Pielęgnacja ciała kobiety po ciąży
Każda z nas po ciąży chciała by wrócić do doskonałej formy niestety to dość długi proces i tak po porodzie siłami natury zajmuje on ok.8 tygodni a po cesarskim cięciu nawet dłużej...
Ten czas to osłabione mięśnie, nadprogramowe kilogramy czy przebarwienia skóry, nie zapominajmy też o rozstępach i wypadaniu włosów. Okres ten, nazywamy połogiem, pozwala młodym mamom przypatrzyć się zmianom które zaszły w ich ciele. To czas który pozwala wam zaakceptować zmiany które zaszły i podjąć decyzję o powrocie do dawnej sprawności i atrakcyjności która was usatysfakcjonuje. Pielęgnacja ciała w połogu to po prostu czuła opieka na sobą. Trzeba też zdać sobie sprawę że nie jest to szybki proces i że nie za chwilę będziemy wyglądać jak celebrantki na instagramie. Przyjrzyjmy się wiec naszemu ciału i temu co sie z nim dzieje kiedy na świecie jest już maleństwo.
Utrata kilogramów nie jest sprintem to raczej maraton długodystansowy
Zmniejszenie kilogramów od razu po ciąży to ok 5,5kg - jest to przede wszystkim waga dziecka, wody owodniowe, i łożysko. Twój organizm zaczyna pozbywać się wody którą do tej pory magazynował przez co wyglądałaś jak opuchnięta. Jednak skóra, mięśnie brzucha i macica są rozciągnięte i dużo wolniej wracają do formy. Jeśli chcecie żeby brzuch nie był obwisły, niezbędne będzie podjęcie aktywności fizycznej. Kiedy możecie zacząć ćwiczyć i z jaką intensywnością należy jednak zdecydować w porozumieniu z lekarzem ginekologiem w trakcie wizyty kontrolnej, będzie też dobrze zasięgnąć rady położnej lub fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Żeby utracić ciążową masę ciała i odzyskać brzuszek przed ciąży trzeba przygotować się na maraton a nie szybki bieg. Początkiem powrotu do dobrej formy powinny być ćwiczenia oddechowe, rozciąganie oraz stabilizacja. Bezpośrednio po ciąży w połogu nie można się forsować – intensywne ćwiczenia raczej mogą zaszkodzić niż pomóc są w stanie doprowadzić do dysfunkcji mięśni dna miednicy. Trzeba też pamiętać że po porodzie spada poziom hormonów które są odpowiedzialne za jędrność oraz napięcie skóry.
Rozstępy - zmora w ciąży i po
Rozstępy zaczynają się ukazywać najczęściej w II-gim trymestrze kiedy przybieramy na wadze, pojawiają się na ogół na rosnącym brzuszku ciążowym, udach, piersiach lub biodrach. Ich pojawieniu się sprzyjają hormony oraz ich zaburzenia w tym czasie, co ma wpływ na funkcjonowanie tkanki łącznej - a to sprawia, że nasza skóra nie wytrzymuje napięcia i zaczynają się na niej pokazywać równoległe dość charakterystyczne blizny. Są to uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za jędrność, elastyczność i napięcie skóry. Rozstępy początkowo są niewidoczne. Najpierw możecie odczuwać swędzenie skóry, a dopiero po jakimś czasie pojawiają się w osłabionych miejscach czerwone lub białe, zagłębione lub wypukłe blizny o nierównych brzegach.
Jeżeli skóra zaczyna swędzieć dobrze jest zacząć sięgać po odpowiednie kosmetyki, które pomogą utrzymać ją już w ciąży w najlepszym stanie. Odpowiednie preparaty powinny nawilżać, odżywiać, pobudzać produkcję kolagenu i elastyny, a tym samym poprawić elastyczność Twojej skóry. Na rynku są dostępne różne preparaty specjalnie dla przyszłych mam, w których znajdziecie wyciągi z ostropestu, przywrotnika, pszenicy, soi, masło shea czy też skrzypu polnego, lucerny, rzodkwi, jeżówki oczywiście skład preparatu zależy od firmy którą wybierzecie w tym wymagającym okresie.
Czy po ciąży rozstępy mogą zniknąć samoistnie, kiedy zaczynamy tracić na wadze?
To dość częste pytanie na forach internetowych, otóż - z biegiem czasu część z nich z pewnością zblaknie i stanie się mniej zauważalna, ale nie znikną całkowicie. Po ciąży stosowanie preparatów na rozstępy warto połączyć z masażami specjalną szczotką oraz peelingami ziarnistymi, które pobudzają krążenie krwi oraz przepływ limfy tym samym wzmocnią naczynia krwionośne.
Jak zrobić taki masaż?
Masaż stosowany przy rozstępach charakteryzuje się tym, że ruch i kierunek masażu kolistego lub posuwistego przebiega od dołu do góry, gwarantuje on pobudzenie przepływu krwi oraz limfy. Skóra na której są rozstępy musi być masowana dość mocno, ale nie agresywnie, żeby nie doprowadzić do powstawania siniaków oraz kolejnych uszkodzeń włókien kolagenowych i elastynowych. Masaż musicie wykonywać do momentu delikatnego zaczerwienienia skóry oraz przy wykorzystaniu balsamów czy też olejków na bazie naturalnych maseł i specjalnie przeznaczonych do tego celu akcesoriów jak szczotek, baniek chińskich czy masażerów. Masaże najlepiej rozpocząć po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Systematyczne kremowanie z odpowiednimi składnikami aktywnymi połączone z masowaniem wymagających partii ciała, powinno przygotować skórę na rozciąganie i bardzo ograniczyć powstawanie uszkodzeń w sieci włókien kolagenowych i elastynowych.
Czy masaż jest skuteczny w przypadku rozstępów na piersiach?
W trakcie ciąży, a potem karmienia wasze piersi ulegną znacznemu powiększeniu. Pod wpływem zwiększenia objętości biust zaczyna opadać, a nasza skóra się naciąga co powoduje nie tylko rozstępy, ale też obwisłość z którą ciężko sobie poradzić. Tutaj zalecamy, aby w ciąży i w trakcie karmienia nosić dobrze dobrany biustonosz, którego miseczki trzymają całą pierś i zapobiegają jej opadaniu, a kiedy skończycie karmić można wdrożyć specjalne ćwiczenia klatki piersiowej oraz zacząć pływać. Świetnym pomysłem jest też masaż z zastosowaniem specjalnych kosmetyków do ciała i np. natryski wodą które fajnie ujędrniają skórę.
Jak powinny działać odpowiednie kosmetyki na czas ciąży i po:
-
Powinny wzmacniać strukturę skóry
-
Muszą dobrze i głęboko nawilżać
-
Powinny natłuszczać, regenerować i wzmacniać
-
Poprawiają sprężystość i elastyczność
-
Zmniejszają ryzyko powstawania rozstępów,
-
Jeżeli mamy już rozstępy, dobry kosmetyk uczyni je mniej widocznymi
Czy same kosmetyki i masaże wystarczą żeby dojść do formy po ciąży?
Niestety nie zawsze. Czasami skóra na brzuchu jest tak rozciągnięta i obwisła, że niezbędne mogą się okazać zabiegi medycyny estetycznej czy nawet plastyka brzucha. Rozstępy, których nie udaje się zniwelować dzięki kosmetykom i masażom, można usunąć za pomocą specjalnych zabiegów z użyciem kwasów, karboksyterapii lub lasera.
Drogie przyszłe i młode mamy! Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze, dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.
Przykładowe produkty dla Ciebie i maluszka które znajdziesz w Formommy :
-
Biustonosze do karmienia
-
Podpaski higieniczne
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.