Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

5 tydzień ciąży - co dalej?

2023-01-24
5 tydzień ciąży - co dalej?

5 tydzień ciąży to drugi miesiąc i piąty tydzień pierwszego trymestru. Dość często zdarza się że kobieta nie zdaje sobie jeszcze sprawy że jest w ciąży. Tak często rozpoczyna się ten wyjątkowy okres w ich życiu. A zakończy już za niecałe 8 miesięcy!

Niedowierzanie miesza się na przemian z radością i obawa jak sobie poradzę ? Hurra Udało się!

Jak wygląda dziecko w piątym tygodniu ciąży?

Dziecko w 5 tygodniu ciąży na naszej owocowej skali jest wielkości ziarnka sezamu ma 2-3 mm i waży ok.0,1 gr.

W trakcie badania badania USG, można zaobserwować jedynie pęcherzyk ciążowy. A gdy 5 tydzień ciąży będzie chylił się ku końcowi, w jego środku, pojawi się pęcherzyk żółtkowy i 2-3 milimetrowy embrion. W tym okresie można dostrzec już także kulisty zawiązek główki. Na tym etapie tworzy się struna grzbietowa, a dookoła niej rozwinie się kręgosłup. Powstają zawiązki układu nerwowego i mózgu.

Piąty tydzień który to miesiąc ciąży?

5 tydzień ciąży oznacza początek drugiego miesiąca a wraz z nim pierwszych objawów ciąży. Minęły już trzy tygodnie od chwili poczęcia. Choć Twój brzuch na zewnątrz się nie zmienia, to w jego wnętrzu zachodzi prawdziwa rewolucja – maleństwo zadomowiło się w macicy na dobre i zaczyna coraz szybciej rozwijać się i rosnąć. Zarodek nadal jest mikroskopijny, ale pęcherzyk ciążowy w 5. tygodniu ciąży da się już dostrzec w badaniu USG.

Co to jest łożysko?

Łożysko to narząd płodowy, który zaczyna rozwijać się w momencie zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy czyli w około 5 tygodniu, jego pełen rozwój zakończy się w drugim trymestrze. Jest to bardzo ważny narząd, dzięki któremu płód może otrzymywać składniki odżywcze oraz tlen.

Który tydzień ciąży jest najbardziej niebezpieczny?

Najbardziej niebezpieczny okres dla utrzymania ciąży to okres organogenezy, czyli tworzenia się wszystkich narządów i układów w organizmie, który trwa od 4. do 12. tygodnia ciąży.

W tym okresie organy które dopiero powstają są najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak leki, substancje chemiczne i inne.

Pierwszy miesiąc ciąży jak wygląda brzuch formommy

Ciąża 5 tydzień – jakie zmiany zachodzą w organizmie ciężarnej?

W 5 tygodniu ciąży wiele kobiet być może oczekuje jeszcze na miesiączkę, która od paru dni się spóźnia. Zarodek zagnieździł się już w macicy, co sprawia że błona śluzowa nie złuszcza się, a tym samym comiesięczne krwawienie się nie pojawia. Spóźniający się okres sygnalizuje konieczność wykonania testu ciążowego.

Podstawowy test ciążowy - Test domowy z moczu

Test z moczu dostępny jest w każdej aptece i większej drogerii dlatego zakup takiego testu jest łatwy.

Jak wykonać domowy test ?

Wykonanie domowego testu z moczu, jest bardzo proste. Mocz oddaje się bezpośrednio na specjalny pasek z substancją chemiczną.
Test wykrywa w moczu tzw. hormon ciążowy dzięki reakcji hCG z przeciwciałami antv-hCG obecnymi na teście. Jeśli wynik jest pozytywny, wówczas test sygnalizuje to za pomocą dwóch kresek, znaku plus lub cyfrowego komunikatu.
Domowe testy z moczu cechują się dość wysoką czułością i dają pozytywny wynik już w dniu spodziewanej miesiączki, a czasem nawet wcześniej.

Jeśli wynik wyszedł pozytywny kolejnym krokiem jest wizyta u ginekologa który zleci podstawowe badania, zrobi USG i jeszcze raz potwierdzi Twoją ciąże tym razem testem z krwi.

