Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? 4 sprawdzone rady
Nowy członek rodziny to często niemała rewolucja - zarówno w życiu rodziców, jak i pozostałych domowników. I choć doświadczeni rodzice doskonale wiedzą, jak obejść się z najmłodszym członkiem rodziny, tak jego rodzeństwo zazwyczaj potrzebuje chwili na oswojenie się z nową sytuacją. Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? Przeczytajcie kilka sprawdzonych rad.
Spraw, by starszak czuł się wyjątkowo
Niezależnie od tego, ile lat ma Twoja pociecha, wiadomość o ciąży może go zszokować. Starszak będzie pewnie trawił większość emocji w sobie, młodsze - albo zacznie zadawać sto pytań, albo fakt totalnie… zignoruje. Pamiętaj, że nie ma znaczenia, ile lat ma Twoje dziecko - wiadomość, jaką mu właśnie przekazałaś, jest całkowicie odmienną od dotychczasowych newsów. W małej główce zaczęło właśnie kiełkować maleńkie ziarenko niepewności, które powinnaś w sprytny sposób „podlać”, by wyrosło z niego naprawdę solidne starsze rodzeństwo.
Dlatego już od początku możesz w nim wzbudzić poczucie wyjątkowości. W końcu niebawem będzie starszym bratem lub siostrą! Wyjaśnij, na czym będzie polegała jego rola, ale nie wymyślaj wielkich obowiązków - maluch może czuć się przytłoczony tyloma informacjami naraz. Powiedz, że jako starsze rodzeństwo będzie musiało dawać przykład dobrym zachowaniem i że miło będzie, jeśli przytuli maluszka, gdy ten będzie bardzo płakał. Wyjaśnij, że takie drobne gesty w zupełności wystarczą - i że rola starszego rodzeństwa polega na niczym innym, jak okazywaniu sobie czułości.
Rozmawiajcie, snujcie plany
Dobrym przykładem tego, jak przygotować dziecko na rodzeństwo, jest opowiadanie mu o dzidziusiu. Codziennie wieczorem, przed snem lub podczas kolacji, zaaranżuj opowieść o młodszym bratu lub siostrze. Opowiadaj, jak się czuje, jak wygląda, co robi w Twoim brzuszku, a gdy już masz zdjęcie z USG - pokaż je starszakowi. Opisz wygląd małych stópek, uświadom, że dzidziuś jest jeszcze bardzo malutki i że potrzeba jeszcze kilku miesięcy, by przyszedł na świat. Miej jednak otwarte oczy i uszy - gdy Twoje dziecko zapyta o coś, postaraj mu się wszystko jak najdelikatniej wytłumaczyć. Sama również pytaj - o to, co chciałby robić po urodzeniu malucha, czy chciałby się nim opiekować. Możesz także zaproponować wspólne spacery, zabawy, a nawet nakreślić wakacyjne plany - tak, by starszak w żaden sposób nie czuł się w Waszych planach po przyjściu na świat maleństwa pomijany.
Prezent od młodszego rodzeństwa
By przygotowanie dziecka na rodzeństwo poszło sprawnie i gładko - warto sięgnąć po stare i sprawdzone sposoby. To, co niemal zawsze działa i wzbudza zainteresowanie dziecka to oczywiście prezenty. Przy okazji informowania dziecka o tym, że już niedługo w Waszym domu zamieszka całkiem nowy członek rodziny, możecie wspomnieć, że maluszek przyniesie starszakowi prezent. Przekupstwo? Niekoniecznie - wszystko zależy od formy przekazu i tego, jak ubierzecie tę wiadomość. Być może w ten sposób dziecku nieco łatwiej będzie „przetrawić” szokujące informacje.
Przygotowanie na dziecko a negatywne emocje
W życiu jednak nie zawsze jest cukierkowo i kolorowo. Może zdarzyć się tak, że Twoja pociecha w żaden sposób nie będzie chciała zaakceptować faktu pojawienia się rodzeństwa. Dlatego musisz być przygotowana także na informacyjne wyparcie i chęć oddania malucha z powrotem do… szpitala. Nie dziw się - dotychczas mający rodziców na wyłączność starszak słusznie może poczuć się zagrożony. Dlatego w żaden sposób nie każ go ani nie reaguj emocjonalnie, gdy i on na rozmowę o rodzeństwie zacznie reagować płaczem lub krzykiem. Wspieraj, bądź obok i nie zasypuj go nadmiarem wiadomości. Dobra mama, to kochająca mama, a kochająca mama to wsparcie i zrozumienie. Pozwól więc dziecku oswoić się z nowymi wieściami i stopniowo inicjuj rozmowy o bratu lub siostrze.
Jeśli już wkrótce powitasz na świecie maluszka sprawdź dekoracje na baby shower takie jak balony foliowe oraz pozostałe dekoracje na baby shower.