Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

28 - tydzień ciąży - Czym jest konflikt serologiczny?

2023-06-12
28 - tydzień ciąży - Czym jest konflikt serologiczny?

28 tydzień ciąży to nadal intensywny rozwój maluszka. Wzrastają też szanse dziecka na przeżycie, gdyby doszło do wcześniejszego porodu. Wiele z was entuzjastycznie przygotowuje się do najważniejszej roli - roli mamy . U kobiet często obserwuje się tzw. syndrom wicia gniazda. Przyszli tatusiowie i cała rodzina czekają z niecierpliwością na nowego członka rodziny. Zobaczymy jakie zmiany zachodzą w tym czasie u mamy i dziecka i czym jest i kiedy występuje konflikt serologiczny serologiczny. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem.

Dziecko

Szkrab w naszym brzuszku na skali owocowo- warzywnej przypomina rabarbar - Mierzy powyżej 36 cm natomiast waga naszego dziecka to ok. 900 g.

Wiele z was zastanawia się, którym miesiącem ciąży jest 28. tydzień. Jest to już początek 7. miesiąca. Czyli rozpoczęłaś już 3. trymestr swojej ciążowej przygody. Dużymi krokami zbliża się rozwiązanie czyli dzień narodzin dziecka. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo poród odbędzie się w 40. tygodniu dopuszczalny jest delikatny poślizg do 2 tygodni. Warto jednak pamiętać, że wszystko może potoczyć się szybciej i wcześniej. Dziecko które urodzi się w 28 tygodniu ciąży ma już spore szanse na przeżycie.

Rozwój malucha w 28 tygodniu ciąży

Rozwój dziecka w 28. tygodniu ciąży przebiega nadal bardzo intensywnie. Wszystkie narządy wewnętrzne powoli zaczynają powoli "rozumieć" jakie są ich funkcje. Na tym etapie zmienia się też budowa płuc. Płuca przestają tworzyć kanaliki, ustępując miejsca gronkom które następnie przekształcą się w pęcherzyki płucne. Dzieciątko w Tobie połyka płyn owodniowy, wciąga go też nosem oraz wykonuje ruchy klatki piersiowej. Wszystkie te czynności przygotowują go do bardzo ważnej czynności, jaką jest oddychanie.

W tym czasie mózg malucha zaczyna się fałdować a jego ruchy dzięki temu są teraz bardziej skoordynowane. Maluch może już otwierać oczka i odbierać różne bodźce. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że potrafi już śnić.

Ruchy malucha w 28. tygodniu ciąży mogą teraz zmieniać się pod wpływem różnego rodzaju bodźców zewnętrznych, zaczyna reagować na dźwięki z otoczenia – zna już doskonale głos mamy i łagodną muzykę, ale nie lubi hałasu. Pod wpływem mocnego światła jest bardziej pobudzony. Na tym etapie ciąży, kiedy mama się porusza ruchy dziecka są mniej wyczuwalne. Spacery lub inna aktywność fizyczna powodują kołysanie, co łatwo utula dziecko do snu. Natomiast kiedy odpoczywasz, zwłaszcza gdy leżysz powodujesz że dziecko zaczyna się kręcić i rozpychać. Dlatego jeżeli chcecie obserwować ruchy płodu zostawcie to właśnie na wieczorną porę.

Organizm również intensywnie przygotowuje smyka do porodu. Dziecko zaczyna zmieniać swoją pozycje na tzw. główkową czyli główką w dół. Jeżeli na tym etapie dziecko się jeszcze nie obróciło, spokojnie będzie miało jeszcze kilka tygodni czasu, żeby się obrócić.

Jeśli jednak w ciągu tych kilku tygodni się nie obróci, to z czasem będzie zbyt duże, żeby to zrobić - wtedy konieczne może być cesarskie cięcie. Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat?- polecam lekturę którą znajdziecie tutaj.

Mama

Przyszła mama w tym czasie ma już bardzo widoczny brzuszek ciążowy, może go z dumą prezentować. U większości z was na brzuchu jest widoczna ciemna kreska. To linea negra jest całkiem naturalnym objawem zewnętrznym, powstaje w wyniku zmian hormonalnych które zachodzą w Twoim ciele. Kreska zniknie całkowicie w ciągu kilku tygodni po porodzie.

Twoja waga prawidłowo powinna się zwiększyć o około 8 kg. Wiemy oczywiście że niektóre panie przybierają więcej na wadze - Jak ze wszystkim jest to kwestia indywidualna i często zależy od wyjściowej masy ciała. Waga może szybciej rosnąć z powodu nieprzestrzegania zasad zdrowej diety, przez co jest Ci trudno kontrolować napady głodu i zachcianki na poszczególnych etapach ciąży.

Bardzo często na tym etapie u przyszłych mam możemy zaobserwować tzw. syndrom wicia gniazda - oznacza to że mama w oczekiwaniu na swoje maleństwo podejmuje się różnych przygotowań, zakupów i czynności których celem jest przygotowanie swojego otoczenia na nowego członka rodziny. Kompletujemy wyprawki, urządzamy pokoik i sprzątamy, to oczywiście tylko niektóre z objawów które mogą się pojawić w tym szczególnym okresie.

Dolegliwości

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży jest pełen nowych dolegliwości. Sporo z nich może utrudniać wam codzienne obowiązki oraz aktywności. Wiele Pań zgłasza w tym czasie problemy z zasypianiem. Winowajcą często jest rosnący brzuch, który utrudnia ułożenie się w wygodnej pozycji. Pomocne w tym czasie mogą okazać się dodatkowe poduszki np. może to być niezastąpiona już na tym etapie i później po ciąży poduszka typu. rogal. Kłopoty ze snem często są też spowodowane wzmożoną potrzebą korzystania z toalety, ponieważ macica uciska na pęcherz moczowy pisaliśmy o tym tutaj.

Pojawiają się też dość uciążliwe bóle kręgosłupa. Zmieniająca się sylwetka i zwiększona masa ciała powodują, że Twoje mięśnie są stale napięte i przeciążone. Dolegliwości bólowe najczęściej dotyczą odcinka lędźwiowego lub krzyżowego.

Zdarzają się też dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przyszła mama może mieć zgagę, która spowodowana jest uciskiem na żołądek. Niejednokrotnie problemem są też hemoroidy i zaparcia. Dlatego tak ważne jest pilnowanie zdrowej diety w tym spożywanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy.

W III trymestrze ciąży coraz częściej możesz odczuwać skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona- Hicksa. Dzięki tym lekkim skurczom macica przygotowuje się do ogromnej pracy, jaką jest poród naturalny.

Obowiązkowe badania w tym czasie to :

  • Badanie ogólne

  • Badanie ginekologiczne

  • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi

  • Pomiar masy ciała

  • Ocena pH wydzieliny pochwowej

  • Badanie ogólne moczu,

  • Testy krwi w laboratorium

Ważnym badaniem krwi w 28. tygodniu ciąży jest ocena przeciwciał anty-RH. Dzięki niemu można ocenić, czy nie zachodzi do konfliktu serologicznego.

Wicie gniazda kobieta w ciąży formommy

Co to jest konflikt serologiczny?

Dziecko i jego mama nie zawsze mają taką samą grupę krwi. Taka sytuacja może prowadzić do wystąpienia nieprawidłowej reakcji immunologicznej, czyli tzw. konfliktu serologicznego. Niestety to zjawisko, często okazuje się niebezpieczne dla płodu, szczególnie w drugiej ciąży.

Jak dochodzi do konfliktu serologicznego?

Do konfliktu serologicznego dochodzi gdy:

  • Przyszła mam ma grupę krwi Rh-, a jej partner Rh+;

  • Maluszek odziedziczy po ojcu układ antygenów na czerwonych krwinkach;

  • Kiedy do krwi matki przedostanie się pewna ilość płynu dziecka.

