10 tydzień ciąży - Który to miesiąc ciąży?
Jesteś w ciąży, i na pewno nie rozstajesz się z kalendarzem. Ciągle przeliczasz, w którym miesiącu czy tygodniu ciąży jesteś, zbierasz informacje o tym, jak na konkretnym etapie wygląda Twoje dziecko, jak się rozwija, jak rośnie i ile przybiera na wadze.
W tym wpisie jak zawsze zebraliśmy dla was trochę wiedzy potrzebnej...
Co oznacza słowo Trymestr?
Termin trymestr pochodzi od łacińskiego słowa trimensis, które oznacza około trzech miesięcy. Trymestr, zwany również trimenonem, opisuje zatem okres trzech miesięcy. W ciąży każdy trymestr ma swoje znaczenie w rozwoju dziecka.
Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży?
Według naszej owocowej skali dziecko jest wielkości pomiędzy winogronem a daktylem a waży około 4gram i mierzy ok 3cm.
10 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. To także 8. tydzień życia Twojego dziecka.
Dziecko w dziesiątym tygodniu ciąży mierzy około 3 cm długości. W czasie badania USG z łatwością można zobaczyć jego bijące serduszko, które potrafi uderzać z szaleńczą prędkością nawet do 180. uderzeń na minutę. Płód ma już w całości wykształcone zewnętrzne narządy płciowe. Kształtują się rysy twarzy, powieki oraz przegrody zewnętrzne nosa.
Co powinno Cię zaniepokoić w 10 tygodniu ciąży?
Ryzyko poronienia oraz wystąpienia u dziecka wad rozwojowych zaczyna spadać w 10 tygodniu ciąży, jednak przyszłe mamy nadal powinny na siebie uważać.
Jeżeli stwierdzisz u siebie któryś z poniższych objawów jak najszybciej udaj się na konsultacje u lekarza:
-
Krwawienie w ciąży, ból brzucha w ciąży
-
Duże obrzęki w ciąży, brak ruchów płodu
-
Odpływanie płynu z pochwy, biegunka, wymioty w ciąży
Sposoby na mdłości ciążowe
Każda z przyszłych mam jest inna i inaczej radzi sobie z nieodzownymi nudnościami w trakcie ciąży, szukając w czeluściach Internetu i na podstawie własnych kobiecych doświadczeń zebraliśmy dla was najlepsze porady jak sobie radzić z przykrymi objawami.
-
Pij wodę! Pij tylko między posiłkami, nie pij w ich trakcie. Po posiłku odczekaj 20-30 minut zanim napijesz się czegokolwiek. Woda pomoże ci wypłukać toksyny. Nie wskazane jest picie kawy, napojów gazowanych i słodzonych.
-
Jedz niewielkie posiłki. Na początku ciąży posiłki duże objętościowo mogą nasilać mdłości. Jedz nawet 7 posiłków, jednak zdecydowanie mniejszych.
-
Zadbaj o dietę. Niewskazane w diecie ciężarnej są dania smażone, tłuste, ciężkostrawne. Zastąp je daniami lekkimi – przygotowane na parze, gotowane.
-
Unikaj pikantnych dań. Mogą podrażniać i obciążać żołądek.
-
Unikaj zapachów. Ciężarna na początku ciąży jest bardzo wyczulona na zapachy i smaki. Warto o tym pamiętać i ich unikać. Umożliwi to uniknięcie przykrych dolegliwości.
-
Pij herbatki imbirowe. Imbir świetnie radzi sobie z nudnościami i wymiotami skutecznie je niwelując. Kup korzeń imbiru (nie pomaga sproszkowany) i dodawaj do wody.
-
Zawsze bądź syta. Głód może wspomagać nudności, dlatego też zawsze noś przy sobie przekąskę.
-
Potrzebujesz witaminy B6. Niektóre kobiety w ciąży cierpią na mdłości ze względu na niedobory witaminy B6. Porozmawiaj o tym z lekarzem – odpowiednia suplementacja powinna załagodzić objawy.
