37 tydzień ciąży - Dziecko rozwija się prawidłowo
Każda przyszła mama oczekuje przyjścia swojego maluszka na świat z niecierpliwością. Powolne odliczanie tygodnia za tygodniem towarzyszy wam przyszłym rodzicom, a podział na tygodnie, trymestry i miesiące pozwala zauważać zmiany dziejące się w w organizmie mamy. To również czas poznawania swojego ciała, rozwoju dziecka i przygotowań do porodu. Prawidłowo każda ciąża powinna trwać 9 miesięcy, choć zdarzają się oczywiście sytuacje, kiedy dochodzi do przedwczesnego porodu, który ma miejsce zazwyczaj między 22, a 37 tygodniem ciąży. 37 tydzień ciąży jest już początkiem ostatniego miesiąca, trzeciego trymestru, w którym oczekujemy narodzin dziecka. Jeżeli jesteście ciekawi zmian, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy oraz objawów, jakich można się spodziewać po 37 tygodniu ciąży, zapraszamy do zapoznania się z dzisiejszym wpisem.
Ale od początku...
Dziecko w 37 tygodniu ciąży może ważyć już nawet do 3 kg i mierzy ok. 48,6 cm. Pod względem długości kojarzy się z liściem boćwiny.
Ostatnie tygodnie ciąży czyli jak się czuje przyszła mama
W 37 tygodniu ciąży Twój organizm zaczyna intensywnie przygotowywać się do porodu. Pojawiają się też upławy. To tak zwany śluz szyjkowy, będzie on miał za zadanie ułatwić wam poród. W tym okresie zdarzają się też skurcze przepowiadające poród. Mogą one pojawiać się wielokrotnie w ciągu dnia. Nie ma powodów do obaw - samoistnie ustąpią. Kobiety często mylą je ze skurczami porodowymi, gdyż potrafią trwać od 1,5 do 2 godzin. Skurcze te są jednak bezbolesne, w odróżnieniu do tych, które poprzedzą akcję porodową.
37 tydzień ciąży to czas, kiedy macica lekko obniża się, a główka maluszka zaczyna powoli kierować się do kanału rodnego. Kolejne uczucie z którym możemy się spotkać na tym etapie ciąży, to ból w okolicy krocza. Obniżająca się macica naciska na pęcherz, przez co coraz trudniej się poruszać, ale też odczuwacie coraz boleśniej parcie na pęcherz a tym samym chęć częstszych wizyt w toalecie. Pamiętajcie, aby w tym przypadku przyjmować wiele płynów, natomiast ograniczyć napoje moczopędne, takie jak kawa czy herbata. Natomiast z lepszych wiadomości - teraz zmniejsza się nacisk na przeponę i powinno Ci być łatwiej oddychać
Takie ułożenie macicy może również powodować ucisk na jelita a to niestety wywołuje zaparcia, które przyczyniają się do zastoju krwi. W związku z tym mogą pojawić się u was żylaki odbytu, czyli tzw. hemoroidy. Objawiają się one swędzeniem i pieczeniem okolic odbytu. Może też wtedy pojawić się krew na papierze toaletowym po wypróżnianiu.
Najwygodniejsza pozycja do odpoczynku i snu to nadal ta na lewym boku. Powoduje ona też najmniej dolegliwości bólowych, dlatego jest najbardziej komfortowa dla przyszłej mamy a przy tym jest korzystna dla maluszka bo pozwala na najlepsze jego dotlenienie.
W 37 tygodniu ciąży może odejść tzw. czop śluzowy, który oddzielał dziecko od świata zewnętrznego. To znak, że macica intensywnie przygotowuje się do nadchodzącego porodu. Przyszłej mamie mocno dokucza też opuchlizna. Ten objaw niestety zostanie z wami jeszcze nawet przez kilka dni po porodzie. Ulgę przy opuchliźnie przyniosą z pewnością zimne prysznice, a także odpoczynek, z uniesionymi nogami.
Jakie badania w 37 tyg.
-
KTG - czyli kardiotokografia to podstawowe badanie w ostatnich tygodniach życia płodowego
-
Mocz i morfologia - Według standardów opieki okołoporodowej morfologię należy wykonać 5 razy, jeżeli ciąża przebiega bez komplikacji
-
GBS - to badanie polegające na stwierdzeniu obecności paciorkowców z grupy B poprzez pobranie wymazu z pochwy
-
HBs - to antygen, który wskazuje na wirusowe zapalenie wątroby typ. B
-
WR - badanie w kierunku kiły
Rozwój Twojego dziecka
Maluszek w 37 tygodniu ciąży jest już w pełni rozwinięty. Jego aktywność przypomina ruchy noworodka, który zaczyna ssać kciuk, a to powoli przystosowuje go do przyjmowania pokarmu. Dziecko zaczyna mrugać, kręcić się co bardzo pomaga przesuwać się w kanale rodnym w trakcie porodu. W pełni wykształcone płuca pomagają również wdychać i wydychać wody płodowe, przez co maleństwo po porodzie będzie mogło samodzielnie oddychać.
A co jeśli...
W 37 tygodniu ciąży mówimy już o ciąży donoszonej. Jeśli w tym czasie urodzi się dziecko, to nie będzie ono wcześniakiem. Dlatego każda z was musi być przygotowana na to, że poród może nastąpić w każdej chwili.
Do głównych objawów porodu należą:
-
Bolesne i regularne skurcze porodowe
-
Silne bóle w dolnej części kręgosłupa
-
Odejście wód płodowych
-
Obfite krwawienie
-
Gęsta wydzielina z pochwy
-
Biegunka, nudności i dreszcze,
-
Odczuwalny wzrost ciśnienia w okolicach miednicy i odbytu.
Dlatego też torba do szpitala musi być przygotowana, o tym jak spakować torbę do porodu pisaliśmy w naszym poprzednim artykule.
I tak dotarłyśmy do trzydziestego siódmego tygodnia ciąży. Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z oferta okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i produktami które mogą okazać się konieczne dla młodej mamy i dziecka zaraz po porodzie i w szpitalu.
Przykładowe produkty dla Ciebie i maluszka które znajdziesz w Formommy :
- Ubranka niemowlęce dla chłopca i dziewczynki
- Biustonosze do karmienia
- Podkłady poporodowe
- Podpaski higieniczne
- Wkładki laktacyjne
- Majtki poporodowe
- Koszule do porodu i karmienia
Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.
Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%
Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.