Zabawy sensoryczne /sensoplastyczne dla dzieci - domowy sposób na nudę!
Nudne deszczowe popołudnie lub choroba w domu, nie wiesz co robić z dzieckiem? Bynajmniej kolejna bajka w tv, czy gra na tablecie - zachęcamy do większej kreatywności by zabić nudę. Poznajcie zabawy sensoryczne z tego co mamy w domu. Sensoplastyka w domu to najlepsze zajęcie na długie zimowe wieczory. Ten rodzaj zabawy jest motorem do rozwoju ponieważ stymuluje zmysły zarówno malucha jak i starszaka, a co w tym wszystkim najlepsze ?– wszystko do zabawy znajdziemy w kuchennej szafce, bez wydawania pieniędzy na wymyślne zabawki. Sprawdź razem z nami propozycje na domowe zajęcia sensoryczne dla maluchów. Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami!
Czym jest sensoryka i związane z nią zabawy?
Sensoryczne zabawy dla najmłodszych to z pewnością nie tylko moda wśród nowoczesnych rodziców. To świetny sposób na rozwój i stymulację zmysłów już najmłodszych dzieci. Różne faktury materiały, kolory oraz dźwięki, które powstają podczas ich ugniatania czy mieszania, zapachy oraz smaki – wszystko to, możemy odkryć w trakcie zabaw sensorycznych. Pewnie teraz pytacie jak zorganizować takie zabawy? wiec podpowiemy ;) – do najlepszej zabawy wystarczy: ryż, woda, sól, groch, makaron, olej, mąka oraz kolorowe barwniki spożywcze - czyli wszystko co macie w szafkach kuchennych. Świetny będzie też piasek, liście czy szeleszczący materiał - pomysłów jest wiele. Niech wyobraźnia nas nie ogranicza !
Jak przygotować pole do zabaw sensoplastycznych?
Zajęcia sensoplastyczne wymagają odpowiedniego przygotowania ponieważ często powodują bałagan w koło. Przed przystąpieniem do zabawy dobrze jest zabezpieczyć podłogę lub stół folią. Sensoplastczne zabawa, to nieskrępowana aktywność i swoboda, warto więc ubrać naszej Pociesze ubranko, który może bez obaw ubrudzić. Fajnym pomysłem na czas zabaw sensorycznych artykułami kuchennymi jest późne popołudnie i wieczór. Można wtedy doskonale połączyć sprzątanie z wieczorną kąpielą.
Sensoplastyka z czym to się zajada? - czyli jak się bawić produktami spożywczymi?
Ciastolina z mąki
Jak przygotować ciastolinę ? Do przygotowania ciastoliny potrzebujecie ok. 400 ml gorącej wody, 2 szklanki mąki, szklankę soli, 2-3 łyżki oleju, 2 łyżki proszku do pieczenia. Ugniatamy składniki do połączenia, a uzyskaną w ten sposób masę zwaną ciastoliną możemy podzielić i np. każdą z części zabarwić na inny kolor za pomocą bezpiecznych barwników spożywczych. Dla starszaków można dodać do ciastoliny styropianowe kulki albo koraliki, jednak w przypadku maluszków lepiej zrezygnować z takiego pomysłu, żeby nie dopuścić do połknięcia drobnych elementów. Z takiej masy za pomocą foremek można wycinać z ciastoliny ,,ciastka,, i stworzyć zabawę w cukiernie lub sensocukiernika.
Masa solna
Kolejnym niesamowicie plastycznym produktem z domowej spiżarni jest sól. Jak zrobić masę solną? Przygotuj 200g mąki i 200g soli a następnie 100 ml wody, teraz to wszystko ugniatamy oczywiście jak w przypadku ciastoliny możemy podzielić na części i dodać np olejku zapachowego do każdej z nich. Można też solą bawić po prostu jak kolorowym piaskiem. Z masy solnej możecie tworzyć przeróżne figurki, tak jak z plasteliny czy modeliny. Kiedy tworzycie figurkę pamiętajcie żeby elementy, które chcecie połączyć wcześniej zwilżyć wodą, by dobrze się sklejały i trzymały. Tutaj doskonale sprawdzą się też foremki do ciastek, możecie też z powodzeniem z masy solnej robić odciski małych stópek i rączek.
