Hurra !!! II Trymestr ciąży
II trymestr ciąży rozpoczyna się od 14. tygodnia i trwa do końca 27. tygodnia ciąży. Na ten czas przypada niezwykle intensywny rozwój dziecka. W większości przypadków w tym okresie mijają już wszystkie nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, które towarzyszyły przyszłym mamom przez większość I trymestru. W II trymestrze ciąży mogą być już wyczuwalne pierwsze ruchy dziecka, a na USG połówkowym można już poznać jego płeć. Sprawdź, razem z Formommy.pl jak przebiega II trymestr ciąży
Na początek powtórzę bezwzględną ważną zasadę
Jest jedna zasada, której w ciąży należy przestrzegać bezwzględnie: nieuciskanie brzucha. Długotrwały nacisk na brzuch może zaszkodzić dziecku ze względu na potencjalne zaburzenia w krążeniu wokół płodu, takich sytuacji należy unikać. O tym, jak to ważne, świadczy choćby to, że zaawansowana ciąża to jeden z bardzo nielicznych przypadków, w których nasz kodeks ruchu drogowego pozwala na niezapinanie pasów bezpieczeństwa, nie zalecamy jednak tego rozwiązania — lepiej zastosuj adapter do pasów dla kobiet w ciąży. Warto też teraz zacząć myśleć o specjalnej odzieży ciążowej przystosowanej dla kobiet w ciąży. Sukienki ciążowe i do karmienia oraz odzież w naszym sklepie internetowym Formommy to najlepsze rozwiązanie na ciążowy czas i po porodzie. Śliczne komplety ciążowe Euphoria, które mogą wam towarzyszyć od początku ciąży i potem kiedy karmicie maleństwo będą niezastąpione. Pastelowe i klasyczne legginsy Gaja z panelem pod brzuch które ubierzecie praktycznie do każdej stylizacji. W Formommy znajdziecie wygodne w noszeniu a ich proste fasony oraz kolory by stworzyć ponadczasowe rozwiązania. Oczywiście cała reszta w temacie szafy to już kwestia odczuć i gustów każdej z was.
14. tydzień ciąży: Zmiany w Twoim organizmie
Prawie wszystkie przyszłe mamy w 14. tygodniu ciąży zauważają u siebie nasilenie pigmentacji skóry, która miejscowo przybiera ciemniejszą barwę. Zmiany te są szczególnie nasilone u kobiet mających ciemniejszą karnację. Przebarwienia te zbledną po porodzie, często jednak nie znikają całkowicie. Zmiany kolorystyczne możesz szczególnie zauważyć na brodawkach sutkowych, w okolicy pach, krocza, zewnętrznych narządów płciowych, a także w obszarze zwanym linea nigra – czyli ciemnej pionowej linii w dolnej części brzucha. Bycie w ciąży ma wiele pozytywnych stron, również dla Twojej urody! Czy usłyszałaś już komplement, że promieniejesz? Z powodu dużych stężeń estrogenów w ciąży skóra wydaje się gładka i lepiej ukrwiona. Włosy gęstnieją, a na czas trwania ciąży ich wypadanie zostaje zahamowane. Macica w 14. tygodniu ciąży sięga już nieco powyżej spojenia łonowego, ale w dalszym ciągu nie będziesz w stanie jej samodzielnie wybadać. Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej - macica jest dużo większa, a brzuch dużo bardziej wystający.
Trochę odpowiedzi na nurtujące was pytania
Jak duże jest dziecko?
Na naszej owocowej skali dziecko jest wielkości kiwi :) długość 7,4 cm waga ok.23 gram
Maluch umie już delikatnie się uśmiechnąć czy zmarszczyć czoło – w ten sposób ćwiczy mimikę. W 14. tygodniu ciąży dziecko ma całe ciało porośnięte delikatnym meszkiem płodowym, tzw. lanugo – zniknie on dopiero w 8. miesiącu ciąży. 2 trymestr ciąży to także moment, kiedy zaczynają się wykształcać struny głowowe – to wszystko po to, aby dziecko mogło krzyczeć po porodzie oraz wydawać przyjazne dla Twojego ucha dźwięki.
Jakich pozycji unikać w ciąży?
Przede wszystkim przyszła mama powinna wstrzymać się od pozycji z leżeniem płasko na plecach. Takie ułożenie uciska duże naczynia krwionośne, szczególnie aortę i żyłę główną dolną, przez co przepływ krwi do serca jest utrudniony i sprzyja objawom takim, jak omdlenia czy zawroty głowy. Przyzwyczaj się do spania na lewym boku. To pozycja najbezpieczniejsza w ciąży, ponieważ gwarantuje prawidłową cyrkulację krwi. Optymalnie będzie, jeśli między nogami umieścisz poduszkę. To poprawi krążenie krwi w kończynach i zapobiegnie obrzękom kostek.
Czy siedzenie w ciąży szkodzi dziecku?
Ważne, by w ciąży nie siedzieć długo, i nie ma tu znaczenia, czy mówimy o siedzeniu na krześle, kanapie czy piłce. Należy pamiętać o robieniu sobie przerw, minimum jedną na godzinę, które warto spożytkować na przykład na spacer.
Co robi dziecko w brzuchu w nocy?
Dzieci w brzuchu śpią od 90 do 95% czasu w drugim trymestrze i od 85 do 90% w trzecim trymestrze. Większość kobiet twierdzi, że ich dziecko zaczyna ruszać się bardziej, gdy odpoczywają lub mają zamiar iść spać, a lekarze każą kobietom liczyć kopnięcia płodu w trakcie owego odpoczynku, więc może to być prawda
Co czuję dziecko w brzuchu jak mama płacze?
Płód stale odbiera stany emocjonalne matki dzięki neurotransmiterom. Wraz z nią odczuwa niepokój, lęk czy smutek, a także czułość, miłość i radość. Warto więc głaskać brzuszek i mówić do niego, gdyż wyzwalające się wtedy emocje są przez maluszka odbierane i korzystnie wpływają na jego więź z matką.
Czy boli jak dziecko kopie w brzuchu?
Ruchy dziecka mogą być, niestety, bolesne i nieprzyjemne. Szczególnie bolesne są gdy dziecko kopie ciężarną w okolice żeber czy okolicę żołądka.
Jak sprawdzić czy dziecko urodzi się zdrowe?
Warto zrobić badania genetyczne w ciąży które pozwalają określić ryzyko wystąpienia u dziecka wad genetycznych. Dzięki badaniu przyszli rodzice mogą sprawdzić, czy posiadają jakieś nieprawidłowości w genach, które mogłyby powodować u ich dziecka określone choroby.
Dolegliwości 2 trymestru ciąży
Drugi trymestr ciąży, to czas, kiedy brzuch ciężarnej zaczyna robić się wyraźnie zarysowany i coraz trudniej jest go ukryć nawet pod szerszymi ubraniami dlatego polecamy specjalne produkty ubrania i odzież ciążową w Formommy.pl. Rosnące dziecko powoduje stopniowe rozciąganie macicy, które może powodować u kobiety ciągnięcie oraz ból w pachwinach, szczególnie, po spacerze czy dłuższym staniu. Rosnący brzuszek powoduje również przemieszczanie środka ciężkości ciała coraz bardziej w przód. Może to u ciężarnej powodować takie dolegliwości 2 trymestru ciąży jak bóle pleców, czy lekkie zaburzenia równowagi. Rosnący płód zaczyna coraz bardziej uciskać żołądek, jelita i przeponę, powodując częstszą ,,zadyszkę”, nawet po niewielkim wysiłku fizycznym oraz gastryczne dolegliwości takie jak zgaga i zaparcia.
Co na zgagę i zaparcia w II trymestrze
W tym przypadku zgagi zaparć skuteczna może okazać się dieta bogata w naturalny błonnik, regularne nawadnianie organizmu oraz unikanie tłustych i bardzo pikantnych potraw. Na zgagę często pomaga przyszłym mamom ssanie plasterka imbiru, popijanie herbatki imbirowej lub zjedzenie kilku migdałów. Zgaga to częsta dolegliwość w 2 trymestrze ciąży. Warto powiedzieć o niej swojemu lekarzowi prowadzącemu, który w razie dużego nasilenia jej objawów, przepisze ciężarnej łagodne i bezpieczne środki farmakologiczne.
Oczywiście badania....
Na koniec jak zawsze i do bólu przypomnimy że profilaktyka boli najmniej dlatego też badaj się kiedy masz wątpliwości nie tylko z konieczności.
Badania w II trymestrze :
-
badanie przeciwciał odpornościowych anty Rh,
-
morfologię krwi,
-
badanie moczu,
-
HBs,
-
pomiar ciśnienia,
-
pomiar wagi ciała,
-
ocenę PH wydzieliny pochwowej,
-
badanie położnicze,
-
badanie poziomu cukru po glukozie,
-
badanie przeciwciał toksoplazmozy,
-
indeks wagi (BMI),
-
ocenę ruchliwości płodu przez ciężarną.
W Formommy mamy wszystko czego potrzebujesz jako mama:
Komplety Euphoria
Spodnie ciążowe z elastycznym pasem, legginsy ciążowe
Bluzki i piżamy oraz inne akcesoria okołoporodowe dla mamy i dziecka nie będące odzieżą:)
Twoje dobre samopoczucie i komfort są dla nas najważniejsze już dziś zapoznaj się z naszą ofertą, darmowa dostawa od 200zł.
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i o to że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.