Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Połóg czyli co dzieje się w organizmie kobiety po porodzie

2023-11-07
Połóg czyli co dzieje się w organizmie kobiety po porodzie

Połóg to szczególny okres w życiu młodej mamy zarówno po porodzie naturalnym jak i po cesarskim cięciu. Zmiany w organizmie kobiety w połogu są nie tylko fizyczne ale również psychiczne, wiele z was nie spodziewa się tego co zmieni się w jej organizmie w trakcie powrotu do formy sprzed ciąży. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na frustrujące was pytania co to takiego ten połóg, a także wyjaśnić niepokojące objawy i podpowiedzieć co jest normalne podczas połogu.

Z czym wiąże sie połóg po cesarce a z czym połóg po porodzie naturalnym ?

Jeżeli interesuje was ten temat zapraszamy do zapoznania się z wpisem poniżej.

Poród jest bardzo dużym obciążeniem dla organizmu kobiety nie ważne czy przebiegł w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie, wiąże się z ogromnym wysiłkiem i dużym stresem. Ciało przyszłej mamy musi wykonać na prawdę duży ogrom pracy dość często porównywalny do maratonu. W czasach w których żyjemy życie kobiety po porodzie nie jest łatwe. Na młode mamy wywiera się często presję co do powrotu do rozmiarów sprzed ciąży jak i do szybkiego powrotu do obowiązków domowych i zawodowych. Jednak po takim wysiłku jak poród trzeba odpocząć nie zależnie od tego czego chcą czy wymagają inni.

Czas po porodzie powinien być wyjątkowy, dopiero poznajecie się ze swoim maluszkiem, uczycie się tego jak trzeba go pielęgnować i karmić piersią. Oswajacie się z myślą, że od tej chwili ponosicie odpowiedzialność nie tylko za siebie czy partnera ale również za maleńką istote, która potrzebuje waszej miłości, ciepła i opieki. Dlatego przeznaczcie okres połogu na spokojne i stopniowe budowanie więzi z naszym skarbem.

Kiedy zaczyna się połóg i ile trwa połóg?

Połóg dzielimy na połóg wczesny który zaczyna się około tygodnia po porodzie oraz na połóg późny który zaczyna się 2gim a nawet-6 tym tygodniu od dnia porodu. Rozpoczęcie połogu i czas trwania połogu jest uzależnione od tego czy rodzimy siłami natury czy przez cesarskie ciecie. Połóg zazwyczaj trwa około 2 miesięcy po urodzeniu maluszka.

Jak przygotować sie do połogu?

Czas odpoczynku w połogu to przede wszystkim oczyszczanie macicy po porodzie oraz gojenie rany i blizny po cesarskim cięciu jeśli taki poród się odbył. Dlatego pielęgnacja i higiena w okresie połogu są bardzo ważne. Oczywiście higiena intymna jest ważna całe życie, jednak w tym szczególnym okresie nabiera jeszcze większego znaczenia. Zaopatrzcie się w specjalne podkłady poporodowe, majtki jednorazowe oraz wkładki i podpaski higieniczne, które są niezbędne w pierwszych dniach po porodzie siłami natury. Przygotujcie się na częste zmiany, podczas wczesnego połogu, więc radzimy - zaopatrzcie się w większą ilość tych niezbędnych środków:)

Pierwszy tydzień połogu wiąże się z bólem i niedogodnościami

Ból i dyskomfort w połogu oraz zmęczenie to najczęstsze problemy w połogu które wiążą sie głownie z nacięciem krocza. Po porodzie macica kobiety zaczyna się kurczyć, co może powodować ból i dyskomfort. Ból podbrzusza i ból krocza po porodzie naturalnym to z pewnością nieprzyjemny dyskomfort który może być najmocniej wyczuwalny podczas karmienia piersią. Noworodek, ssąc brodawkę mamy, pobudza do wydzielania hormony, a zmiany hormonalne nasilają obkurczanie macicy po porodzie. Krocze goi się ono około tygodnia i może powodować trudności przy siadaniu. Pielęgnacja krocza w połogu i łagodzenie dolegliwości w czasie połogu mogą być łatwiejsze jeśli zaopatrzycie sie w poduszkę poporodową , możecie też sięgnąć po popularne leki przeciwbólowe, jak APAP lub Ibuprom, ponieważ mogą przyjmować je również kobiety karmiące piersią. 

Rana po nacięciu krocza musi być odpowiednio pielęgnowana – delikatnie myta po każdym skorzystaniu z toalety, często wietrzona, utrzymywana w czystych i suchych warunkach. Do mycia można używać samej wody lub szarego mydła.

Połóg po cesarskim cięciu początkowo jest bolesny co ma związek z raną po zabiegu. Młoda mama może odczuwać ból, swędzenie albo ciągnięcie. Są to normalne odczucia i z czasem dolegliwości stają sie lżejsze. W tym przypadku zalecamy wsparcie najbliższych oraz pomoc środkami przeciwbólowymi Po zdjęciu opatrunku, rana i blizna po cesarskim cięciu musi być delikatnie przemywana i osuszana za każdym razem. Gdyby nagle zrobiła się czerwona, opuchnięta lub bardziej bolesna, nie są to normalne objawy w połogu i należy zgłosić je lekarzowi.

