Jak praktycznie przygotować się do porodu przez cesarskie cięcie?
Cesarskie cięcie to powszechna nazwa chirurgicznego przyjęcia porodu. Jest to bardzo poważna operacja, wymagająca odpowiedniego przygotowania gdzie po kilku minutach możemy powitać noworodka. Jak się przygotować do tej procedury która trwa około godziny? Zebraliśmy dla was te informacje w artykule poniżej!
Poród naturalny czy cesarskie cięcie jak to wszystko wygląda?
Pewnie nie jedna z nas staje przed takim dylematem. Jeśli tutaj trafiłaś znaczy że też poszukujesz wiadomości na temat samego przebiegu cesarki i przygotowania do niej. Dziś cesarskie cięcie jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji położniczych na świecie, jest to procedura która pomaga uratować maluszka oraz życie mamy. Chociaż tak na prawdę powinno się ją wykonywać przy ściśle określonych wskazaniach jednak nie zawsze tak jest w praktyce. CC czyli chirurgiczne przyjęcie porodu wykonuje się dość często. W naszym kraju odsetek porodów przez cesarskie cięcie przekracza 40%. W ostatnim czasie ten zabieg operacyjny, który był ostatecznością, przemienił się w wyjście alternatywne. Poród naturalny czy cesarka? - to pytanie zadaje sobie dziś większość kobiet, zwłaszcza panie które rodzą pierwszy raz. Cesarka wydaje się więc sposobem na uniknięcie powikłań poporodowych i bólu. Traktujemy ją jako lepszą, prostszą drogę narodzin zapominając że to poważna dość ryzykowna operacja chirurgiczna.
Ryzyko, jakie niesie cesarskie cięcie dla matki:
-
Krwotok poporodowy komplikacje zatorowo-zakrzepowe będące najczęstszą przyczyną zgonu kobiet w wyniku porodu
-
Sepsa
-
Uszkodzenie narządów
-
Powikłania po kolejnych cesarskich cięciach i innych operacjach na jamie brzusznej,
-
Powikłania wynikające ze zastosowanego znieczulenia - bóle głowy, zakażenie miejscowe
-
Trudności z laktacją
Cesarskie cięcie jest inwazyjne i obciążające dla organizmu pomimo powszechnej opinii nie jest wcale mniej bolesne, bezpieczniejsze ani lepsze od porodu naturalnego. W trakcie naturalnych narodzin dziecko ma możliwość przystosowania się do życia w nowych warunkach sam kontakt z florą bakteryjną mamy buduje odporność dziecka. Natomiast ucisk podczas wyjścia na świat, poprawia napięcie mięśniowe i tworzy swoistą mape ciała. Najważniejsze dla nas jest jednak to, że poród drogami natury to znacznie niższe ryzyko powikłań zdrowotnych oraz śmierci matki niż poród przez cesarskie cięcie. Oczywiście dla dziecka CC też jest zagrożeniem.
Ryzyko, jakie niesie cesarskie cięcie dla dziecka:
-
Zaburzenia oddychania
-
Uraz cięty
-
Częstszy rozwój astmy, alergii, cukrzycy i innych chorób immunologicznych
-
Osłabione/wzmożone napięcie mięśniowe
-
Asymetria urodzeniowa wymagająca rehabilitacji
-
Problem z odruchem ssania
Jakie są wskazania do cesarki?
Wskazania do cesarskiego cięcia dzielą się na położnicze a więc na te wynikające głównie z przebiegu ciąży, oraz na te zależne od stanu zdrowia kobiety. Czasami przyszła mama już w I trymestrze dowiaduje się o tym, że urodzi na sali operacyjnej. W tym przypadku mówimy o planowanym cesarskim cięciu natomiast drugim wyborem lekarza może być nagłe cc. Niespodziewane chirurgiczne zakończenie porodu jest konieczne, gdy z jakichś powodów zdrowie rodzącej oraz jej dziecka jest nagle zagrożone.
Planowane cesarskie cięcie jak się przygotować ?
Jak pisaliśmy wyżej decyzja o chirurgicznym rozwiązaniu ciąży może być nagła-natychmiastowa, lub zaplanowana. W tym drugim przypadku pacjentka dostaje skierowanie na operację od lekarza prowadzącego ciążę - Lekarz wydaje je na postawie wyników zleconych badań.
Co do samego przygotowania do porodu zwróćcie uwagę na :
-
Na ostatni tydzień przed operacją zalecana jest dieta lekkostrawna
-
Nie należy mieć wykonanego manicure’u ponieważ lakier zakłóca działanie pulsoksymetru
-
Przed zgłoszeniem się do szpitala warto wziąć prysznic, dbając o higienę pępka i okolic intymnych. Po umyciu się nie można smarować ciała żadnym balsamem ani oliwką
-
Usuwanie owłosienia zwykle nie jest konieczne - odbywa się bezpośrednio przed operacją
-
Po przyjęciu na oddział odbywa się konsultacja anestezjologiczna, podczas której lekarz pyta o przebyte choroby, operacje, a także uczulenie na leki - warto te informacje dokładnie sobie przypomnieć i spisać na kartce, którą zabierze się do szpitala.
-
Podczas cesarskiego cięcia pacjentka jest na czczo. Nie powinna jeść ani pić od godziny 22.00 dnia poprzedniego. W szpitalu nie dostanie posiłku, ale zostanie podłączona pod kroplówkę z płynami elektrolitowymi.
Jak wygląda samo cesarskie cięcie?
W dniu porodu przez cesarskie cięcie przyszła mama nie powinna się malować i zakładać biżuterii. Na blok operacyjny pacjentka wjeżdża na łóżku, ubrana w jednorazową koszulę. Personel medyczny podłącza aparaturę monitorującą parametry życiowe i zaczyna się operacja.
Najpierw znieczulenie
Pierwszą procedurą operacyjną jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Pod jego wpływem kobieta zachowuje pełną świadomość, lecz nie czuje bólu. Przy takim znieczuleniu rodząca uczestniczy w operacji - czuje dotyk, słyszy rozmowy lekarzy i może swobodnie w nich uczestniczyć. W niektórych sytuacjach jednak taki rodzaj znieczulenia nie może być zastosowany wtedy zastępuje go pełna narkoza. Wówczas jesteś nieświadoma, a wybudzają cię dopiero, gdy dziecko jest już na świecie.
Cewnikowanie
Kolejny krok to założenie cewnika Foleya - jego pomocą pęcherz moczowy jest stale opróżniany podczas porodu, co jest czynnością konieczną.
Kolejny etap - cesarskie cięcie
Kolejne przechodzi się do odkażenia pola operacyjnego i wykonania cesarskiego cięcia. Jest sporo technik nacinania powłok brzusznych i macicy, o tym, jaką wybrać decyduje lekarz który prowadzi operację. Sama procedura trwa zaledwie kilka minut, a kończy się wydobyciem maluszka i przecięciem pępowiny. Wtedy położna odczytuje na głos godzinę narodzin i zapisuje ją w dokumentacji medycznej.
Ocena według skali Apgar
Noworodka ocenia teraz neonatolog. Jeżeli nie ma żadnych komplikacji, dziecko kładzie się na piersiach mamy i w razie możliwości umożliwia pierwsze karmienie noworodka.
Ocena Apgar opiera się na sprawdzeniu pięciu głównych parametrów świadczących o kondycji noworodka. Są nimi: oddychanie, czynność serca, zabarwienie skóry, napięcie mięśni, odruchy fizjologiczne. Każdy parametr jest oceniany w skali od 0 do 2 punktów. Łączna suma punktów określa kondycję noworodka.
Założenie szwów
Lekarze przystępują teraz do ostatniego etapu operacji - zszywania warstw powłok brzusznych - zakładanie szwów wymaga precyzji i czasu. To najdłuższy odcinek porodu chirurgicznego. Cesarskie cięcie trwa razem około godzinę, o ile wszystko przebiega sprawnie i planowo.
Co zabrać do szpitala na cesarskie cięcie?
Jeśli masz zaplanowaną cesarkę zgłoś się na Izbę Przyjęć Oddziału Położniczego w dniu poprzedzającym termin porodu. Do szpitala zabierz torbę z wyprawka dla Siebie i maleństwa. Przypominamy najważniejsze rzeczy dla mamy, o których nie możesz zapomnieć:
-
Dowód tożsamości i NIP pracodawcy
-
Skierowanie na cesarskie cięcie, karta ciąży + inna dokumentacja medyczna
-
Siateczkowe majtki z wysokim stanem, które nie będą uciskały blizny po cesarskim cięciu
-
Podkłady poporodowe i podpaski w dużym rozmiarze
-
Trzy koszule do karmienia i lekki lub ciepły szlafrok w zależności od pogody za oknem
-
Klapki kąpielowe i ręcznik,
-
Podstawowe kosmetyki
-
Preparat antyseptyczny do przemywania rany po operacji.
I tak dotarłyśmy do tego momentu. Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z ofertą okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i produktami które mogą okazać się konieczne dla młodej mamy i dziecka zaraz po porodzie i w szpitalu.
Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.