Pierwszy ząbek czyli higiena jamy ustnej u najmłodszych
Higiena jamy ustnej dziecka to bardzo ważna sprawa i trzeba jej się uczyć od najmłodszych lat kiedy widzimy pierwsze zęby niemowlaka. Oczywiście o pierwsze zęby musza dbać rodzice, szczotkować zęby dziecku używając specjalnych past i szczoteczek. Jednak kiedy maluch osiąga już sprawność manualną, warto nauczyć go samodzielnego mycia zębów mlecznych. Jak przekonać nasze Pociechy do codziennego mycia zębów, i dlaczego mycie zębów od pierwszego roku życia dziecka i pierwszego ząbka jest ważne?
Porozmawiajmy dziś o tym jak nauczyć dziecko mycia zębów i jak zadbać o zęby małego odkrywcy.
Jak myć zęby od 1 ząbka - czyli co warto wiedzieć?
O zęby dziecka należy dbać od pierwszego dnia życia dziecka. Pielęgnacja jamy ustnej pociechy powinna rozpocząć się zaraz po porodzie. Nie jest to zadanie najłatwiejsze, jednak stosowana regularnie sprawi, że maluszek szybko się przyzwyczai. Usuniecie w ten sposób osad oraz resztki mleka, warto zatem powtarzać tą czynność po każdym karmieniu. Wiemy oczywiście że w początkowym okresie niemowlęcym macie do czynienia jeszcze z wałami dziąsłowymi, jednak również i je trzeba dokładnie myć a do tego celu możecie używać gazika nasączonego chłodną przegotowaną wodą. Kiedy nadchodzi czas mycia zębów i pojawia się pierwszy ząb rodzice mogą stosować pierwszą szczoteczkę dla malucha albo specjalną silikonową nakładkę na palec. Na początku myjąc dziecku zęby stosujemy pasty bez fluoru, ponieważ maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie wypluwać. Później około 3 roku życia można zacząć wprowadzić pasty z fluorem, a jego stężenie może wynosić od 500 ppm, ale mniej niż 1000 ppm. Nigdy nie dawajcie dziecku pasty dla dorosłych! Prawidłowa higiena jamy ustnej dziecka to nie tylko profilaktyka mycia pierwszych zębów ale też zwracanie uwagi na to, co dziecko wkłada do buzi. W przypadku pierwszych gryzaków i smoczków powinny być one zawsze wyparzone również przed pierwszym użyciem i bezwzględnie myte w czasie dnia. Nie moczcie smoczków w słodkich płynach ponieważ to powoduje próchnicę zębów mlecznych.
Dlaczego warto zachęcić dziecko do codziennego mycia zębów
Próchnica u małych dzieci może się rozwinąć na skutek niewłaściwych nawyków i braku regularnego mycia zębów. Nie zależnie od wieku dziecka nie można pozwalać maluchowi zasypiać z butelką. Po każdych słodyczach gdy dziecko jest starsze obowiązkowo ma myć zęby. Nigdy nie dawajcie słodyczy ani owoców zwłaszcza po wieczornym myciu zębów. Dobrze wiedzieć, że obecność wszystkich zębów mlecznych do czasu ich fizjologicznej wymiany jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju szczęk dziecka. Dlatego ważnym jest aby nie zaniedbać profilaktyki próchnicy od pierwszego roku życia dziecka. Jeżeli za wcześnie usuniecie zęby mleczne zaatakowane przez próchnicę spowoduje to późniejsze problemy ortodontyczne jak również problemy z wadami wymowy.
Na pierwszą wizytę u stomatologa warto umówić się, gdy dziecko skończy roczek. Pani lub pan doktor pokarze czym myć zęby i jak myć zęby samodzielnie. Na następną wizytę możecie umówić się za rok a później wizyty trzeba powtarzać co kilka miesięcy. Dobrze, jeśli w ramach pierwszej wizyty dziecko pojawia się u dentysty jako "osoba towarzysząca" rodzicowi.
Jeśli zadbacie o mycie dziąseł dziecka a codzienna higiena jamy ustnej i mycie zębów razem stanie się rytuałem - zęby stałe nie będą zagrożone a wcześnie wykryta próchnica ułatwi wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Jak myć zęby dziecku i do kiedy potrzebna nasza pomoc?
