Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Jak kąpać noworodka żeby było szybko, sprawnie i bezpiecznie?

2023-10-27
Jak kąpać noworodka żeby było szybko, sprawnie i bezpiecznie?

Przygotowanie kąpieli dla noworodka, zwłaszcza tej pierwszej, na początku dla młodego rodzica to spore wyzwanie. Noworodek jest malutki a świeżo upieczeni rodzice boją się, że zrobią mu niechcący krzywdę. Nie wiedzą, jak trzymać dziecko w trakcie kąpieli i co zrobić żeby sprawnie wykąpać noworodka. Obawy związane z pierwszą kąpielą maluszka są całkiem normalne i uświadomcie sobie że nie jesteście pierwszymi rodzicami którzy przechodzą przez ten proces. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć:

Jak wykąpać noworodka? Jak często kąpać noworodka? i Jakie gadżety mogą być przydatne, czyli jak przygotować kąpiel żeby przebiegła sprawnie.

Jak często kąpać noworodka?

Według naszego doświadczenia 2-3 kąpiele w tygodniu na początek będą wystarczające. Maluchy się nie brudzą dopóki nie zaczynają się przemieszczać. Do kąpieli zawsze trzeba używać delikatnych kosmetyków.

Noworodka najlepiej wykapać w zwykłej czystej wodzie. Nie nalewajcie jej do wanienki zbyt dużo. Dzieci sa różne niektóre od początku bardzo lubią kąpiel, a inne głośno płaczą gdy tylko delikatnie je zanurzymy. Zatem nie tylko przy kąpieli sprawdzaj po woli co lubi Twoje dziecko, jeżeli raz na jakiś czas przemyjesz maluszka wacikami zwilżonymi w ciepłej wodzie nic mu się nie stanie a stres będzie mniejszy.

Co potrzebne do pierwszej kąpieli noworodka?

Jak kąpać noworodka? Pierwsza kąpiel w domu oczywiście może sprawiać jakieś trudności, ale, jak wiadomo, trening czyni mistrza. Z czasem cały proces kąpielowy będzie przebiegał sprawniej i bez łez ze strony maluszka. Przygotowanie do pierwszej kąpieli nie musi być fizyką kwantową wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  • Przygotuj kącik kąpielowy. Wanienkę najlepiej umieścić tuż obok miejsca do przewijania z ubrankami, żeby nie nosić mokrego dziecka po całym domu. Po kąpieli połóż dziecko na ręczniku i otul by nie było mu zimno.

  • Optymalna temperatura pomieszczenia przy kąpieli noworodka to 25ºC. Warto o nią zadbać aby mieć pewność, że dziecko nie zmarznie. Jeśli w pomieszczeniu do kąpieli jest chłodniej można na chwile przed kąpielą włączyć grzejnik

  • Przygotuj wcześniej potrzebne produkty do kąpieli: płyn, myjkę, ręcznik, pieluszki tetrowe, oliwkę itp. Wszystkie rzeczy powinny być blisko na wyciągnięcie ręki.

  • Po kąpieli potrzebne również będą środki higieniczne, takie jak maść do pupy, gaziki do przemywania pępuszka, oliwka, puder, letnia woda lub sól fizjologiczna do przemywania oczek.

  • Nie mocz pępuszka maleństwa, póki sam nie odpadnie i się nie zagoi. W trakcie kąpieli możesz przykryć pępek dziecka pieluszką tetrową lub gazikiem.

  • Wyściel dno wanienki lub fotelika kąpielowego pieluszką tetrową, zabezpieczy ona ewentualne wyślizgnięcie się dziecka

  • Zadbaj o właściwą temperaturę wody. Temperatura wody do kąpieli noworodka to 37ºC. Warto zaopatrzyć się w termometr żeby sprawdzić temperaturę wody.

  • Jeśli dziecko ma atopowe zapalenie skóry zawsze stosujcie się do zaleceń lekarza. Do kąpieli dodaj specjalne płyny, które mają działanie nawilżające i natłuszczające. Wystarczy, gdy do wody wlejesz kilka kropel. Skóra noworodka jest bardzo delikatna, ale po takiej kąpieli dziecka nie będzie trzeba dodatkowo nacierać oliwką.

  • W trakcie kąpieli zachowaj ostrożność i nie wykonuj zbyt gwałtownych ruchów, by niepotrzebnie nie niepokoić maluszka. Dla niego kąpiel to również duże przeżycie, dlatego twoje ruchy powinny być delikatne, by nie wystraszyć dziecka. Rób wszystko spokojnie, z wyczuciem i cały czas mów do maluszka, by czuł się bezpiecznie.

Pielęgnacja delikatnej skóry noworodka polega przede wszystkim na wyczuciu Czasami lepiej posłuchać siebie i zdecydować samemu, co jest dobre dla mnie i dla mojego dziecka, niż bazować na informacjach dostępnych w internecie , często odległych od rzeczywistości.

kąpiel noworodka niemowlaka formommy

Kiedy pierwszy raz wykąpać noworodka?

Zalecenia pierwszej kąpieli noworodka czyli podstawowa higiena maluszka po powrocie ze szpitala jest ważna, ale z pierwszą kąpielą noworodka można odczekać dwa lub trzy dni, dając sobie i dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.

Jak trzymać noworodka w trakcie kąpieli?

Zanim włożysz dziecko do kąpieli, sprawdź temperaturę wody. Optymalna temperatura kąpieli noworodka jak pisaliśmy wyżej to 37st, jeżeli nie masz termometru zanurz wewnętrzną stronę nadgarstka, aby upewnić się, że nie jest za gorąca teraz - Ostrożnie włóż malucha do wody, delikatnie podtrzymując jedną ręką jego plecy, główkę i kark. W czasie kąpieli myj dziecko jedną ręką, cały czas podtrzymując je drugą.

Pielęgnacja po kąpieli

Przez pierwszy miesiąc życia po kąpieli można używać oliwki dla niemowląt. Obciąża ona jednak skórę maluszka , dlatego z czasem warto zamienić ją na specjalne kremy, balsamy lub odżywcze mleczka do ciała dziecka z dodatkiem rumianku lub witaminy E i F, które intensywnie nawilżą skórę i zapobiegną jej przesuszeniu. Pielęgnacja delikatnej skóry noworodka jest bardzo ważna dla tego dlatego zawsze dobierajcie najlepsze kosmetyki wyłącznie dla dzieci.

Podsumowując:

Przygotowanie do pierwszej kąpieli nie musi być trudne i stresujące ani dla Ciebie ani dla maluszka. Warto zawierzyć matczynemu instynktowi i nie koniecznie wierzyć we wszystko co się przeczyta.

Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Formommy!

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixel