29 tydzień ciąży- koniec ciąży zbliża się dużymi krokami
Porozmawiajmy o upławach w ciąży
Za wami już 3/4 ciążowej przygody. 12 tygodni ciąży zostało do rozwiązania czyli do planowanego porodu. W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży waga szaleje i możecie nagle przytyć ok 4- 6 kg. Jednak nie musicie się tym przejmować na waszą większą wagę składa się : waga dziecka, płyny ustrojowe i krew oraz wody płodowe. Chcieliśmy dzisiaj porozmawiać o kolejnym z trudnych tematów jakim są upławy w ciąży. Ale jak zawsze zacznijmy od najważniejszego czyli rozwoju dziecka i przyszłej mamy.
Rozwój dziecka w 7 miesiącu ciąży
Na naszej skali owocowo- warzywnej dziecko ma ok 39 cm cm waży 1,2 kg – dzięki takim można go porównać do dyni piżmowej. Poprzez stopniowe nabieranie masy płód coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka.
W nadchodzących tygodniach ciąży dziecko w brzuchu mamy reaguje na dźwięki, dlatego warto mówić do brzuszka ciążowego. W ten sposób przyszła mama i tata oswajają dziecko ze swoim głosem. Warto też słuchać spokojnej kojącej muzyki, ponieważ w siódmym miesięcy ciąży dziecko kształtuje już swój gust muzyczny. Na tym etapie ciąży dziecko ma dobrze rozwinięty zmysł węchu. Dzięki temu po okresie ciąży maluch bez problemu pozna zapach swojej mamy. Który będzie się mu kojarzył z bezpieczeństwem i spokojem.
W dwudziesty dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni ukształtowane. Rączki i nóżki na tym etapie ciąży maluch ma już proporcjonalne, a w macicy robi się coraz ciaśniej ze względu na coraz większy wzrost dziecka. W 29 tygodniu ciąży płód ma już wykształcony zmysł odczuwania temperatury. Ruchy dziecka stają się coraz bardziej intensywne ale dziecko ma coraz mniej miejsca na rozpychanie się dlatego przyszła mama odczuwa boleśnie kopnięcia małego piłkarza lub piłkarki :)
Ułożenie dziecka
Ułożenie dziecka na tym etapie ciąży w dalszym ciągu jest dowolne, ale najczęściej dziecko przyjmuje pozycję główką do góry. Dziecko najczęściej obraca się główką ku dołowi do 35 tygodnia ciąży. Może jednak również zmienić położenie w kolejnych tygodniach ciąży, do samego terminu porodu. Pamiętajcie że w 7 miesiącu ciąży maluch ma jeszcze czas żeby się obrócić główka w dół. W macicy robi się coraz ciaśniej dlatego możecie inaczej odczuwać ruchy dziecka, teraz to solidne rozpychanie się małych rączek i nóżek.
Kalendarz ciąży - Ostatni trymestr ciąży przyszła mama
Brzuszek ciążowy jest bardzo widoczny ponieważ ciąża jest już bardzo zawansowana a zmiany w naszym ciele są coraz bardziej uciążliwe. Ostatnie tygodnie ciąży to czas kiedy brzuszek ciążowy zwiększa swoją wielkość około 1 cm tygodniowo, przez co przyszła mama ma utrudnione codzienne funkcjonowanie. Wiele z was kiedy przychodzi trzeci trymestr ciąży ma zwiększone problemy z oddychaniem. Wszystko to dzieje się za sprawą przepony, która jest ściśnięta przez podwyższający się brzuch. Żeby jednak w tym trudnym okresie zapewnić odpowiedni dopływ tlenu do organizmu warto brać częstsze ale płytsze oddechy.
W tym tygodniu ciąży waga ciężarnej jest już dość spora i zaczyna być coraz bardziej uciążliwa. Od początku ciąży powinnyśmy przytyć między 7 a 12 kg. Ale oczywiście ta wartość masy ciała jest orientacyjna ponieważ u każdej z nas ciąża przebiega inaczej. W czasie ciąży mogą coraz częściej doskwierać przypadłości takie jak opuchlizna stóp, łydek lub kostek. Tak się dzieje ponieważ macica się powiększa, i uciska na żyłę główną. Możecie spróbować sobie pomóc odpoczywając na lewym boku lub leżąc z nogami uniesionymi do góry.