Skurcze macicy w połogu

Zmiany zachodzące podczas połogu wiążą się ze obkurczaniem macicy. Skurcze w połogu to nic innego jak pozbywanie się wszystkich pozostałości po ciąży, ale też wiążą się z rozwojem laktacji. Zarówno ty jak i twoje maleństwo dopiero uczycie się prawidłowego przystawienia do piersi. Dziecko nie umie od razu dobrze złapać brodawki, co może to powodować bolesność sutków lub nawet niewielkie rany. Pomocą w takim wypadku będą służyć doświadczone położne i doradcy laktacyjni. Zawsze możecie zapytać o pomoc.

ile trwa połóg formommy

Istotne problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu

Poród naturalny i połóg po nim zwykle nie wiąże się z problemami z oddawaniem moczu. Kobieta może jednak obawiać się wypróżnienia w związku bólem odbytu lub z ewentualnym pęknięciem założonych na kroczu szwów. Przy takich obawach zawsze możecie poprosić pielęgniarkę o preparat ułatwiający wypróżnienie. Warto również dbać o siebie poprzez odpowiednią dietę – pić dużo płynów, jeść lekkostrawne posiłki bogate w błonnik które pomogą z zaparciami i tym samym zmniejszą lęk przed wizytą w toalecie.

Zmiany w połogu i problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu przy cesarskim cięciu są troszkę inne. Przede wszystkim zakładany jest cewnik po którego usunięciu kobieta może odczuwać chwilowe problemy z oddawaniem moczu są to normalne objawy w połogu po cc. Położne w takich sytuacjach doradzają np. polanie krocza ciepłą wodą. Dopóki blizna po zabiegu w pełni się nie zagoi, mogą się również pojawić problemy z wypróżnieniem. Nie powinno sie też naciskać na powłoki brzuszne, i jak w pierwszym przypadku trzeba też zadbać o właściwą dietę i odpowiednią do swojego stanu dawkę ruchu, która wesprze pracę jelit i ochroni przed zaparciami. W przypadku cesarskiego cięcia przeszłaś faktycznie operację brzucha. Powrót do zdrowia trwa troszeczkę dłużej niż po naturalnym porodzie. Normalne podczas tego okresu jest wsparcie najbliższych. Proś częściej o pomoc i nie dźwigaj. Zadbaj o to, by dużo odpoczywać, także po południu rób drzemki jeśli to możliwe.

Krwawienie w trakcie połogu

Gdy łożysko zostało już wydalone z organizmu, pozostawia po sobie ranę w macicy dlatego dochodzi do krwawienia. Krwawienie i odchody połogowe są najtrudniejsze w połogu. Jednak młoda mamo Nie przerażaj się, jeśli nawet zobaczysz duże zakrzepy krwi. Odchody połogowe w trakcie połogu są naturalnym zjawiskiem w początkowym okresie będą one w kolorze od jasnoczerwonego aż po brunatny. Jak pisaliśmy wyżej mogę trwać do 6 tygodni od porodu.

Nasze rady na ten czas to:

  • Używajcie tylko podkładów i podpasek poporodowych, a nie tamponów.

  • Zmieniajcie podpaski co trzy godziny.

  • Sikajcie powoli, nie wstrzymujcie moczu.

  • Tak długo jak krwawisz, nie bierz kąpieli w wannie ani nie pływaj.

  • Kupcie specjalne majtki jednorazowe albo z bawełny

Podsumujmy

Życie kobiety po porodzie i czas trwania połogu czyli rozpoczęcie i długość trwania połogu są uzależniane od rodzaju porodu. Zmiany w czasie połogu i to co się dzieje w ciele kobiety w połogu to bardzo trudne przeżycie zarówno dla młodej mamy jak i jej otoczenia. Warto wspomagać się w tym czasie pomocą najbliższych jak i środkami farmakologicznymi na ból. Połóg kończy się kiedy z macicy przestają wydobywać się odchody połogowe. Skurcze macicy w połogu są związane również z karmieniem piersią, te niestety a to już z doświadczenia wiemy zostaną z wami trochę dłużej. Powrót do formy sprzed ciąży nie jest konieczny od razu, dajcie Sobie i dziecku czas odpoczynku w połogu do tego aby zacieśnić więź was łączącą.

Mamy nadzieję że wyjaśniliśmy po krótce co się dzieje w organizmie kobiety po porodzie naturalnym i po cesarce. Dolegliwości w czasie połogu są naturalne i przechodziła przez nie większość z nas dlatego trzymamy kciuki za was wszystkie. Dacie radę !

I tak dotarłyśmy do tego momentu. Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z ofertą okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i produktami które mogą okazać się konieczne dla młodej mamy i dziecka zaraz po porodzie i w szpitalu.

Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

 

Polecane

pixel