Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Znieczulenie do porodu siłami natury i przez cesarskie cięcie

2023-11-14
Znieczulenie do porodu siłami natury i przez cesarskie cięcie

Możliwości, wady i zalety znieczulenia

Ból w trakcie porodu to bardzo silne emocje. Kobiety bólem porodowym są straszone od momentu zajścia w ciąże, dlatego ten nieodłączny element porodu jest dla pań ciężarnych, bardzo często strasznym wyzwaniem. Ból okołoporodowy związany jest z rozszerzaniem się szyjki oraz ze skurczami macicy. Położna w trakcie akcji porodowej na bieżąco informuje rodzącą, co sie właśnie dzieje z jej ciałem i jak powinna w danej chwili zareagować. Natężenie bólu jest związane bezpośrednio z fazą porodu, czasem trwania porodu, nasileniem oraz jak wszystko ze stanem psychicznym pacjentki która rodzi.

Znieczulenie przy porodzie naturalnym budzi wiele pytań wśród pań które interesują się możliwością podania znieczulenia porodowego. W tym artykule postaramy sie przybliżyć wam przebieg i możliwości całego procesu jakim jest poród ze znieczuleniem porodowym.

Musicie pamiętać że każda z nas odczuwa ból porodowy inaczej. Dla niektórych z nas będzie on znośny, dla innych – tak mocny że może nawet zahamować akcję porodową. I tu powiedzmy sobie otwarcie nie ma możliwości żeby ból porodowy wyeliminować całkowicie.

Metody łagodzenia bólu porodowego

Rodzaje znieczulenia przy porodzie oraz metody znieczulenia, takie jak pozycje zmniejszające ból porodowy pomoże wybrać położna oraz lekarz prowadzący dzielimy je na metody:

 • Metody niefarmakologiczne - jak masaż, ćwiczenia oddechowe korzystanie z wody lub nawet poród w wodzie, są to znieczulenia naturalne które nie wywołują skutków ubocznych ani u rodzącej, ani u dziecka, ich użycie nie zaburza naturalnego przebiegu w czasie porodu.

 • Metody farmakologiczne - jak analgezja wziewna, dożylne lub domięśniowe znieczulenie opioidowe, znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe oraz znieczulenie podpajęczynówkowe przy porodzie.

Poród ze znieczuleniem - jakie wybrać?

Nie jest tak naprawdę łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Wiele Pań ma plan porodu, a sama akcja przebiega sprawnie dlatego wystarczy poprzestać na metodach niefarmakologicznych wymienionych wyżej. Natomiast w innym wypadku warto wiedzieć, że każda z was ma prawo również do znieczulenia farmakologicznego.

Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie lub znieczulenie podpajęczynówkowe to metody wybierane najczęściej przez pacjentki. Podanie znieczulenia jest interwencją medyczną i wymaga obecności lekarza anestezjologa. Decyzję o jego podaniu w trakcie przebiegu porodu podejmuje lekarz, najczęściej na życzenie rodzącej.

 • Znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu to znieczulenie regionalne, w którym leki podawane są do przestrzeni zewnątrzoponowej przez cewnik założony w okolicy lędźwiowej. Lek działa po ok.15 min od momentu podania. Niestety, jak wiele metod nie zawsze może być zastosowany.

 • Znieczulenie podpajęczynówkowe – inny rodzaj znieczulenia regionalnego, który polega na podaniu leków do przestrzeni podpajeczynówkowej, czyli do płynu mózgowo-rdzeniowego przy pomocy specjalnej igły. Nakłucie wykonuje się w odcinku lędźwiowym, a leki zaczynają działać bardzo szybko, lecz jedynie przez krótki czas (1,5-3h). Takie znieczulenie podczas porodu zupełnie eliminuje ból odczuwany od pasa w dół.

 • Znieczulenie połączone, czyli podpajęczynówkowo-zewnątrzoponowe – podawane kobietom, które z powodu odczuwanego bólu nie są w stanie przez kilka minut pozostać w jednej pozycji, co umożliwiłoby podanie ZZO. Wykonuje się je jako jedno ukłucie zestawem igła w igle lub najpierw podaje się znieczulenie podpajęczynówkowe, a po kilku minutach, kiedy kobieta zaczyna czuć ulgę, wykonuje się znieczulenie zewnątrzoponowe.

