39 tydzień ciąży - objawy i dolegliwości ciążowe
Kiedy przychodzi 39 tydzień ciąży ciężarna może zmagać się z różnymi już uciążliwymi dolegliwościami. Samopoczucie przyszłej mamy jest wystawione na próbę każdego dnia. Brzuch jest już na prawdę spory i obciąża wasz kręgosłup powodując bóle pleców. Dość często na tym etapie pojawiają się uciążliwe skurcze łydek, oraz obrzęki jest to typowy objaw w tym czasie ciążowej przygody. Dobrze jest sobie wtedy częściej mierzyć ciśnienie ponieważ dość często jest to objaw nadciśnienia ciążowego. Do końca ciąży zostało bardzo niewiele czasu - sprawdźmy zatem co słychać u przyszłej mamy i jej dziecka i co jest normalnym objawem a co patologią na tym etapie.
Wielkość i wygląd dziecka
Dziecko na naszej skali owocowo- warzywnej swoimi wymiarami przypomina małego arbuza. Waży ok. 3,1 kg i mierzy nawet do 51 cm.
Maluszek w 39 tygodniu ciąży jest gotowy do przyjścia na świat. Jego wewnętrzne organy są dobrze rozwinięte, a płuca gotowe do zaczerpnięcia pierwszy raz powietrza po narodzinach, jednak mózg będzie dalej się rozwijał, dojrzewać będzie także jego układ trawienny. Dzieciatko ma już wykształcone zmysły, a to oznacza że czuje i słyszy. Jedynie jego wzrok nie jest jeszcze taki jak u nas dorosłych. Maleństwo od czasu narodzin widzi wyłącznie zarysy postaci, oczywiście zmieni się to w następnych tygodniach. Dziecko ma też długie paznokcie, czasem również włosy.
Waga
W 39 tyg. ciąży waga dziecka jest kwestiom bardzo indywidualną. Czasem dzieci rodzą się większe a czasem małe i również zdrowe. Według przyjętych norm dziecko powinno ważyć w granicach 3200–3800 g i mierzyć około 50 cm. Parametry maluszka możecie zmierzyć podczas USG. Oczywiście robi się to przez cały okres ciąży, żeby pod koniec oszacować wzrost i wagę noworodka. W trakcie ultrasonografii lekarz ocenia również ułożenie dziecka. To dość ważna wskazówka, ponieważ decyduje o sposobie porodu.
Ruchy dziecka
Jak już pisaliśmy w artykułach wcześniejszych na tym etapie ciąży bardziej intensywne ruchy dziecka nie są już możliwe. Powodem jest jego waga i wielkość, która ogranicza mu miejsce w brzuchu mamy. Kopnięcia które odczuwacie nie są też tak bolesne, jak wcześniej. Ciężarna czuje je teraz bardziej jak muśnięcia czy nagłe wiercenie się. Mimo to trzeba je nadal kontrolować.
Jak liczyć ruchy dziecka ?
Wiele z was nie wie, jak liczyć ruchy dziecka w ciąży, a jest to niezbędne do określenia samopoczucia malca. Trzeba je zacząć liczyć około 30 min po zjedzeniu posiłku. W czasie odległości pomiędzy posiłkami maleństwo powinno poruszyć się od 8 do 10 razy, bez względu na intensywność wykonywanych ruchów. Jeśli jego ruchów jest troszkę mniej, nic nie szkodzi. Słabsze ruchy dziecka w 39 tygodniu ciąży nie muszą być przyczyną czegoś poważnego. Być może ma ono dużą wagę i bardzo mało miejsca. Jeśli jednak nie chcecie się denerwować warto zrobić KTG.
Jakie badania w 39 tygodniu ciąży :
Badania diagnostyczne są istotne na każdym etapie ciążowej przygody i oczywiście tym bardziej teraz trzeba je wykonać.
Bardzo ważne w tym okresie u kobiety jest ciśnienie tętnicze a u malucha parametry życiowe czyli jego długość i waga a także monitoring pracy serca. KTG określa też skurcze, które zapowiadają narodziny. To jak często je wykonujemy zależy od zaleceń lekarza prowadzącego. Przyszła mama powinna też zbadać krew i mocz.
Jak rozpoznać że to już poród ?
Wiemy że poród w 39 tygodniu ciąży jest jak najbardziej możliwy, dlatego uważnie wsłuchujcie się w swój organizm. Jednak mimo iż jesteście już bardzo zmęczone niektóre z zapowiedzi przyszłych narodzin mogą być mylące, gdyż u pani będącej w 39 tygodniu zaczynają się skurcze przepowiadające. Są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Są zlokalizowane w pachwinach i pośrodku brzucha, stąd też często są mylone ze skurczami porodowymi. Co prawda jest to też zapowiedź porodu, lecz nie rozpoczęcia jego pierwszej fazy. Skurcze wskazują na to że malec już niedługo przyjdzie na świat. Wbrew powszechnym przekonaniom różnią się znacznie od porodowych. Te właściwe są intensywniejsze, bolesne, a ból promieniuje aż do pachwin i krocza.
Jeżeli odejdą wam wody płodowe lub czop śluzowy wtedy koniecznie udajcie się do szpitala. Często też biegunka stanowi zapowiedź bliskiego rozwiązania, ponieważ jelita przyszłej mamy właśnie oczyszczają się przed porodem. Ten czas ciąży to też powolne rozwarcie szyjki. Pełne rozwarcie to może nawet kilka godzin, ale warto być wtedy pod opieką fachowców.
I tak dotarłyśmy do trzydziestego dziewiątego tygodnia ciąży. Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z oferta okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i produktami które mogą okazać się konieczne dla młodej mamy i dziecka zaraz po porodzie i w szpitalu.
Przykładowe produkty dla Ciebie i maluszka które znajdziesz w Formommy :
-
Biustonosze do karmienia
-
Podpaski higieniczne
Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.