Jak ułatwić noworodkowi zdrowy sen?
Pewnie każdy z nas rodziców chciałby, aby nasze maleństwo przesypiało całą noc spokojnie, bez krzyków, płaczu i innych nocnych interwencji. Maluszek potrafi przespać 18–20 godzin w ciągu doby z małymi przerwami na jedzenie czy przewijanie. Nie od dziś wiadomo że kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka jest zdrowy i spokojny sen. To właśnie w trakcie snu zachodzą najważniejsze procesy, noworodek rozwija się, rośnie i odpoczywa. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy zebrać kilka wskazówek na temat : jak pomóc dziecku, by spało spokojnie i długo oraz pozwalało pospać rodzicom.
Ile snu potrzebuje noworodek?
Noworodek śpi ok. 20 h na dobę, niemowlę 4-12 miesięczne do 12-16 h.Od Około 7 miesiąca u dziecka może pojawić się tzw. lęk separacyjny powodujący kłopoty z zasypianiem, gdy maluch nie widzi mamy w pobliżu. Roczne dziecko powinien spać 14 godzin, a dwulatek do 11 godzin dziennie. Dodatkowo w ciągu dnia potrzebuje jeszcze dwóch drzemek Maluchy, które niedosypiają mają problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, nie radzą sobie z nastrojami, są zmęczone, co objawia się marudzeniem, płaczliwością i rozdrażnieniem.
Otulamy, przytulamy, kołyszemy
Noworodek nie lubi przestrzeni i pustki, boi się ich i źle się w nich czuje. To pozostałość z życia prenatalnego, kiedy w brzuchu mamy było - ciemno, ciasno i cicho. Takie odczucia zna, czuł się wtedy bezpiecznie. W uspokojeniu, wyciszeniu, odprężeniu pomaga przytulanie przez rodziców, szczególnie przez mamy, której ciało doskonale zdążył już poznać. Można też otulić maluszka delikatnym bawełnianym kocykiem, żeby unieruchomić rączki i nóżki. Rytmiczny ruch usypia noworodki. Jest to również pozostałość, po pobycie w brzuszku mamy gdzie usypiało noszone, kołysane ruchem poruszającej się mamy. Pociecha domaga się tego co już zna.
Co to jest biały szum i dlaczego ma wpływ na zdrowy sen noworodka ?
Biały szum to nic innego jak jednostajny dźwięk wytworzony przez domową suszarkę, pralkę, odkurzacz czy wentylator. I tutaj znów uspokajające działanie na noworodka przypomina środowisko panujące w brzuszku mamy, czyli przytłumione dźwięki, hałas przepływający przez wody płodowe lub szum przepływającej krwi pępowinowej. „Biały szum” budzi w dziecku dobre skojarzenia, dlatego włączany w porze drzemki i na noc po jakimś czasie nastroi dziecko na sen.
Kąpiel przed snem dla komfortu noworodka
Kiedy przygotowujemy się do kąpieli dzidziusia warto zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia, około 24 stopnie Celsjusza o całym procesie kąpieli pisaliśmy tutaj. Dla maluszka przy kąpieli jest bardzo ważna asekuracja, wtedy czuje bliskość rodzica i kąpiel staje się dla niego mniej stresująca.
Dzieci lubią mieć stały rytm dnia, a taki wieczorny kąpielowy rytuał będzie pomagał im wyciszyć się i zasnąć.
Zadbaj o stały harmonogram dnia i rytuały wieczorne
Harmonogram dnia jest bardzo ważny, noworodek, który dopiero stoi na początku swej drogi przez życie musi nauczyć się życia w zupełnie nowej dla niego rzeczywistości i środowisku. Wiemy że w początkowym okresie życia maleństwa ciężko mówić o ustalonym planie dnia. Sen maluszka zależy od tego, czy jest najedzony i czy nie ma problemów z brzuszkiem. Uregulowany rytm dobowy zaczyna się po okresie noworodkowym, kiedy po zaaklimatyzowaniu się do nowych funkcji życiowych maluch jest już bardziej świadomy i kontaktowy. Warto wtedy uczyć maluszka, że sen nocny zaczyna się o konkretnej godzinie, poprzedzony rytuałami. Dla dziecka ważna jest regularność, przewidywalność, powtarzalność i cykliczność codziennych czynności.
Dobrym sposobem na wyciszenie po codziennej zabawie jest ograniczenie bodźców, np. wykonanie po kąpieli o stałej porze delikatnego masażu. Dołączcie przygaszone światło, ewentualnie „biały szum” lub cichą muzykę/ kołysankę albo karmienie i potem kołysanie a wszystkie te rytuały sprawią że maluszek będzie rozluźniony i spokojny. Istotnym jest żeby podczas tych czynności panowała atmosfera spokoju, relaksu. Dziecko bardzo dobrze wyczuwa emocje dorosłych i je przejmuje. Natomiast stały harmonogram czynności oznacza, że zbliża się czas snu.
Pełny i najedzony brzuszek ma wpływ na sen niemowlaka
Częstą przyczyną bezsenności niemowlaka jest głód. Kiedy dziecko pójdzie spać nienajedzone, będzie się budzić i nic na to nie poradzicie. Jedyna rada jest taka, aby maluch zjadł odpowiednią ilość pokarmu, która zapewni mu spokojny sen. Pamiętajcie! Przejedzenie również nie służy zasypianiu dlatego ważna na tym etapie rozwoju jest umiejętność wyczucia przez rodzica, kiedy dziecko ma odpowiednią dawkę pokarmu.
Nocne wybudzenia są normalne
Sen u każdego z nas nie jest stanem równomiernym. W nocy następują po sobie kilkakrotnie fazy snu głębokiego i płytkiego. W czasie snu dziecko na krótko budzi się i jest to normalne zjawisko.
Podsumowując:
Sen noworodków i niemowląt jest istotnym czynnikiem potrzebnym do prawidłowego rozwoju dziecka. Sen regeneruje organizm, relaksuje pozwala na odpoczynek i wyciszenie. Niespokojny sen u noworodka może prowadzić nie tylko do frustracji rodziców i samego dziecka, ale także powodować zaburzenia i problemy u rosnącego niemowlaka. Noworodki nie odróżniają dnia od nocy, a ich codzienny harmonogram jest uzależniony od potrzeb fizjologicznych, dlatego rytmu spania należy ich nauczyć. W tym celu dobrze jest wykorzystać dźwięki i odruchy które dziecko zna z okresu prenatalnego. Na spokojny sen maluszka ma wpływ poczucie bezpieczeństwa oraz bliskość rodziców. Kołysanie i biały szum pozwalają dziecku uspokoić się oraz poczuć jak w brzuszku mamy - gdzie było spokojnie i bezpiecznie. Sen niemowlaka w dzień i jego jakość mają istotny wpływ na jego spokojny sen w nocy. Niespokojny sen maluszka w nocy może być spowodowany złą temperaturą otoczenia i przegrzewaniem lub marznięciem maluszka, dlatego warto zadbać o jego odpowiedni komfort i wygodę poprzez dobranie odpowiedniej bawełnianej odzieży, pajacyka do spania, kocyka, śpiworka lub kołderki.
W Formommy w dziale Sen i Wypoczynek zebraliśmy akcesoria które ułatwią cały proces przygotowania maleństwa do snu.
Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Formommy!
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.