Przeciwskazania do podania zzo:

 • Zaburzenia świadomości

 • Zaburzenia krzepnięcia krwi

 • Zakażenie skóry w miejscu wkłucia

 • Stwardnienie rozsiane

 • Niektóre choroby i wady serca

 • Nieunormowane nadciśnienie tętnicze

Znieczulenie oraz metodę znieczulenia wybiera lekarz anesteziolog i może je podać jeśli:

 • Odbyłaś z nim konsultację przed porodem lub przed wykonaniem znieczulenia

 • Wyraziłaś pisemną zgodę

 • Masz aktualne wyniki badań - morfologia i układ krzepnięcia

 • Skurcze porodowe są regularne

 • Rozwarcie szyjki wynosi 3-5 cm

 • Nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do podania wybranego leku.

cesarskie cięcie usypianie formommy

Znieczulenie porodowe a bezpieczeństwo maleństwa

Zewnątrzoponowe znieczulenie przy porodzie uważane jest za bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Leki zastosowane do znieczulenia podawane są w małej dawce, a prawidłowo podane nie przenikają do krwioobiegu.

Jakie wybrać znieczulenie do porodu przez cesarskie cięcie – znieczulenie zewnątrzoponowe a podpajęczynkowe ?

W trakcie porodu przez cesarskie cięcie również możliwe jest zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, podpajęczynówkowego lub ogólnego. Ostateczna decyzja zależy od czasu na wykonanie znieczulenia i czy CC odbywa sie w trybie pilnym czy planowanym. Oraz oczywiście od stanu ogólnego rodzącej i samego przebiegu porodu.

Jeśli na pewno wiesz, że będziesz chciała skorzystać ze znieczulenia podczas porodu naturalnego, zamieść taką informację w swoim planie porodu. Ułatwi to z pewnością pracę pracownikom szpitala, a Ty sama unikniesz niepotrzebnych rozmów i tłumaczenia.

W przypadku cesarskiego cięcia konieczne jest podanie bardziej skoncentrowanego leku, którego działanie umożliwi przeprowadzenie operacji. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, kiedy w trakcie porodu naturalnego ze znieczuleniem zewnątrzoponowym zachodzi konieczność przeprowadzenia cc.

Często jednak podczas cesarskiego cięcia wykorzystywane jest znieczulenie podpajęczynówkowe. W porównaniu do ZZO, działa znacznie szybciej i wymaga użycia mniejszej dawki leku. Powoduje ono utratę czucia tym samym odczuwania bólu oraz możliwości poruszania nogami aż przez kilka godzin. Ta metoda nie wyłącza jednak świadomości, dlatego kobieta od razu po porodzie może przytulić i nakarmić dziecko. Zazwyczaj podawane jest jednorazowo, przy pomocy igły, a nie przez cewnik.

Przebieg znieczulenia zewnątrzoponowego

Leki podaje się przez cienki, jednomilimetrowy cewnik, który wcześniej umieszcza się w przestrzeni zewnątrzoponowej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Czyli miejsce podania znieczulenia to przestrzeń zewnątrzoponowa.

Znieczulenie podpajęczynówkowe przy porodzie

Znieczulenie polega na podaniu leku miejscowo znieczulającego do przestrzeni podpajęczynówkowej znajdującej się w środku kręgosłupa - wokół rdzenia kręgowego.

Podsumujmy:

Wpływ znieczulenia czyli za i przeciw:

Zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego lub innego znieczulenia do porodu siłami natury jest bardzo skuteczne. nie ma wpływu na świadomość kobiety i jej układ oddechowy. Bardzo znacząco poprawia komfort rodzącej niwelując ból. Lek nie ma też wpływu na dziecko. Preparat nie przenika do pokarmu, co oznacza, że młoda mama może od razu karmić piersią.

Znieczulenie ma też minusy, do których należy ograniczenie możliwości przemieszczania się, co wynika z konieczności monitorowania tętna dziecka. Nie można też zapominać, że znieczulenie jest to metodą inwazyjną co oznacza, że niesie ze sobą ryzyko powstania powikłań lub wystąpienia różnych działań niepożądanych takich jak powikłania neurologiczne, krwiak przestrzeni zewnątrzoponowej, czy ropień przestrzeni zewnątrzoponowej są to jednak powikłania które występują dosyć rzadko.

Mamy nadzieję że tym wpisem pomogliśmy wam podjąć decyzję czy warto wybrać znieczulenie w trakcie porodu naturalnego, oczywiście sytuacja w trakcie porodu może być bardzo zmienna i dynamiczna wtedy nie ma się czego bać tylko pozwolić działać lekarzom i położnym którzy na pewno zrobią wszystko co konieczne żebyś została szczęśliwą mamą

Co znajdziecie w Formommy do po.odu

Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Polecane

pixel