24 tydzień ciąży to już 6 miesiąc :)
24. tydzień ciąży to już 6 miesięcy za wami. Czas szybko mija a Twoja pociecha osiąga już rozmiary noworodka. Maluch około 30 cm długości, a jego waga to około 600 g. Na naszej skali owocowo- warzywnej jest więc rozmiarów ładnej zielonej sałaty.
Jeśli Twoje maleństwo na tym etapie rozwoju ma inne parametry rozwojowe - nic się nie dzieje . Od tego dnia będzie systematycznie zwiększało swoją masę z tygodnia na tydzień, aby pod koniec ciąży przyspieszyć. Pozostał Wam już tylko jeden trymestr aby cieszyć się swoja obecnością.
Zmiany w Twoim ciele w 24 tygodniu ciąży
Wchodzisz teraz w III trymestr Swojej ciążowej przygody, musisz pamiętać, że Twój mały szkrab osiągnął już rozmiar, który sprawia, że w macicy jest dla niego coraz bardziej mało miejsca. Dlatego Twoje kształty teraz się ponętnie zaokrąglają a brzuszek ciążowy staje się okazalszy. Na tym etapie ciąży nie powinno to jeszcze przeszkadzać w aktywności i w codziennych czynnościach.
Jeśli na tym okresie ciąży zauważyłaś że Twój pępek zrobił się nieco bardziej płaski, też nie powinnaś mieć powodów do obaw – gdyż jest to naturalne, ze względu na fizjologię Twojej skóry. Maluch w Twoim brzuchu sprawił, że rozciągnęła się skóra, a w również Twój pępek.
Co to jest płyn owodniowy?
Na tym etapie ciąży w Twojej macicy znajduje się ok. 500ml płynu owodniowego. Jest on potrzebny po to żeby chronić dziecko przed urazami ale także pozwala mu się swobodnie poruszać w brzuchu. Ze względu na zmniejszającą się ilość miejsca, możesz silniej odczuwać , rozpychanie, boksowanie i kopanie małego piłkarza lub piłkarki, to dlatego że maluch stara się ułożyć jak najwygodniej w tak małej przestrzeni.
Na co trzeba zwrócić uwagę w 24 tygodniu ciąży?
Na tym etapie ciąży może nastąpić lekkie znużenie ciążą oraz objawami które jej towarzyszą. U niektórych przyszłych mam humor i samopoczucie na pewno się pogorszą u innych wręcz na odwrót będzie towarzyszyć im większa euforia oraz większe podekscytowanie nie dalekimi narodzinami dziecka. Oczywiście jak zawsze za wszystko za ten etap też odpowiadają hormony.
Co jeszcze...
Cukrzyca ciążowa – w Twoim organizmie może dojść do spadku produkcji insuliny wskutek działania hormonów, które powstają w łożysku. Objawami cukrzycy ciążowej może być nadmierne zmęczenie, spore pragnienie co skutkuje częstszym oddawaniem moczu. Jeżeli masz takie objawy koniecznie skontaktuj się ze Swoim lekarzem prowadzącym żeby zmierzył poziom glukozy we krwi.
Niedokrwistość czyli anemia – towarzyszą Ci częste zawroty głowy oraz osłabienie, może to zwiastować niedokrwistość, określaną też czasem jako anemia. Na pewno warto powiedzieć o tym lekarzowi żeby zlecił niezbędne badania. Żeby Sobie pomóc sięgaj po produkty z dużą zawartością np. jaja, chude czerwone mięso czy pietruszka oraz buraki.
Zespół cieśni nadgarstka – Odczuwasz drętwienie dłoni i kłucie w nadgarstkach które powodują u Ciebie obrzęki. Jest to spowodowane uciśnięciem nerwu pośrodkowego. Podpuchnięte tkanki wokół nerwu powodują niefajne uczucie mrowienia. Są to objawy cieśni nadgarstka będą szczególnie uciążliwe dla kobiet pracujących przy komputerze. Możesz Sobie pomóc poprzez wizytę u fizjoterapeuty który pomoże z doborem odpowiednich ćwiczeń lub można też regularnie rozciągać samemu lub z partnerem mięśnie palców.
Pij dużo wody!
Choć Twój organizm zatrzymuje coraz więcej wody, a Ty bardzo często korzystasz z toalety, nie powinno Cię to zniechęcać do przyjmowania dużej ilości płynów. Odpowiednie nawodnienie w trakcie ciąży jest bardzo istotne – zarówno dla dobrego samopoczucia dziecka jak i Twojego. Próbuj wypić dziennie około 2 litrów płynów żeby zadbać o dobre nawodnienie.
Postaraj się zapanować na zapominalstwem ciążowym
W 6 miesiącu ciąży jeśli towarzyszą Ci kłopoty z koncentracja i pamięcią mogą się teraz nasilić. Warto spróbować sobie pomóc żeby nie stresować się niepotrzebnie. Jeśli chcesz zapanować nad swoim chaosem w głowie warto korzystać z małych karteczek i spisywać listę zakupów, staraj się odkładać rzeczy na swoje miejsce i zapisuj ważne wydarzenia w kalendarzu. Możesz też zacząć rozwiązywać krzyżówki lub łamigłówki albo uczyć słówek w obcym języku to na pewno pomoże zwiększyć prace mózgu.
24 tydzień ciąży jakie badania ?
24. tydzień ciąży wiąże z kolejną obowiązkowa wizyta u lekarza ginekologa. Na tym etapie lekarz prowadzący powinien zlecić wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT). Służy on stwierdzeniu ewentualnej cukrzycy ciążowej, która dotyka nawet do 5% przyszłych mam.
Oprócz tego inne ważne badania miesiącu to:
-
oznaczenie przeciwciał odpornościowych
-
ocena ryzyka zaburzeń wzrastania płodu
-
badanie czynności serca płodu
-
morfologia krwi
-
badanie ogólne moczu wraz z osadem
-
pomiar ciśnienia tętniczego
-
pomiar masy ciała
W tym czasie możesz zacząć już bardziej przygotowywać się do rodzicielstwa zwróć uwagę na poradniki w Formommy jak Poród naturalny lub Cięcie cesarskie. Przygotuj się też na karmienie dziecka inwestując w biustonosze do karmienia czy też wygodne koszule nocne i do porodu które znajdziesz tutaj.
Formommy dba o przyszłe mamy i ich maleństwa
Dla waszej wygody sklep Formommy umieścił wszystkie artykuły potrzebne mamie jak i dziecku zarówno do szpitala ale i do domu . Poza oczywistymi rzeczami jak dowód osobisty czy wyniki badań potrzebne wam będą:
-
Krem przeciw odparzeniom
-
Pieluszki tetrowe, bambusowe lub muślinowe
-
Chusteczki nawilżane do pupy noworodka
- Koszule do porodu i karmienia rozpinane po całej długości.
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.