Podczas badania wstępnego otrzymasz również kartę ciąży. Należy ją mieć zawsze przy sobie. W niej lekarz ginekolog lub położna zawsze odnotowuje aktualny etap rozwoju dziecka oraz tydzień ciąży, w którym się znajdujesz. Do Twojej karty ciąży wprowadzane są również wszystkie badania i parametry krwi, a także pomiary wagi, ciśnienia krwi oraz aktualne zalecenia.

Najczęstsze objawy w 5 tygodniu ciąży

Choć Twój brzuch w 5 tygodniu ciąży niemal się nie zmienia, a zarodek jest jeszcze maleńki, to Twoje ciało już ciężko pracuje przygotowując się na nadchodzące miesiące.

Objawy w 5. tygodniu ciąży mogą przybierać różną formę, od tych klasycznych, jak mdłości czy uczucie zmęczenia, aż po nietypowe, np. zaparcia lub zgaga.

Zobacz naszego bloga: Jak sprawdzić czy jesteś w ciąży ?

Czego nie wolno jeść i pić w piątym tygodniu ciąży?

W całej ciąży nie tylko w 5 tygodniu bezwzględnie nie należy pić alkoholu. Nie powinno się jeść surowego mięsa, ryb czy jaj. Zaleca się także wyeliminowane niepasteryzowanego mleka i przetworów mlecznych z niego produkowanych, a także serów pleśniowych. To profilaktyka niebezpiecznych zakażeń powodowanych przez bakterie z rodzaju Salmonella czy Listeria.

Jak obliczyć termin porodu?

Ciąża, a następnie poród to niezwykłe wydarzenia w życiu młodej mamy. Większość kobiet, które noszą pod swoim sercem małe życie, pragnie wiedzieć, kiedy dokładnie się urodzi i jak wyliczyć termin porodu. W intrenecie dostępne są aplikacje takie jak kalkulator ciąży, najistotniejsze w obliczeniu przybliżonej daty porodu według tej reguły jest pamiętanie daty ostatniej miesiączki. Natomiast jeśli twoje cykle są nieregularne lub nie pamiętasz, kiedy miałaś ostatnią miesiączkę, wyliczenie daty porodu tą metodą będzie niestety niemożliwe. W takim wypadku by poznać datę porodu trzeba będzie nieco poczekać do badania USG u lekarza. 

Co robi położna i czemu jest Ci potrzebna

Położna jest specjalistką w zakresie opieki nad kobietą – nie tylko w czasie ciąży, ale na każdym etapie życia. Osoba ta posiada odpowiednie wykształcenie (obecnie studia wyższe) oraz prawo wykonywania zawodu.

Położne mogą stwierdzić ciążę, wystawić kartę ciąży i przeprowadzić prawie wszystkie badania profilaktyczne zalecane w ciąży o przebiegu fizjologicznym. Sprawdzają ciśnienie tętnicze krwi, wagę kobiety, parametry moczu i krwi, a także określają pozycję i wielkość dziecka oraz kontrolują, czy odgłosy bicia serca maluszka są prawidłowe. Dla lekarzy zarezerwowane są tylko badania ultrasonograficzne.

Czas na podzielenie się dobra nowiną

Zastanów się, czy chcesz podzielić się nowiną o pięciotygodniowej ciąży z rodziną i przyjaciółmi. Niektórzy wolą poczekać z tym do końca pierwszego trymestru, kiedy ryzyko poronienia znacznie spada. Inne kobiety radosne wieści przekazują kilku najbliższym osobom już w momencie, gdy trzymają w ręce pozytywny test ciążowy wybór należy oczywiście od Ciebie.

Teraz spokojnie czekamy na kolejne tygodnie Twojej ciąży. Jeszcze masz czas nie musisz kompletować wyprawki do szpitala dla Siebie i dziecka. Zadbaj o Swoje potrzeby i o to żeby się wysypiać, bo zdrowa mama to zdrowe dziecko.

Zajrzyj na naszą stronę internetową już dziś zobacz nasze ubrania ciążowe:

5 tydzień - pierwszy trymestr czas szybko leci i niedługo będziesz mamą. Przygotuj się do tego zadbaj już dziś o Swój komfort i zdrowie maleństwa.

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel