Kąpiel niemowlaka krok po kroku. Praktyczne wskazówki
Świeżo upieczeni rodzice tuż po przyjściu maluszka na świat wszystko, co związane z opieką nad dzieckiem, wykonują pierwszy raz. Nic więc dziwnego, że nawet codzienne czynności mogą stać się źródłem stresu i nerwów - w końcu chcemy dla naszego dzidziusia jak najlepiej! Jednym z tych zabiegów pielęgnacyjnych, który budzi najwięcej obaw, jest kąpiel niemowlaka. W końcu jest tyle rzeczy, o których trzeba pamiętać!
Jaka powinna być temperatura wody? Z jakiej wanienki najlepiej korzystać? W jakiej pozycji kąpać dziecko i jak często? A to nie wszystkie pytania, jakie pojawiają się w głowach młodych rodziców! Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak kąpać niemowlaka, aby cały proces przebiegał sprawnie i przyjemnie dla obu stron!
Jak kąpać noworodka?
Zaczniemy od razu od pierwszej, naszym zdaniem jednej z ważniejszych wskazówek. Przygotuj sobie wszystko co potrzebne już przed samą kąpielą! Gdy w trakcie kąpania malucha okaże się, że ręczniczek jest w innym pokoju i brakuje pod ręką świeżej pieluszki, powstanie niepotrzebna nerwowa atmosfera. Dobre przygotowanie miejsca kąpieli to podstawa!
Druga wskazówka odnośnie tego, jak powinno wyglądać kąpanie niemowlaka: na początek wystarczy kilka minut. Dopiero przy kolejnych kąpielach, jak zobaczysz, czy twój maluszek lubi kąpiele, możesz wydłużać nieco kąpiel i wprowadzić np. element zabawy. Pluskanie w wanience z zabawkami do wody może być świetną przygodą!
Wybierz odpowiedni moment dnia
Kolejny ważny aspekt to wybór odpowiedniego momentu na kąpiel niemowlaka. Dziecko powinno być w dobrym humorze, czyli w miarę wypoczęte i najedzone. Dzięki temu, oboje unikniecie stresu i marudzenia. W końcu kto chciałby się kąpać z pustym brzuszkiem! Większość rodziców decyduje się na kąpanie malucha wieczorem, aby wprowadzać ten element jako rytuał przed zasypianiem. Jeśli jednak to nie dla was, możesz kąpać dziecko o dowolnej porze dnia.
Temperatura pokoju i wody
Należy pamiętać o tym, że niemowlak w pierwszych miesiącach życia będzie bardziej narażony na wychładzanie. Dlatego temperatura w pokoju powinna wynosić około 24 stopnie, aby maluch nie zmarzł podczas kąpieli. Inna ważna kwestia to temperatura wody - powinna wynosić około 36-38 stopni, aby była przyjemnie ciepła. Jeśli chcesz dokładnie zmierzyć jej temperaturę, przydadzą się termometry do wody.
Wykonuj delikatne ruchy
Pamiętaj też o tym, aby wykonywać spokojne, delikatne ruchy. Polewaj maluszka wodą, płynnymi, spokojnymi ruchami przemywaj każdą część ciała. Gwałtowne pocieranie może zestresować niemowlaka, a cała sytuacja jest dla niego czymś innym, co już na starcie może być stresujące. Przy myciu dokładnie umyj zwłaszcza szyjkę, gdzie dziecko często się poci, a także okolice intymne.
Jak często kąpać niemowlaka?
Przy kąpaniu niemowlaka nie ma sensu trzymać się stałego kalendarza. Najlepiej jest myć malucha wedle potrzeb - jeśli się ubrudzi, mocno mu się uleje i wyczujesz, że jest taka potrzeba, wtedy jak najbardziej będzie odpowiedni czas na kąpiel. Co ile kąpać noworodka? Najlepiej co 2-3 dni. Pediatrzy raczej odradzają codzienne mycie, ponieważ może to zaburzyć naturalną florę bakteryjną skóry dziecka, a to z kolei może powodować jej przesuszanie.
Przydatne akcesoria do kąpieli
Co przyda ci się podczas kąpania niemowlaka? Z pewnością must have to antypoślizgowe wanienki niemowlęce i akcesoria do kąpieli, takie jak delikatne myjki, termoetr do wody, kubek do spłukiwania głowy czy inne dodatki. Warto korzystać także ze specjalnego płynu do mycia dla dzieci, który będzie hipoalergiczny i bezzapachowy. Przyda się także miły w dotyku ręcznik do osuszenia malucha. Jeśli chcecie spróbować pobawić się w wanience, miejcie pod ręką zabawki kąpielowe.