-
Odpoczywaj i wysypiaj się. Regularny i zdrowy sen wyciszy cię, pomoże wypocząć organizmowi.
-
Wychodź na spacery. Dotleniaj organizm – dużo spaceruj, wietrz regularnie mieszkanie.
W którym tygodniu robi się USG przez brzuch?
Badanie USG do 11. tygodnia ciąży wykonywane jest jako USG dopochwowe, czyli głowicą dopochwową przez pochwę kobiety. Po 11. tygodniu ciąży wykonywane jest jako USG przez brzuszne, czyli za pomocą głowicy przez brzusznej przez powłoki brzuszne.
W którym tygodniu widać płeć dziecka w badaniu ultrasonograficznym?
Badanie USG pozwala określić na życzenie rodziców płeć dziecka. Kiedy jest to możliwe? Narządy płciowe wykształcają się około 15.-16. tygodnia ciąży, a więc teoretycznie już od tego momentu można określić płeć malucha. W praktyce jednak, aby udało się zaobserwować narządy płciowe, maluch musi się odpowiednio ułożyć w brzuchu mamy, potrzebny jest także dokładny sprzęt oraz duże doświadczenie lekarza. Czasami dochodzi więc do pomyłek. Jeśli rodzice nie chcą poznać płci dziecka, lekarz pozostawia jedynie adnotację, mówiącą, że narządy płciowe są zbudowane prawidłowo.
Jakie badania robi się w pierwszym trymestrze ciąży?
Wizyty u lekarza, badania krwi, USG i kontrola to bardzo ważna rzecz na każdym etapie ciąży, jeśli śledzisz blogi Formommy wiesz że za każdym razem to powtarzamy i pewnie do końca Twojej ciąży przypomnimy jeszcze nie raz...
-
Wizyta u ginekologa
-
Oznaczenie grupy krwi. To badanie, które należy wykonać na początku ciąży
-
Morfologia krwi. Jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w ciąży
-
Badanie ogólne moczu
-
Badanie poziomu TSH
-
Choroby zakaźne
-
USG
-
Cytologia
10 tydzień ciąży co się dzieje w Twoim organizmie?
Być może zauważyłaś już, że dotychczas pasujące na Ciebie spodnie zaczynają być nieco ciasne. Możesz powoli zaobserwować lekkie uwypuklenie w dole brzucha - twoja macica rośnie z tygodnia na tydzień. Bliskie sąsiedztwo pęcherza moczowego (jest on tuż przed macicą) powoduje konieczność częstszych wizyt w toalecie – będziesz szybciej odczuwać parcie na pęcherz.
Polecamy w tym monecie zwrócić po woli uwagę na odzież ciążową przeznaczoną dla Pań w ciąży. Zwróć uwagę na Formommy i nasze Legginsy, spodnie Lena lub cygaretki ciążowe. Ciążowe ubrania to nie nudne workowate koszulki i szerokie spodnie, to teraz całe kolekcje stworzone z myślą o kobietach w trakcie przygody ciążowej.
Twoją uwagę może zwrócić też fakt, że na nogach i piersiach w formie błękitnych wstęg uwidaczniają się naczynia żylne. Nie ma powodu do niepokoju! Rozwijająca się ciąża sprawia, że krew w Twoich żyłach krąży szybciej, a także jest jej więcej – to wszystko po to, aby zapewnić Twojemu dziecku optymalny rozwój. Być może w 10. tygodniu ciąży odczujesz zawroty głowy – nie jest to nic niepokojącego i ma związek ze zmianami naczyniowymi w Twoim organizmie.
Powoli odpuszczają występujące dotychczas nudności i znikają wymioty – wraca Ci apetyt i zaczynasz być bardziej radosna!
10tydzień - pierwszy trymestr czas szybko leci i niedługo będziesz mamą. Przygotuj się do tego zadbaj już dziś o Swój komfort i zdrowie maleństwa.