Terapia Bowena dla kobiet w ciąży- Co to jest i dlaczego pomaga?
Terapia Bowena jest manualną terapią holistyczną, która polega na wykonywaniu przez terapeutę delikatnych i charakterystycznych ruchów. Terapia usuwa dolegliwości, leczy różne schorzenia, a w przypadku ciężarnych może pomóc zmienić położenie dziecka przed porodem. Sprawdźmy więcw tym wpisie czym jest sama terapia i jak może wam i w czym pomóc?
Skąd się wzięła i czym jest terapia Bowena?
Terapię Bowena stworzył australijski osteopata, Thomas Ambros Bowen w latach 50. XX wieku. Mężczyzna nie miał medycznego wykształcenia, ale bardzo chciał ulżyć swojej chorej na astmę żonie i tym właśnie sposobem wynalazł tą unikalną metodę terapeutyczną. W późniejszym czasie okazało się, że opracowana przez niego koncepcja jest skuteczna nie tylko w przypadku samej astmy, ale także wielu innych schorzeniach i dolegliwościach.
Terapeuci którzy wykonują ruchy metodą Bowena umożliwiają tym samym samoleczenie się organizmu - które odbywa się w wskutek pozbycia się z organizmu stresu, napięć oraz skumulowanych negatywnych emocji.
Sukcesy w terapii Bowena to pomoc m.in :
-
W migrenach
-
W RZS;
-
W zaburzeń krążenia;
-
W zwyrodnienia stawów;
TB jest też sprawdzoną metodą usuwania bólu, i może być stosowana u kobiet w ciąży w celu rozluźnienia, relaksacji, a także odwrócenia płodu kiedy położenie jest pośladkowe.
Na czym polega Terapia Bowena?
Terapia Bowena to ruchy wykonywane za pomocą dłoni terapeuty, bez używania środków farmakologicznych czy innych dodatkowych sprzętów. Sam zabieg jest bezinwazyjny, delikatny i prowadzi do głębokiego odprężenia pacjenta, często zdarza się też że pacjent zasypia.
Każda sesja terapeutyczna prowadzona jest w ciszy -W gabinecie w trakcie sesji nie odtwarza się muzyki relaksacyjnej, nie rozmawia - wyjątkiem są konieczne zalecenia zalecenia jak - wykonanie wdechu lub wydechu. W gabinecie terapeuty trzeba mieć wyłączony telefon żeby nie zakłócać przebiegu terapii.
Warto wspomnieć że -terapia ta nie jest masażem. Jej głównym zaleceniem jest wykonać sesję bez bólu, co w przypadku masażu dość często nie jest po prostu możliwe. Z uwagi na to że sam zabieg nie jest inwazyjny nie ma przeciwskazań do wykonywania go.
Terapia Bowena może być pomocna w odwróceniu niewłaściwie ułożonego płodu
Bardzo często pożytkiem z zastosowania Terapii Bowena jest możliwość odwrócenia malucha, który ułożył się pod koniec ciąży w niewłaściwej pozycji.
Co się wtedy dzieje i jak to wygląda w trakcie sesji ?
Terapeuta za pomocą delikatnych ruchów na tkankach miękkich tj. przepona, mięśnie krzyża, pleców, miednicy powoduje nawilżenie powięzi, zwiększa tym samym elastyczność wszystkich dotkniętych i połączonych z nimi struktur mięśniowo-powięziowych a w ten pośredni sposób wpływa na bardzo głębokie tkanki. W efekcie takich działań przestrzeń w której przebywa dziecka staje się przestronna i miękka, dzięki czemu może ono poruszyć się nieco bardziej swobodnie. A ponieważ głowa dziecka pod koniec ciąży jest już dużo cięższa niż reszta jego ciała, to po uzyskaniu większej swobody maluszek, dzięki swoim naturalnym ruchom ląduje głową na dół i w tym ułożeniu już pozostaje aż do rozwiązania.
Terapia Bowena w ciąży - na co może pomóc?
Terapia Bowena może być przydatna przez cały okres ciążowej przygody, przed porodem, a nawet po nim, gdyż można ją stosować również u noworodków i niemowląt.
Może być pomocna w usuwaniu:
-
Obrzęków czy bóli lędźwi
Ciało na skutek Terapii Bowena dobrze przygotowuje się do porodu, który może przebiegać spokojniej, harmonijnie i z mniejszym bólem, bez powikłań i interwencji medycznych.
Warto zwrócić się do terapeuty Bowena także kiedy mama ma problemy z laktacją lub gdy dziecko trudności ze ssaniem piersi lub w przypadku zastojów mlecznych czy dolegliwości brzuszka czyli kolkach.
Wspomnijmy tutaj , że zabiegi Bowena wykonywane u noworodków czy niemowlaków nie trwają długo i można je wykonywać nie zdejmując dziecka z kolan czy brzucha mamy, a nawet takie ułożenie jest jak najbardziej wskazane.
Natomiast młoda mama, która przychodzi z niemowlęciem do gabinetu może trzymać go w ramionach, karmić itd. – a w tym czasie sama może mieć wykonany zabieg w pozycji siedzącej, a dziecko które jest bezpieczne przy mamie, ze spokojem również podda się terapii.
Drogie przyszłe mamy! Mamy nadzieję że tym wpisem przybliżyliśmy wam jedną z wypróbowanych już przez nasze mamy i nas metod walki z bólem oraz pomogliśmy z trudnościami w okresie ciążowym i poporodowym. Oczywiście zaznaczymy tutaj że Terapia Bowena jak wszystkie poruszane przez nas tematy będzie na pewno mieć swoich zwolenników i przeciwników. Ale jak zawsze wybór i decyzje należą do was :) i każdą decyzję odnośnie ciąży i maleństwa należy skonsultować z lekarzem prowadzącym do czego i was zachęcamy.
Wyprawka do szpitala jest bardzo ważna nie tylko dla naszych maluszków ale również dla was przyszłe mamy - dlatego zapraszamy zapoznajcie się z naszą ofertą dla kobiet ciężarnych i po porodzie. Zakupy zrobicie w wygodny sposób bez wychodzenia z domu on line na stronie naszego sklepu internetowego.
Przykładowe produkty dla Ciebie i maluszka które znajdziesz w Formommy :
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Was zapewnić jak zawsze - że troszcząc się o to co kupujecie i jak dbacie o Siebie w ciąży oraz po porodzie i o to również że martwicie się czy będziecie dobrymi mamami świadczy o tym że będziecie najlepszymi mamami na świecie:)