Jak prawidłowo przechowywać mleko matki karmiącej?
Mleko mamy to najlepszy pokarm dla nowo narodzonego maleństwa, ponieważ zawiera liczne i bezcenne składniki odżywcze, które pełnią ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. A co jeśli maluch nie chce ssać piersi lub gdy mamy nie ma w pobliżu? Dzięki dzisiejszym możliwościom możemy podawać pokarm wcześniej odciągnięty. Jak to zrobić zrobić żeby odciągać i przechowywać go prawidłowo, aby dziecko dostało pełnowartościowy pokarm? Sprawdźcie razem z Formommy...
Jak odciągać mleko mamy?
Tutaj z pomocą przychodzi laktator jak pisaliśmy w poprzednim artykule dzielimy je na laktatory ręczne i laktatory elektryczne. Jeżeli nie wiesz który z nich wybrać, pomyśl czy będziesz tego urządzenia używać często, czy sporadycznie w awaryjnych sytuacjach, np. gdy zostawisz dziecko pod opieką kogoś innego, w takim wypadku laktator ręczny wystarczy w zupełności. Laktator elektryczny podłączany do sieci lub na baterie polecany jest tym mamom, które często lub ciągle muszą odciągać pokarm np. kiedy dziecko nie chce ssać piersi.
Jak to zrobić laktatorem?
Na pierwsze odciąganie poświęć 15min. Nie przejmuj się jeśli na pierwszy raz pokarmu będzie niewielka ilość. Jeśli będziesz odciągać pokarm regularnie jego ilość się zwiększy.
Macie do wyboru laktator na 2 lub na 1 pierś . Korzystanie z laktatora symultanicznego pozwala na stymulację obu piersi na raz i pobieranie z nich pokarmu jednocześnie. Zalecamy używanie takiego urządzenia przez około 10-15 minut od momentu wypłynięcia pierwszego pokarmu. Natomiast laktator sekwencyjny stosuje się na zmianę na każdej piersi – w przypadku urządzeń dwufazowych wystarczy po 15 minut na każdą pierś. Jeśli używasz laktatora jednofazowego do pełnego odciągania mleka, czyli celem inicjacji laktacji, kiedy przystawienie malucha do piersi nie jest możliwe bo np. wróciłaś do pracy, zaleca się stosowanie metody 7-5-3 do naprzemiennej stymulacji piersi, czyli:
• 5-7 minut odciągania pokarmu z 1 piersi plus 5-7 minut odciągania z 2 piersi
• 3-5 minut odciągania pokarmu z 1 piersi plus 3-5 minut odciągania z 2 piersi
• 2-3 minuty odciągania pokarmu z 1 piersi plus 2-3 minuty odciągania z 2 piersi
Kiedy młoda mama tylko odbarcza piersi lub wykonuje odciąganie pokarmu między karmieniami piersią, powinna to robić aż do poczucia ulgi.
Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem ?
To jak często odciągać mleko zależy od wieku niemowlęcia i jego potrzeb żywieniowych. Dla noworodka, który w ogóle nie jest przystawiany do piersi, zaleca się odciąganie mleka minimum 8 razy na dobę. Dla starszych niemowląt, minimum to 6 razy na dobę, ale z przerwą nie dłuższą niż 6 godzin.
Jak zachować higienę przy używaniu laktatora
Higiena przy korzystaniu z laktatora jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności podawanej dziecku, zebraliśmy dla Was kilka podstawowych zasad:
-
Zawsze myj ręce przed użyciem laktatora, aby uniknąć przenoszenia bakterii do mleka matki.
-
Po każdym użyciu należy dokładnie umyć laktator. Rozbierz go i umyj wszystkie części, które miały kontakt z mlekiem, zgodnie z instrukcjami producenta.
-
Regularnie sterylizuj części laktatora, szczególnie jeśli używasz go codziennie. Możesz to zrobić za pomocą gotowych sterylizatorów, gotowania w wodzie lub za pomocą odpowiednich środków dezynfekujących.
-
Po odciągnięciu mleka, przechowuj je w czystych pojemnikach lub woreczkach do przechowywania mleka matki. Upewnij się, że są one odpowiednio oznaczone datą odciągnięcia i objętością.
-
Przechowuj odciągnięte mleko w lodówce lub zamrażarce zgodnie z zaleceniami dotyczącymi temperatury i czasu przechowywania. Podczas odmrażania użyj lodówki lub płynów do odmrażania, unikaj używania mikrofalówek.
-
Regularnie sprawdzaj laktator pod kątem uszkodzeń i zużycia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, skontaktuj się z producentem lub specjalistą od laktatorów.
Przestrzeganie takich zasad pomoże utrzymać wysoką jakość Twojego pokarmu i zapewni bezpieczeństwo pokarmowi który spożywa Twoje dziecko.
Jak przechowywać mleko mamy żeby nie straciło swoich bezcennych właściwości?
Kiedy już wiesz jak prawidłowo odciągać pokarm odpowiedzmy na nasze podstawowe pytanie: Jak przechowywać mleko matki?
