia. Taka wiedza będzie zdecydowanym ułatwieniem dla przyszłego taty, który lepiej wszystko zrozumie i jednocześnie będzie wiedział, jak może pomóc mamie na ostatnim etapie ciąży i po przyjściu dziecka na świat.

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W którym miesiącu szkoła rodzenia będzie odpowiednim wyborem? Zalecany czas na rozpoczęcie kursu to między 6 a 8 miesiącem ciąży, ale oczywiście można zacząć zajęcia także wcześniej. Te zalecenia wynikają głównie z tego, że wskazany czas to moment, gdy przyszła mama czuje się nieco lepiej, a jednocześnie jest wystarczająco dużo czasu do porodu, aby się do niego przygotować. 

Niezależnie od tego, kiedy chcesz zacząć, pomyśl o zapisach nieco wcześniej. Z uwagi na stale rosnącą popularność szkół rodzenia, mogą pojawić się problemy z dostępnością miejsc w konkretnych szkołach, dlatego warto zabezpieczyć się szybciej.

Czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa?

Odpowiadając najprościej: absolutnie nie! To całkowicie dobrowolna decyzja, którą każda przyszła mama powinna podjąć samodzielnie czy też w konsultacji z tatą. Wiele kobiet bardzo ceni sobie szkoły rodzenia, ale wcale nie musi to być coś korzystnego dla każdej mamy. Dla kogoś tyle informacji zamiast uspokoić, może być wręcz przytłaczające i jeszcze bardziej stresujące. Każda z nas jest inna i warto wsłuchać się we własne potrzeby i postępować zgodnie z nimi. 

 

Dla przyszłych mam polecamy naszą wygodną odzież ciążową!

pixel