Dieta w ciąży i w trakcie karmienia piersią
Wiadomości na temat prawidłowego odżywiania przyszłych mam i karmiących piersią są dość sprzeczne. Latami słuchałyśmy historii i mitów które do tej pory utkwiły w naszych głowach. Co można jeść, a co omijać szerokim łukiem, jaka powinna być kaloryczność posiłków w ciąży żeby prawidłowo odżywiać siebie i dziecko w brzuszku? Podpowiadamy w tym felietonie, zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.
Podstawowe zasady diety przyszłej mamy
W trakcie ciążowej przygody zmienia się fizjologia Twojego ciała. Gdzieś z tyłu głowy tkwi mit przekazywany od pokoleń że przyszła mama musi jeść za dwoje. Nie jest to oczywiście prawdą, jedna spoczynkowy wydatek energetyczny przyszłej mamy jest rzeczywiście trochę wyższy. Dieta ciężarnej musi uwzględnić wzrost łożyska oraz rozwijającego się dziecka, a także zwiększoną pracę Twoich płuc oraz serca. Według obliczeń od drugiego trymestru ciąży cała dzienna kaloryczność posiłków powinna być zwiększona o ok. 360 kcal, natomiast w III trymestrze Twoja dieta powinna wzrosną o ok. 450- 500 kalorii dziennie.
Natomiast jeśli karmisz piersią...
W czasie kiedy karmisz piersią Twoje zapotrzebowanie energetyczne rośnie bardzo podobnie do tego w ciąży. Tak więc dziennie będziesz potrzebować około 500 kcal więcej niż panie które nie karmią. Dobrze jest też wiedzieć i pamiętać, że to ile kalorii musicie przyjąć jest uzależnione od wieku i wielkości maleństwa, ale też od tego czy karmisz jedno dziecko, czy też więcej. Jeśli komponujesz posiłki zwróć uwagę na wskaźnik masy ciała (BMI) oraz na to jak dużo czasu poświęcasz i czy w ogóle poświęcasz na aktywność fizyczną.
Pamiętaj że na Twoje maleństwo ma wpływ zdrowa dieta w ciąży oraz jaka ta dieta jest kiedy karmisz piersią, ponieważ w czasie karmienia pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na białko, kwasy tłuszczowe omega-3, DHA, kwas foliowy, witaminę D3, żelazo, magnez, cynk, selen. Musisz zadbać o odpowiednią ilość wszystkich minerałów i witamin. Zawsze konsultuj wszystko nawet witaminy z lekarzem, gdyż np. nadmiar witaminy A może spowodować rozwój wad u płodu. Natomiast kiedy karmisz piersią warto zadbać o pełnowartościowe, pełne składników odżywczych jedzenie, zrezygnować z alkoholu! oraz produktów mocno przetworzonych.
Jak zdrowo się odżywiać by wrócić do swojej figury po ciąży?
Jeżeli dbasz o formę i nie chcesz przekroczyć wagi pilnuj odpowiedniej ilości kalorii w ciągu doby. Żeby zadbać o odpowiednie wartości odżywcze musisz zróżnicować swój codzienny jadłospis. W przypadku chorób lub mdłości może pomóc dietetyk kliniczny. Warto skorzystać z jego pomocy, aby mieć pewność, że Sobie i dziecku dostarczasz odpowiednią ilość witamin oraz składników mineralnych, a także błonnik w potrzebnej ilości. W dzisiejszym świecie takie usługi są dostępne on line. Drogie Panie nie wahajcie się użyć techniki żeby zaradzić np. na mdłości.:)
Aktywność fizyczna jest ważna
Czas wyczekiwania na dziecko nie oznacza rezygnacji z aktywności fizycznej. Ćwiczenia w trakcie ciąży są wręcz zalecane, jeżeli nie masz żadnych przeciwskazań i czujesz się dobrze polecamy każdy rodzaj aktywności. Dobrze dobrane ćwiczenia dla pań w ciąży łagodzą różne dolegliwości jak bóle kręgosłupa czy obrzęki ciała, a w szczególnie nóg. Jeśli nie wiesz jak ćwiczyć w ciąży, jak zawsze najlepiej skonsultuj się z lekarzem, a następnie z trenerem personalnym, który ma doświadczenie z ćwiczeniami w tym wyjątkowym okresie.
Jakie rodzaje sportu możesz uprawiać w ciąży? Na pewno codzienne spacery. Można je uskuteczniać nawet w ostatnim trymestrze, choć nie powinny być zbyt forsowne. Wygodne buty luźne ubranie i ruszaj:). Kilkanaście minut pozwoli się dotlenić, rozluźnić i poprawić sobie nastrój. Oczywiście osoby, które wcześniej nie ćwiczyły lub trenowały sporadycznie, nie mogą sobie pozwolić na sporą aktywność. Mogą wówczas bardziej zaszkodzić niż pomóc. Należy także pamiętać, że ilość i intensywność ćwiczeń należy korygować wraz z kolejnymi tygodniami ciąży. Na samym początku można więcej niż na przykład w siódmym miesiącu, kiedy brzuszek jest duży, a dziecko niemal w pełni ukształtowane. Warto postawić na każda regularną formę aktywności i zachęcić np. do jogi która jest bezpiecznym rozwiązaniem na bolączki ciążowej aktywności. Więcej na temat jogi w ciąży tutaj.
Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z ofertą okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i produktami które mogą okazać się konieczne dla młodej mamy i dziecka zaraz po porodzie i w szpitalu.
Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.