Po odciągnięciu pokarmu ważne jest jego właściwe przechowywanie, aby zachować jego wartości odżywcze. Mleko można trzymać w różnych warunkach, takich jak temperatura pokojowa, lodówka lub zamrażarka, ale przez określony czas. Dla każdego rodzaju mleka - świeżego, rozmrożonego w lodówce lub w temperaturze pokojowej, a także po podgrzaniu - istnieją określone wytyczne dotyczące przechowywania.
Jak przechowywać pokarm od mamy w lodówce?
W lodówce możesz przechowywać mleko świeże do 96 godzin.
-
Optymalna temperatura to 4 stopnie Celsjusza – plus minus 2 stopnie.
-
Jeśli mleko rozmrażałaś w lodówce, to możesz je w niej trzymać 24 godziny od momentu całkowitego rozmrożenia.
-
Mleko w lodówce trzymaj przy tylnej ścianie, na środkowej lub dolnej półce. Nie zostawiaj go przy drzwiach, bo wtedy jest narażone na zmiany temperatury podczas otwierania lodówki.
-
Mleko rozmrożone w temperaturze pokojowej, niepodane dziecku można pozostawić w lodówce do 4 godzin.
-
Nie można przechowywać w lodówce mleka podgrzanego i już podanego dziecku.
Jak zamrażać i rozmrażać mleko mamy karmiącej piersią
Świeżo odciągnięty pokarm/mleko można bezpiecznie zamrozić w odpowiednich, sterylnych pojemnikach lub butelkach. Zawsze pamiętaj o dokładnym oznaczeniu pojemników, aby śledzić czas ich pobytu w zamrażarce. Wskazane jest przechowywanie mleka w tylnej części zamrażarki, aby uniknąć gwałtownych zmian temperatury. Ważne jest również, aby nigdy nie zamrażać ponownie mleka, które zostało już raz rozmrożone, niezależnie od zastosowanej metody, ani ponownie podgrzewać go, aby podać dziecku.
Jak najlepiej rozmrażać mleko matki? Po wyjęciu z zamrażarki, umieść mleko w lodówce i pozostaw je do rozmrożenia przez około 12-24 godziny. Alternatywnie, można postawić butelkę pod ciepłym strumieniem bieżącej wody, jednakże należy uważać, aby zamknięcie pojemnika nie zostało zanurzone, aby uniknąć jego zamoczenia. Unikaj rozmrażania mleka w kuchence mikrofalowej lub wrzącej wodzie, ponieważ taka metoda może prowadzić do utraty cennych składników odżywczych mleka.
Jakimi zasadami kierować się przy podgrzewaniu mleka mamy?
-
Możesz podawać mleko bez podgrzewania, od razu po odciągnięciu, lub w temperaturze pokojowej.
-
Gdy wyjmujesz mleko z lodówki, podgrzewaj je w kąpieli wodnej z lekko ciepłą wodą lub za pomocą specjalnego podgrzewacza do butelek. Upewnij się, że temperatura podgrzewania nie przekracza 36-37 stopni.
-
Unikaj podgrzewania mleka w mikrofalówce, na kuchence elektrycznej lub gazowej.
-
Jeśli mleko rozwarstwiło się w czasie przechowywania, delikatnie obracaj pojemnikiem, aby połączyć warstwy, ale unikaj potrząsania nim. Nie mieszaj również mleka o różnych temperaturach ani mleka rozmrożonego z świeżym.
W czym przechowywać pokarm od mamy?
Do przechowywania pokarmu zawsze stosuj specjalne woreczki lub pojemniczki. Te naczynia są zaprojektowane tak, aby zapewnić zachowanie wartości odżywczych mleka. Istotne jest, abyś wybierała pojemniki wolne od Bisfenolu A i DEHP, ponieważ te substancje mogą przenikać do Twojego mleka. Unikaj butelek i pojemników z błyszczącego poliwęglanu, które kiedyś były popularne do przechowywania mleka. Bezpieczne opcje to na przykład pojemniki z polipropylenu. Ważne jest również opisanie pojemników: daty, godziny i objętości, aby łatwo identyfikować mleko do spożycia w pierwszej kolejności.
Jeżeli przechowujesz mleko rzadko, możesz także używać po prostu czystych szklanych lub plastikowych pojemników do przechowywania żywności, o ile posiadają one szczelne zamknięcia.
Laktacja to nie łatwy proces , ale nie jesteś jedyną kobietą na świecie w trakcie laktacji :) a laktator i umiejętność przechowywania pokarmu z pewnością naszym zdaniem przyda się w wyprawce dla mamy.
Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z ofertą okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl gdzie znajdziecie różne rodzaje laktatorów oraz pojemniczków i woreczków do przechowywania towaru, które na pewno pomogą w czasie waszej laktacji. Zwróćcie też uwagę na inne produkty które mogą okazać się niezbędne w trakcie ciąży i zaraz po porodzie.
Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.