Dziecko do 7 roku życia nie jest wystarczająco sprawne manualnie, by samodzielnie dbać o higienę jamy ustnej. Dlatego do tego wieku powinno się to odbywać pod okiem dorosłych. Wspólne mycie zębów może przemienić się w fajną wieczorną zabawę z udziałem rodziców. Na szczoteczkę trzeba nałożyć niewielką ilość pasty wielkości około ziarnka ryżu. Żeby myć zęby niemowlaka / dziąsła nie należy nakładać pasty wcale, o czym pisaliśmy powyżej. Szczoteczka dla niemowląt jest specjalnie wyprofilowana, ma małą główkę i delikatne miękkie włosie oraz różne fajne dziecięce kształty jak np. różowy wesoły flaming. Szczoteczka dla dzieci starszych od 12 m powinny być wykonane z tworzywa sztucznego i także posiadać małą główkę oraz szeroki trzonek. Dzięki temu dziecko może wygodnie trzymać ją w dłoni. Na rynku higieny jamy ustnej malucha dostępne są też szczoteczki elektryczne które mogą być stosowane przez dziecko od 3 roku życia. Czas szczotkowania zębów może być waszym czasem dlatego warto w niego zainwestować i kupić odpowiednią do wieku dziecka szczoteczkę.
Jak nauczyć myć zęby niemowlaka i dziecko samodzielnie myć zęby
Mycie jamy ustnej i zębów należy wyrabiać w dziecku od początku życia. Wyrobienie odpowiednich nawyków z czasem zmieni się w codzienność. Żeby zachęcić dziecko myjemy szczoteczką zęba już pierwszego jak tylko się pojawi. Oczywiście na samym początku przygody z zębami to Ty będziesz trzymać szczoteczkę i myć zęby dziecku ponieważ maluch będzie w stanie myć zęby sam gdy nabierze łatwości w chwytaniu i szczotkowaniu nawet dopiero koło 7 roku życia. Zęby dziecka należy myć co najmniej dwa razy dziennie, szczotkując ich wewnętrzną i zewnętrzną stronę - nie zapominajcie również o języku! Higiena zębów niemowlaka nie jest rzeczą prostą ale należy o nią dbać od początku mycia zębów/ dziąseł pierwszym gazikiem.
Co zrobić kiedy dziecko nie chce myć zębów?
Nie zmuszajcie dziecka do mycia zębów na siłę, lepiej postawić na edukację i motywację, ponieważ małe dzieci uczą się przez zabawę. Bardzo istotna jest też rozmowa z dzieckiem i wyjaśnianie mu dlaczego mycie zębów jest ważne. Żeby zachęcić do pielęgnacji zębów niemowlaka lub starszaka można kupić różne modele i kształty szczoteczek do małych ząbków. Każdego dnia dziecko może samodzielnie zdecydować, którą szczoteczką myć zęby a jeśli nie może jeszcze samo trzymać szczoteczki - wy możecie szczotkować dziecku zęby szczoteczką którą wybrało. Żeby zachęcić dziecko myć zęby można zakupić również specjalne książeczki edukacyjne lub pokazać odpowiednie kolorowe bajeczki czy aplikacje. Za każde dokładne umycie możecie też nagrodzić dziecko drobnym upominkiem jak np. naklejka. Szczotkowanie zębów mlecznych i podglądanie jak rodzice myją zęby jest również bardzo ważną nauką.
Podsumowując temat szczotkowania pierwszych zębów niemowlaka i zębów mlecznych...
Jak zawsze drodzy Rodzice wasza pomoc jest nieoceniona nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Nie ma jednego, skutecznego sposobu na nauczenie dziecka mycia zębów, a sam proces jest czasochłonny i wymaga zaangażowania rodziców. Odpowiednia i regularna pielęgnacja jamy ustnej od pierwszych dni życia może zapobiegać wielu chorobom w tym okropnej próchnicy. W trakcie początkowego mycia zębów ważna jest zabawa a potem uczymy dzieci szczotkować zęby samodzielnie. Wdrażanie i utrwalanie zabiegów polegających na czyszczeniu jamy ustnej niemowląt zaowocuje wypracowaniem dobrych nawyków na przyszłość.
Pamiętajmy że maluchy ochoczo naśladują swoich rodziców i uczą się od nich jak postępować również w życiu codziennym - dlatego zęby należy myć wspólnie a całą czynność przemienić w pouczającą zabawę!
W Formommy dbamy zarówno o Was drogie mamy jak i o wasze Pociechy w naszym sklepie znajdziecie nie tylko szczoteczki do zębów ale również inne akcesoria do pielęgnacji noworodków i niemowląt na każdym etapie rozwoju których potrzebuje Twoje dziecko
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i o to że martwisz się czy będziesz dobrą mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.