Ryżowa piaskownica
Większość dzieci uwielbia zabawy w piaskownicy nic prostszego żeby zorganizować ją w domu, przy użyciu ryżu i barwników spożywczych. Jak to zrobić? Potrzebujecie kilku pojemniczków do których wsypiecie ryż, potem do każdego z pojemników dodajmy odrobinę kolorowego barwnika oraz troszkę wody. Kiedy wymieszamy wszystkie składniki odczekajmy kilka minut żeby ryż naciągnął kolorem, i zabawka będzie gotowa. Możliwości zabawy tym produktem są nieograniczone możemy go mieszać, przesypywać lub tworzyć z niego kolorowe obrazy.
Masa z ryżu
Ryż może się stać fajną masą do budowania i lepienia ludzików lub figurek. Jak zrobić masę z ryżu? - Gotujemy biały ryż – gdy produkt jest miękki, odcedzamy zostawiając odrobinę wody. Następnie możemy dodać jak wyżej barwniki. Ryż łatwo się formuje, jest miły w dotyku, a co najważniejsze bez kłopotu usuniecie go z dziecięcych ciuszków.
Jak stworzyć domowy kinetyczny piasek ?
Do stworzenia piasku kinetycznego będzie nam potrzebny olej, mąka kukurydziana oraz niezawodne barwniki spożywcze. Teraz mieszamy wszystkie składniki i voilà: mamy piasek kinetyczny stworzony w domu. Dzięki olejowi masa jest bardziej plastyczna, i daję się bez problemu formować nawet rączkom małych artystów.
Pudełko z różnymi drobiazgami
Kolejnym pomysłem wpłynięcia na dziecięcą wyobraźnie jest pudło lub worek z rozmaitościami. Jak je zrobić? Do kartonowego pudła lub worka z materiału wrzucamy różne drobiazgi, o różnych kształtach i fakturach. Zadaniem malucha jest wyciąganie po kolei pojedynczych przedmiotów, dotykanie ich i zgadywanie, co znajduje się w małej rączce. Żeby pogłębić sensoryczne doznania możemy założyć dziecku opaskę na oczy. W trakcie zabawy możecie wymieniać się rolami.
Woda jest w każdym domu - jak się nią bawić?
Zajęcia sensoplastyczne dla dzieci przy użyciu wody doskonalą uważną obserwację i umiejętność porównywania. Możemy bawić się na stole lub w wannie w czasie kąpieli. W kilku pojemnikach umieśćcie dziecięce drobiazgi małe autka, figurki czy klocki. Przelewajcie wodę z jednego naczynia do drugiego, maluch może obserwować jak zmienia się ilość wody, fajnym pomysłem jest też wrzucenie kostki lodu do cieplej wody i obserwowanie jak kostka się roztapia i czy poziom wody rośnie.
Zaangażujcie stopy czyli ścieżka sensoryczna
We wspólna sensoryczną zabawę można zaangażować nie tylko dłonie, ale również małe stópki. Stwórzcie ścieżkę po której można chodzić gołymi stopami. Jak?Na podłodze ułóż np. pozawijany grubszy sznur, folię bąbelkową lub ziarenka grochu czy fasoli. Deptanie po nich będzie świetną zabawą. Taki tor można stworzyć w lecie w ogrodzie i sprawdzić kolejne doznania.
Kiedy jeszcze sprawdza się sensoryczna zabawa? Pomysły na doświadczanie wszystkimi zmysłami możesz realizować poza domem, spacer na bosaka po plaży, lub w lesie, letnie brodzenie w wodzie strumyka lub rzeczki – to dodatkowa okazja, by trenować z maluchem uwagę i umiejętność skupienia się.
Pamiętajmy że wspólna zabawa buduje więź między dzieckiem a rodzicem!
Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z ofertą okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i gotowymi produktami sensorycznymi które są świetnym pomysłem na prezent, czy baby shower mogą okazać się idealną rozwijającą zabawką dla młodych rodziców i dziecka w każdym czasie.
Wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze, dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.