Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Kiedy jest odpowiedni moment na powrót do seksu po porodzie?

2024-05-06
Kiedy jest odpowiedni moment na powrót do seksu po porodzie?

Wiele z Was kiedy spodziewa się dziecka doświadcza braku ochoty na seks lub całkowitego ustania współżycia, dzieje się tak zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, samopoczuciem w ciąży czy też strachem przed przedwczesnym porodem. Po przyjściu na świat maleństwa, gdy opadną najsilniejsze emocje, a młodzi rodzice oswoją się z nową dla nich sytuacją, pojawia się tęsknota za bliskością.

Kiedy można bezpiecznie wrócić do życia seksualnego po porodzie? Jakie trudności mogą Was zaskoczyć?

W tym artykule spróbujemy Wam pomóc powrócić do życia seksualnego po porodzie. Sprawdźcie razem z Formommy czego się dowiedzieliśmy w tym tak ważnym temacie. Zacznijmy od początku...

Współżycie a połóg

Połóg jest naturalnym następstwem porodu, niezależnie czy odbywał się siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie. Okres połogowy trwa zazwyczaj 6 tygodni i jest on czasem którego potrzebuje kobieta do regeneracji organizmu po ciąży i porodzie. W tym czasie mogą występować różne objawy, takie jak krwawienie, spadek energii, osłabienie oraz wahania nastrojów. Podczas połogu nie zaleca się współżycia seksualnego, ponieważ istnieje ryzyko infekcji. Ponadto, krocze oraz rana w macicy muszą się całkowicie zagoić i zregenerować.

Po zakończonym okresie połogu, młoda mama powinna udać się na wizytę kontrolną do ginekologa. Po przeprowadzeniu badania, oraz wywiadu lekarz oceni stan pacjentki i ustali, czy jest ona gotowa na powrót do współżycia seksualnego.

Jakich problemów z seksem możemy spodziewać się po porodzie?

Problemy z seksem po porodzie mogą wystąpić z wielu powodu, np. suchości pochwy, zwłaszcza kiedy karmisz piersią. Suchość ta jest spowodowana zmianami hormonalnymi, głównie niskim poziomem estrogenów. Niedobór estrogenów prowadzi do złego nawilżenia śluzówki pochwy, co może skutkować drobnymi otarciami i plamieniem podczas pierwszych stosunków po porodzie, powodując uczucie bólu zamiast przyjemności. Rozwiązaniem tego problemu są żele nawilżające, globulki lub kremy, które pomagają przywrócić odpowiednie nawilżenie i elastyczność pochwy. Ponadto możecie spróbować przedłużyć grę wstępną oraz wybierać pozycje, w których możesz kontrolować intensywność ruchów i głębokość penetracji, co może zmniejszyć dyskomfort i uczucie bólu. Warto podkreślać znaczenie komunikacji podczas zbliżenia seksualnego oraz stopniowe eksplorowanie, co sprawia partnerce przyjemność i minimalizuje dolegliwości.

Spadek poziomu estrogenów może także prowadzić do obniżenia elastyczności ścian pochwy, co może być zauważalne przez partnerów jako uczucie "luźności", zwłaszcza gdy mięśnie były mocno rozciągnięte podczas porodu. Konsekwencją tego może być osłabienie doznań podczas stosunku, oraz trudności w osiągnięciu orgazmu. Pamiętajcie że wszystkie te negatywne odczucia będą stopniowo zmniejszać się, aż całkowicie ustąpią po zakończeniu okresu karmienia piersią, gdyż wówczas gospodarka hormonalna wraca do normy. Jednakże możecie skorzystać z różnych metod i technik, takich jak ćwiczenia Kegla, które pomagają wzmocnić mięśnie dna miednicy i zwiększyć elastyczność pochwy, co może przynieść ulgę i poprawić komfort podczas zbliżeń seksualnych. Duża doza cierpliwości, komunikacja z partnerem i eksperymentowanie z różnymi podejściami ,są kluczowe dla osiągnięcia satysfakcjonującej relacji seksualnej po porodzie.

Wiele z Nas po porodzie doświadcza problemu jakim jest nietrzymanie moczu, co również może wpływać na komfort i niechęć do podjęcia na nowo życia seksualnego, dlatego warto regularnie wykonywać ćwiczenia Kegla. Te proste ćwiczenia pomagają w przywróceniu sprężystości i kondycji mięśni, co może przyczynić się do poprawy samopoczucia i komfortu podczas zbliżeń po porodzie.

Kolejną częsta przyczyną i problemem jest po prostu zmęczenie. Karmienie piersią to duży wysiłek dla kobiety, dodatkowo też dochodzą nieprzespane noce, skupienie na potrzebach maleństwa i inne obowiązki domowe. Hormon prolaktyna wydzielany podczas laktacji może spowodować spadek libido. Nic więc dziwnego, że wieczorem młoda mama zamiast myśleć o intymności, natychmiast zasypia.

Kiedy jest odpowiedni moment na powrót do seksu po porodzie? formommy

Jak sobie możesz poradzić w takiej sytuacji?

Wychodzeniem z tej sytuacji może być przekazanie części obowiązków innym członkom rodziny – partnerowi czy starszym dzieciom. Dobrym pomysłem jest również wspólne drzemki w ciągu dnia razem z maluszkiem, aby trochę się zregenerować. Jeśli nadal brakuje Ci energii pod koniec dnia, warto znaleźć czas na bliskość z partnerem np. rano.

Niektóre z nas unikają zbliżeń po porodzie z powodu niezadowolenia z własnej figury. Czasami dyskomfortem może być także sączenie się mleka z piersi. Ciało zmienia się przez 9 miesięcy ciąży, dlatego nie oczekujcie powrotu do wyglądu sprzed ciąży w kilka tygodni. Ważne jest zaakceptowanie siebie, a także szczera rozmowa z partnerem na temat swoich odczuć i obaw.

Kolejnym problemem może być spanie maluszka w sypialni rodziców. To może sprawiać, że rodzice czują się niekomfortowo podczas intymności, bojąc się, że przygniotą malucha lub że ich obserwuje. Poruszenie się dziecka, czy jego płacz mogą zakłócić intymną atmosferę. W takiej sytuacji można się przyzwyczaić lub przenieść się do innego pomieszczenia. Naturalną rzeczą jest że pamiętacie ból i wysiłek porodowy, dlatego też możecie obawiać się powrotu do współżycia z obawy przed kolejną ciążą.

Pamiętaj! Mitem jest iż karmienie piersią jest skuteczną metodą antykoncepcji

Zapamiętajcie że w trakcie karmienia piersią owulacja może wystąpić wcześniej niż miesiączka, dlatego ważne jest stosowanie odpowiedniej metody antykoncepcji od momentu rozpoczęcia współżycia po porodzie.

Mamy karmiące mogą skorzystać z:

  • prezerwatyw

  • jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych

  • wkładek domacicznych

Mamy, które nie karmią piersią, mogą stosować dowolną metodę antykoncepcji, którą pomoże dobrać ginekolog.

Gdy mimo upływu czasu obawy przed seksem po porodzie nie ustępują lub libido nadal pozostaje niepokojąco niskie, warto skonsultować się z ginekologiem, seksuologiem lub psychologiem. Partnerzy powinni także otwarcie rozmawiać o swoich uczuciach, lękach i ewentualnym rozczarowaniu. Nie należy nikogo ani siebie samego zmuszać do współżycia, ale unikanie tego tematu nie przyniesie rozwiązania. Im dłużej będzie się czekać, tym trudniej będzie pokonać strach, czy uporać się z kompleksami.

Oczywiście może się zdarzyć, że opisane problemy nie wystąpią lub będą tylko krótkotrwałe, a zbliżenia będą intensywne i satysfakcjonujące dla obojga. Seks może odprężyć, uszczęśliwić i umocnić więzi między partnerami, pozwalając im być nie tylko rodzicami, ale także kochankami. i tego oczywiście Wam życzymy.

Tutaj zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na kobiecą i delikatna bieliznę również dla mam karmiących która z pewnością pomoże w przełamaniu barier i w podjęciu pierwszych kroków do satysfakcji z Waszego życia seksualnego.

Biustonosze dostępne w naszym sklepie internetowym Formommy.pl

pixel