38 tydzień ciąży - to czas na ostatnie przygotowania do porodu
Który to miesiąc, jak rozwija się dziecko oraz jak przygotować się do porodu?
Kiedy zaczynasz 38 tydzień ciąży rozpoczynasz tym samym drugi tydzień dziesiątego miesiąca ciąży. Samopoczucie przyszłej mamy w tych ostatnich dniach nie jest łatwym przeżyciem - ucisk dziecka powoduje częste wizyty w toalecie, skurcze, ból brzucha, ból pleców i pachwin oraz trudności ze snem w tym okresie ciąży staje się Twoją codziennością. Na szczęście, wiesz że niedługo nadejdzie ulga w postaci porodu. Maleństwo jest już w pełni ukształtowane, więc możesz skupić się na wyczekiwaniu pierwszych oznak porodu.
Wielkość i wygląd dziecka na naszej skali owocowo- warzywnej
Dziecko w tym czasie waży ok. 3 kg. Pod względem długości wynoszącej niemal 50 cm przypomina pora.
Płuca maluszka przygotowują się do ważnego momentu, jakim jest pierwszy oddech i pierwszy krzyk. Przy pomocy matczynego kortyzonu płuca dziecka będą mogły się całkowicie wypełnić podczas pierwszego oddechu i nie sklejać się. Od momentu, w którym maluch zacznie oddychać samodzielnie, jest zdolny do życia.
Czy poród w 38 tydzień ciąży jest bezpieczny?
Ciąża w 38 tygodniu jest uznawana za donoszoną, dlatego jeśli poród zacznie się w tym okresie nie musisz martwić o prawidłowa wagę i wymiary dziecka oraz o jego prawidłowy rozwój.
Ruchy, ułożenie dziecka i wzrost maluszka w 38. tygodniu ciąży.
Pozycja główkowa i przygotowanie do porodu
W ostatnim czasie ciąży możesz spodziewać się nieznacznych ruchów płodu. W tym okresie maluch wycisza się i przygotowuje do nadchodzącego terminu porodu, ma też coraz mniej miejsca, dlatego jego słabe ruchy w 38. tygodniu są zjawiskiem zupełnie normalnym. Dzięki skurczom treningowym i przepowiadającym dziecko leży teraz głęboko w miednicy i przyjęło pozycję główkową. Czasem dzieci mają z tym jednak pewne trudności i potrzebują wsparcia z zewnątrz. Tak więc 38. tydzień to też ostatni czas na wykonanie obrotu zewnętrznego dziecka, jeśli nadal przebywa w położeniu miednicowym. Jeżeli tego nie zrobicie, za moment w macicy będzie zbyt ciasno i nawet doświadczona położna lub lekarz nie zdołają obrócić dziecka a jeśli obrót dziecka się nie uda, to maluszek nie zmieni pozycji - wtedy musisz liczyć się z narodzinami dziecka poprzez cesarskie cięcie.
Mama czyli dolegliwości ciążowe i Twój nastrój w 38 tygodniu ciąży
Teraz na pewno z niecierpliwością wyczekujesz już narodzin maleństwa i zastanawiasz się, kiedy wystąpią pierwsze oznaki porodu. Objawy i dolegliwości ciążowe są teraz bardzo uciążliwe. Prawdopodobnie też jesteś bardziej nerwowa i szybko się irytujesz – pod koniec ciąży Twoje nerwy są mocno nadwyrężone z powodu licznych objawów związanych z porodem. Duży brzuch, zwiększona objętość piersi oraz obrzęki w ciąży są niestety na razie Twoją codziennością. Jeżeli na wcześniejszych etapach swojej ciąży odczuwałaś już ból pleców, to teraz może się on stać dużo bardziej dotkliwy. Niekiedy w 38. tygodniu ciąży może towarzyszyć wam też ból w pachwinach oraz intensywny ból podbrzusza i dużego brzucha. Twoje ciało jest już bardzo wyczerpane i coraz gorzej znosi objawy i dolegliwości ciążowe.
Jakie niezbędne badania w 38. tygodniu ciąży?
Ostatnie przygotowania do porodu i badania w ciąży na tym etapie to przedewszystkim kontrolna morfologia i ogólne badania moczu oraz USG z oceną masy płodu.
Co warto zapamiętać w 38. tygodniu ciąży :
-
Sprawdzaj czy nieregularne skurcze nie są skurczami porodowymi – dobrze jest wziąć kąpiel w razie wątpliwości. Skurcze porodowe nasilą się w ciepłej wodzie w trakcie kąpieli, a skurcze przepowiadające w wodzie ustępują.
-
Mdłości mogą również być pierwszymi oznakami porodu jednak nadal kontynuuj zrównoważoną dietę i spożywaj niewielkie posiłki.
-
Zwróć uwagę czy przyjmujesz odpowiednie ilości żelaza. W trakcie porodu i połogu Twój organizm straci dużo żelaza w wyniku krwawienia. Jeżeli czujesz się bardziej zmęczona zawsze sprawdzaj aktualny poziom żelaza.
-
Zawsze zwracaj uwagę na nietypowe objawy i oznaki porodu - niestrawność, biegunka oraz wymioty są często oznakami zbliżającego się porodu bardzo łatwo pomylić je z infekcją lub zatruciem pokarmowym.
-
Pomyśl i poczytaj jak powinny wyglądać Twoje ostatnie przygotowanie do porodu naturalnego lub jeśli masz planowane cięcie cesarskie
-
Jeżeli czujesz jakikolwiek niepokój zawsze konsultuj swoje obawy z lekarzem lub położną. Szybsze ruchy dziecka mogą być objawem zbliżającego się porodu, ale także oznaką, że maluszkowi grozi niebezpieczeństwo i konieczna jest interwencja lekarza lub wizyta w szpitalu.
I tak dotarłyśmy do trzydziestego ósmego tygodnia ciąży. Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z oferta okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i produktami które mogą okazać się konieczne dla młodej mamy i dziecka zaraz po porodzie i w szpitalu.
Przykładowe produkty dla Ciebie i maluszka które znajdziesz w Formommy :
-
Biustonosze do karmienia
-
Podpaski higieniczne
Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.