Objawy ciąży w trzecim trymestrze przypominają początek ciąży
Początek trzeciego trymestru często przypomina nam początki ciąży. Znów możemy mieć nudności lub zgagę, a także większy nacisk na pęcherz pisaliśmy o tym również tutaj. Wszystkie te uciążliwe problemy wynikają z powiększenia się macicy, która zajmuje coraz więcej miejsca. Pojawiają się też coraz większe upławy czyli wydzielina z pochwy. Czym są i czy są niebezpieczne spróbujemy odpowiedzieć w poniższym tekście.
Upławy w ciąży czym są i co oznaczają?
W 29 tygodniu ciąży upławy zwiększają się co jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym ich celem jest uniemożliwienie dostania się infekcjom przez pochwę do macicy.
Upławy składają się z wydzieliny produkowanej przez gruczoły szyjkowe i gruczoły Bartholina oraz komórek złuszczonego nabłonka. W trakcie ciąży śluzówka staje się cieńsza i ma większą powierzchnię, przez co zwiększa się ryzyko intymnych infekcji. Prawidłowa wydzielina z pochwy nie ma silnego zapachu ani koloru, jest biaława lub przezroczysta. Przyszła mama może odczuwać niezbyt przyjemne uczucie wilgoci, ale nigdy temu zjawisku nie powinien towarzyszyć świąd ani pieczenie. Każda zmiana która nas niepokoi może być objawem infekcji w ciąży. Lekarz prowadzący powinien wysłać was na wymaz z pochwy i zlecić odpowiednie badania.
Zmiany w wydzielinie na które przyszła mama musi zwrócić uwagę:
-
Zmiana konsystencji lub koloru wydzieliny
-
Nieprzyjemny zapach
-
Zbyt duża objętość wydzieliny
-
Ślady krwi
-
Świąd i pieczenie
-
Bóle brzucha lub macicy
Kolory upławów ciążowych – co oznaczają?
Kiedy wydzielina z pochwy jest zdrowa powinna być mlecznobiała lub przeźroczysta. Na pewno wiecie jak wydzielina zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego dlatego jeśli jej wygląd, czy zapach odbiega od normy zauważycie bez trudu. Jakakolwiek zmiana koloru może świadczyć o infekcji i stanowić zagrożenie dla ciąży. Oczywiście nie każda infekcja w ciąży szkodzi dziecku dowiedzmy się więcej na ten temat.
Kiedy upławy w ciąży wymagają leczenia?
Zawsze przy zauważeniu niepokojącej zmiany w trakcie ciążowej przygody musicie zgłosić się do lekarza lub położnej. Nie inaczej jest w przypadku zmiany wydzieliny z pochwy. Lekarz lub położna może pobrać wymaz z pochwy w celu sprawdzenia etiologii infekcji. Znalezienie przyczyny nieprawidłowych upławów pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia. W sytuacjach gdy infekcja jest poważna i zagraża ciąży trzeba wdrożyć leczenie farmakologiczne. Wszystkie zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami, natomiast grzybicze lekami przeciwgrzybiczymi.
Pamiętajcie że wielu z tych infekcji można zapobiec nosząc luźną bieliznę, nie ubierając obcisłych ubrań i używając nie perfumowanych produktów do kąpieli.
Mamy nadzieję że w tym wpisie chociaż trochę przybliżyliśmy jeden z nurtujących was tematów jeśli jesteście chętne na więcej zapraszamy do naszego bloga.
Jeżeli na tym etapie ciąży zaczynasz kompletować wyprawkę zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Formommy
Koszule do karmienia i porodu które miękko otulą Twój ciążowy brzuszek. Wybierając specjalną odzież dla Pań w ciąży i na czas karmienia masz pewność że inwestujesz w swoje zdrowie i maluszka. Możesz nadal czuć się komfortowo i kobieco stawiając na sukienki kopertowe lub inne proste kobiece rozwiązania.
Zapraszamy wszystkie nasze czytelniczki do zapoznania się z naszą ofertą dla kobiet w ciąży i po porodzie. Zakupy w wygodny sposób bez wychodzenia z domu w prosty sposób on line.
Co z potrzebnych rzeczy dla Siebie znajdziesz w Formommy ?
-
Koszule do porodu i karmienia roz. S- 4XL
-
Wygodne rogale do karmienia
W naszej ofercie znajdziesz też wiele innych produktów niezastąpionych w okresie okołoporodowym dla Siebie i dziecka.
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.