W większości przypadków konflikt serologiczny w pierwszej ciąży może wystąpić dopiero w momencie porodu. Wtedy bowiem istnieje największe prawdopodobieństwo przedostania się krwi dziecka do układu krwionośnego kobiety. Dzieje się tak, ponieważ przez cały okres życia wewnątrzmacicznego krwioobiegi mamy i płodu są oddzielone od siebie barierą łożyskową.

Jakie badania na potwierdzenie

Podstawowym badaniem, które wykrywa ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, jest sprawdzenie obecności przeciwciał odpornościowych w surowicy krwi przyszłej mamy z grupą Rh-. To badanie musisz powtarzać co ok. 2 miesiące. Jeżeli lekarz prowadzący zdiagnozuje konflikt serologiczny, wówczas konieczne będzie, żeby przyszła mama była pod stałą kontrolą specjalistyczną. Niezbędne będzie też systematyczne wykonywanie badania USG, które umożliwia pomiar przepływu krwi w tętnicy mózgu malucha. Zbyt szybki i intensywny przepływ może świadczyć o anemii, wymagającej kordocentezy, czyli nakłucia pępowiny i bezpośredniej oceny morfologii jego krwi.

Dlaczego konflikt serologiczny jest niebezpieczny

Powikłania konfliktu serologicznego są wyjątkowo niebezpieczne dla dziecka. W wyniku nieprawidłowości może rozwinąć się u niego schorzenie o podłożu immunologicznym, które w konsekwencji prowadzi nawet do śmierci :(. Jest to tzw. choroba hemolityczna noworodka, która charakteryzuje się tym, że komórki krwi dziecka są atakowane przez przeciwciała anty-D. W efekcie dochodzi do ich rozpadu, rozwija się niedokrwistość, dochodzi też do niedotlenienia i uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Przeciwciała anty-D zostają w organizmie kobiety na zawsze. Z tego też powodu ryzyko konfliktu serologicznego w następnych ciążach może wystąpić jeszcze przed porodem. Pamiętaj, że zjawisko stanowi realne zagrożenie dla życia dziecka. Dlatego warto zadbać żeby w krwiobiegu matki nie doszło do wytworzenia się przeciwciał w trakcie porodu podczas pierwszej ciąży.

Na koniec warto zaznaczyć że konflikt serologiczny nie rozwija się kiedy:

  • Kobieta ma grupę Rh+, a jej partner Rh-;

  • Dziecko nie odziedziczy grupy Rh+ po tacie,

  • Przyszła mama i jej partner mają grupę Rh-.

Jak zapobiec konfliktowi serologicznemu

Konflikt serologiczny na szczęście jest stanem, któremu można zapobiec – w Polsce kobieta w ciąży jest pod szczególną opieką. Obowiązuje u nas profilaktyka śródciążowa tzn. że przyszłej mamie podaje się 300ug immunoglobuliny anty-D w 28. tygodniu ciąży oraz drugą dawkę bezpośrednio po porodzie, najpóźniej w ciągu 72 h jeżeli tylko wyniki badań wykażą, że dziecko jest Rh-dodatnie, a matka nie ma już wytworzonych przeciwciał.

Czym jest immunoglobulina?

Immunoglobulina to substancja, która produkowana jest z krwi - ma ona za zadanie zniszczyć czerwone krwinki płodu, które przedostały się do krwi matki. Na skutek tej nowoczesnej procedury obecność przeciwciał jest znikoma, co minimalizuje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego w przyszłości.

Rozwój immunoprofilaktyki daje zbawienną szansę na zdrową ciążę. Należy jednak zapobiegać konfliktowi serologicznemu jak najwcześniej, ponieważ późniejsze wdrożenie immunoglobuliny może okazać się trudniejsze zarówno dla matki, jak i jej dziecka.

 

W Formommy mamy wszystko czego potrzebuje mama i pociecha

Majtki ciążowe , wkładki laktacyjne, Majtki poporodowe

Koszule do porodu i karmienia, Biustonosze do karmienia

Podkłady poporodowe, podpaski higieniczne

Serdecznie polecamy, wszystko czego potrzebujesz do codziennej higieny i pielęgnacji Swojej i Swojego szkraba.

 Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel