Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

33 tydzień ciąży - Gdy do porodu zostało 6 tygodni...

2023-07-17
33 tydzień ciąży - Gdy do porodu zostało 6 tygodni...

33. tydzień do końca ciąży zostało 6-7 tygodni - jest to bardzo ważny czas dla maluszka w brzuchu. Jego układ oddechowy stale się rozwija ale jeszcze nie jest na tyle rozwinięty, aby w razie wcześniejszego porodu dziecko mogło samodzielnie oddychać. Dlatego też przyszła mama musi teraz odpoczywać i dbać o siebie jeszcze bardziej . Uwagę ciężarnej mogą zwrócić także nowe dolegliwości ciążowe. W poniższym wpisie przybliżymy wam najważniejsze informacje o 33. tygodniu ciąży, zapoznamy się z aktualnymi dolegliwościami oraz oczywiście przyjrzymy się maluszkowi i jego rozwojowi.

Na naszej skali owocowo- warzywnej w tym czasie ciąży dziecko waży 1,9 kg g, a swoją wielkością przypomina ananasa: mierzy ok. 43,7 cm. Mimo swoich rozmiarów ma jeszcze sporo miejsca do poruszania się.

 

Który to miesiąc ciąży ?

33. tydzień ciąży to połowa 8 miesiąca. To okres w którym organizm coraz bardziej przygotowuje się do porodu. Dziecko kręci się i kopie, co nie pozwala przyszłej mamie na ułożenie się w wygodnej pozycji. Ciężarnej dość często dokucza zgaga która jest spowodowana uciskiem macicy na układ pokarmowy.

Przyszła mama może również zmagać się dolegliwościami bólowymi kręgosłupa których przyczyną jest rosnący ciężar ciała. Z powodu ucisku macicy na dolne partie ciała, bardzo prawdopodobne jest też zwłaszcza w nocy że nasilą się skurcze nóg. Takie dolegliwości możecie spróbować złagodzić dzięki suplementacji magnezu i wapnia, ale jak zawsze skonsultujcie to wszystko z lekarzem prowadzącym ciążę.

Jak sobie radzić w tym okresie ciąży i na co zwrócić uwagę

Kilka pomocnych wskazówek...

 • Przede wszystkim zdrowe odżywianie - Jeśli zjadacie w tym czasie za mało kalorii przyrost masy ciała będzie za niski na 33 tydzień ciąży. W tym okresie najważniejsze jest żeby przyjmować Wapń który jest wykorzystywany do procesu kostnienia szkieletu dziecka, zażywamy też Żelazo które zapobiega anemii dziecka i przyszłej mamy.

 • Większa masa ciała – W tym okresie jest rzeczą normalną że nadal znacząco przybieracie na wadze. Większa masa ciała może dawać się we znaki, dlatego, żeby zmniejszyć ból i napięcie wynikające ze zbyt dużego obciążenia więzadeł macicy, możecie wziąć relaksującą kąpiel. Czas relaksu pozwoli ciężarnej odpocząć i zyskać siły na te ostatnie tygodnie

 • Ciągłe bóle pleców – W tym czasie ciąży ból w okolicach pleców można próbować zelżyć odpowiednio dobranymi ćwiczeniami. Najważniejsze, aby odciążyć plecy, co może się udać poprzez położenie rąk i górnej części tułowia na piłce do ćwiczeń, a następnie przetaczania się na niej w przód i w tył. Możecie wykonywać ćwiczenia oddechowe i tzw. koci grzbiet

 • Przygotujcie torbę do szpitala – Drogie mamy poród może wystąpić w każdej chwili, dlatego ważne jest, żeby torba do szpitala była już spakowana i czekała na swój moment. W wyprawce powinno znaleźć się kilka najważniejszych rzeczy takich jak: pierwsze ubranka dla dziecka odpowiednie na daną porę roku i pogodę oraz Twoje ubrania na przebranie oraz  koszule do karmienia i porodu, czy też inne rzeczy przydatne do karmienia piersią. Nie zapominajcie o foteliku, który pozwoli wam bezpiecznie wrócić do domu.

Kobieta w ciąży 34 tydzień duży brzuch formommy

Twoje ciało w 33 tygodniu ciąży

W trzecim trymestrze ciąży brzuch przyszłej mamy ulega przemianie – jest coraz bardziej okrągły i widoczny, można porównać go do okrągłej piłki. Powodem takiego wyglądu jest duża ilość wód płodowych w organizmie, przez co macica kobiety maksymalnie rozciąga się i nie jest już w stanie jak wcześniej, amortyzować ruchów dziecka. Może to też być powodem bolesnych bólów spowodowanych nagłymi zmianami pozycji malucha

Naturalnym procesem jest też zwiększona masa ciała ciężarnej w tym końcowym etapie. Organizm dziecka magazynuje tłuszcze, dzięki którym będzie mógł przetrwać poza organizmem swojej rodzicielki. Nie zalecamy zatem ograniczania jedzenia, ale zadbajcie o jego jakość dzięki temu dostarczycie do organizmu niezbędne składniki odżywcze.

33. tydzień ciąży to spora huśtawka nastrojów

Przyszła mama w jednej chwili czuje chęć potrzymania maleństwa w swoich ramionach, ale z drugiej strony doskwiera jej panika przed porodem i wątpliwości, czy sprosta zadaniu jakim jest macierzyństwo.
Wszystkiemu winne są hormony ciążowe, dlatego warto w tym czasie robić rzeczy które sprawiając wam przyjemność. To dobrzy czas na spotkanie z przyjaciółką, czy spacer po parku.

Typowe dla 33 tygodnia ciąży objawy

Na tym etapie ciąży możesz odczuwać jedne z najcięższych objawów ciążowej przygody. W 33 tygodniu ciąży zaczynasz intensywniej czuć ruchy dziecka które są nie tylko gwałtowne, ale też bolesne - co bardzo często może wpływać na bezsenność. Problemy z zasypianiem może też powodować waga dziecka, a tym samym sporych rozmiarów brzuch, przez który wygodne ułożenie może być trudne. Z pomocną mogą przyjść regularne drzemki w ciągu dnia, kiedy maluch jest mniej aktywny. Odpoczywaj więc kiedy możesz żeby zregenerować swój umysł i ciało.

Hormony, które działają rozkurczająco na ścianę naczyń żylnych, mogą wpłynąć na występowanie zakrzepicy żylnej co jest również efektem powiększającej się macicy, która uciska na pnie żylne, czyli miejsca łączenia się naczyń krwionośnych. Objawami tego schorzenia są najczęściej: obrzęki nóg, miejscowy ból oraz zasinienie skóry na nodze. Ale to tylko może... więc nie ma co myśleć o takich dolegliwościach na zapas ;)

Rozwój dziecka w trzydziestym trzecim tygodniu

33. tydzień ciąży jest bardzo ważny dla dziecka – jest ono już w pełni rozwinięte, jednak wciąż powinno rosnąć i pozostać w macicy przez kilka kolejnych tygodni. Narządy i zmysły malucha zdążyły się już ukształtować, jednak jeszcze do porodu potrzebują treningu. Dziecko w 33. tygodniu ciąży słyszy, czuje smak i widzi, a nawet jest już w stanie odczuwać dotyk, dzięki komórkom czuciowym, które znajdują się w jego skórze.

W tym czasie maluszek ma węch, ale nie odczuwa go jeszcze w pełni – do tego będzie zdolny dopiero po narodzinach. Gdy znajduje się w brzuszku mamy płód nie ma dostępu do powietrza tym samym odbierania zapachów dlatego ich nauka nie jest wcześniej możliwe. Układ kostny dziecka, choć jest już wykształcony wciąż potrzebuje odpowiedniego poziomu stwardnienia. Tylko wtedy Twoje dziecko jest w stanie wytrzymać nacisk który towarzyszy porodowi. Zastąpienie małych chrząstek tkanką kostną potrwa jeszcze przez wiele lat od narodzin - nawet do 25. roku życia.

W tych ostatnich tygodniach ciąży maleństwo obraca się do odpowiedniej pozycji, czyli pozycji główkowej, w której przyjdzie na świat. Niektóre bobasy zmieniają to ułożenie przed 33. tygodniem ciąży i pozostają w niej tuż do narodzin.

Waga dziecka

Z początkiem 33. tygodnia ciąży waga dziecka powinna kształtować się na poziomie 2 kg. Dzidzia mierzy wtedy około 43 cm. Są to już niezłe wyniki, jednak w najbliższych tygodniach jeszcze wzrosną. W 33. tygodniu ciąży nadal kształtuje się też jego układ oddechowy. Płuca są już gotowe do samodzielnego funkcjonowania. Będą zyskiwać coraz większą sprawność w kolejnych tygodniach. Maluszek ćwiczy też intensywnie odruch ssania które przyda się po urodzeniu w trakcie karmienia piersią.

Czy poród w 33. tygodniu ciąży jest bezpieczny?

Poród w 33. tygodniu ciąży, wbrew pozorom nie musi oznaczać, że życiu waszego dziecka zagraża niebezpieczeństwo. Oczywiście wcześniaczek trafiłby do inkubatora, gdzie pod nadzorem lekarzy rozwinie potrzebne do życia funkcje narządów wewnętrznych. Ma już jednak bardzo duże szanse na samodzielne przeżycie poza organizmem rodzicielki.

Konieczne badania przyszłej mamy

Na tym etapie ciąży przyszła mama musi wykonać różne badania zlecane przez lekarza prowadzącego. Do tych badań w trzecim trymestrze w 8 miesiącu ciąży należą przede wszystkim:

 • Morfologia,

 • Badanie moczu

 • Badanie pod kątem infekcji dróg moczowych i dróg rodnych,

 • Badanie piersi

 • Cytologia jeśli jej wcześniej nie zrobiłaś

 • Posiew przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących,

 • Antygen HBs,

 • Badanie w kierunku HIV,

 • VDRL oraz HCV (w przypadku kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia).

Zadbaj o Siebie i maleństwo na czas szpitala

Wyprawka do szpitala jest bardzo ważna dlatego zapraszamy zapoznaj się z naszą ofertą dla kobiet ciężarnych i po porodzie. Zakupy do pierwszej wyprawki zrobisz w wygodny sposób bez wychodzenia z domu on line na stronie naszego sklepu internetowego.

Przykładowe produkty dla Ciebie i maluszka które znajdziesz w Formommy :

 

Serdecznie polecamy również wszystko czego potrzebujesz do codziennej higieny i pielęgnacji Swojej i Swojego szkraba.

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel