Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

21 tydzień ciąży - pielęgnacja w ciąży

2023-04-26
21 tydzień ciąży - pielęgnacja w ciąży

W 21 tygodniu ciąży dziecko jest na tyle duże że często odczuwasz jego ruchy. Prawdopodobieństwo że odczujesz mocniejsze kopnięcie małego sportowca jest już dość spore. Dziecko na tym etapie śpi lub jest aktywne co bardzo często Cię budzi i powoduje rozdrażnienie ponieważ wasz rytm snu nie jest taki sam.

Na naszej skali owocowej dziecko jest wielkości ładnej papai waży 360 gr. i mierzy ok. 26.7 cm

Co u Ciebie w tym okresie

Twoje paznokcie i włosy powinny być w lepszym stanie niż przed ciążą. To dlatego że działają hormony ciążowe oraz zwiększa się ukrwienie organizmu, dzięki temu składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy skutecznie docierają nie tylko do płodu, ale również wszystkich miejsc w Twoim ciele. Teraz Twój apetyt może wzrosnąć, co jest normalne na tym etapie ciąży, w końcu dziecko w ciążowym brzuszku potrzebuje coraz większej liczby kalorii do prawidłowego funkcjonowania. A mając na względzie, że jest w stanie poczuć, co jesz, możesz mieć zawsze pod ręką zdrowe przekąski, np. domowe batony musli, ciasteczka owsiane, suszone owoce czy orzechy. Pamiętaj też żeby regularnie pić napoje to poprawi samopoczucie i zmniejszy niemiłe skutki zwiększonego przepływu krwi w Twoim organizmie, takie jak zawroty głowy towarzyszące wstawaniu. W tym blogu postaram się odpowiedzieć na kilka waszych pytań odnośnie zabiegów pielęgnacyjnych co wolno w 6 miesiącu robić z ciałem a co jest zakazane. Zapraszam do lektury.

Na co powinnaś uważać w 6 miesiącu ciąży?

Ponieważ skóra na brzuchu bardzo się napina się i rozciąga, w 6 miesiącu ciąży mogą pojawić się problem skórne: rozstępy na brzuchu także rozstępy na piersiach oraz świąd powłok brzucha. Gdy swędzą także dłonie i stopy, należy skonsultować się z lekarzem.

Higiena jamy ustnej u przyszłej mamy

Ciąża jest nieodzownie związana ze zmianą pH jamy ustnej. Prowadzi to niestety do częstszego występowania zmian próchniczych. Refluks żołądkowy oraz poranne mdłości powodują pojawianie się kwasu żołądkowego w jamie ustnej, co z kolei przyczynia się do kwasowej erozji szkliwa. Przy niepoprawnej higienie jamy ustnej może to prowadzić do stanów zapalnych oraz próchnicy. Dlatego tak ważne jest, żeby Panie w ciąży zwracały szczególną uwagę na stan higieny jamy ustnej.

Najczęstsze problemy skórne w ciąży

Trądzik pospolity

Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry. Główną przyczyną trądziku w ciąży jest podwyższony poziom progesteronu i androgenów, które wpływają na zwiększoną ilość wydzielanego sebum. W konsekwencji dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych i powstawania zaskórników, grudek i cyst zapalnych.

Przesuszenie skóry i większa wrażliwość

W skutek zmian hormonalnych u kobiet w ciąży występuje nadmierna suchość skóry. Na skutek działania estrogenów dochodzi do uwrażliwienia skóry, które pod wpływem czynników zewnętrznych może prowadzić do nadmiernej suchości skóry. Skóra w ciąży ma także tendencję do nadmiernego podrażniania poprzez czynniki, które przed ciążą podrażnienia nie wywoływały.

Rozstępy 

Zmora kobiet nie tylko w okresie ciąży :) Rozstępy u kobiet w ciąży tworzą się w skórze właściwej i występują najczęściej w okolicach brzucha, piersi, ud oraz bioder. Powstanie blizn związane jest przede wszystkim z pogorszeniem odporności na rozciąganie fibroblastów, komórek produkujących w skórze włókna kolagenowe i elastyny. Pojawiają się najczęściej ok. piątego–siódmego miesiąca. Dlatego od pierwszych dni ciąży warto stosować specjalne kremy na rozstępy. Bardzo dobrze też sprawdzą się masaże specjalną szczotką do masażu.

Zmiany barwnikowe

U dużej ilości kobiet występują zmiany pigmentacyjne Początkowo występują w obszarach o dużej zawartości melaniny, w szczególności w sutkach, otoczce sutkowej i narządach płciowych. Piegi jak również świeże blizny ciemnieją. Zmiany te mogą się pojawiać się już od pierwszego trymestru ciąży. W drugim trymestrze ciąży przebarwieniu ulega również kresa biała, tworząc kresę czarną – przebarwioną pionową linię biegnącą od kości łonowej do pępka, czasem przedłużającą się aż do klatki piersiowej. Zmiana ta zwykle znika kilka miesięcy po porodzie.

Pielęgnacja codzienna w ciąży

Twoja przygoda ciążowa nie oznacza konieczności rezygnowania z codziennych czynności pielęgnacyjnych, obejmujących stosowanie kremów nawilżających, balsamów do ciała, nakładanie makijażu, korzystanie z dezodorantów czy perfum. Zalecamy jednak zwracanie większej uwagi na składy kosmetyków które używasz i wyeliminowanie tych potencjalnie niebezpiecznych w użytku przez kobietę ciężarną.

Pielęgnacja w gabinetach kosmetycznych

Wiele kobiet w okresie ciąży nie chce rezygnować z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych czy też medycyny estetycznej. Profesjonalne firmy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych mam, tworząc specjalne linie kosmetyków czy też procedury zabiegowe przeznaczone specjalnie dla pań w ciąży. Zawierają one dozwolone elementy zabiegów, a kosmetyki pozbawione są substancji niedozwolonych, mają także delikatniejszy zapach. Ich skład jest dopasowany do cery kobiet ciężarnych, które są bardziej wymagające ze względu na zmiany hormonalne mające wpływ na skórę.

Makijaż w ciąży

Nazbierało się wiele mitów na temat makijażu ciężarnych, jeśli posiadacie odpowiednie kosmetyki przeznaczone do wykonywania makijażu w tym czasie nie ma żadnych przeciwskazań żeby nadal wyglądać pięknie. Jednak skóra Twojej twarzy może zmienić się w tym wyjątkowym czasie, przez co niektóre z wcześniej stosowanych produktów mogą nie spełniać oczekiwań ciężarnej. Skóra może ulegać zarówno przesuszeniu, jak i przetłuszczeniu. W czasie ciąży może się zwiększyć wydzielanie łoju, a skóra twarzy może mieć większą tendencję do tworzenia się zaskórników. 

SPA w ciąży formommy

Pielęgnacja dłoni i mycie rąk

Wiemy że mycie rąk nie jest skomplikowaną czynnością jednak kobietom ciężarnym nie zaleca się stosowania mydeł antybakteryjnych i środków odkażających. Niektóre z nich w swoim składzie zawierają triclosan – substancję hamującą produkcję estrogenu, co z kolei negatywnie wpływa na rozwój płodu. nie powinno się tez używać tych środków w trakcie karmienia piersią. Zawsze zwracajcie uwagę na skład produktów które teraz używacie.

Mani i pedi

Jak pisaliśmy powyżej stan paznokci w ciąży przez drogocenne hormony ulega poprawie. Zauważamy ładniejszą płytkę paznokcia i szybszy jego przyrost. Wpływa na to nie tylko podwyższona ilość estrogenów w organizmie ciężarnej, lecz również zmiana sposobu odżywiania. 
Kobiety w ciąży powinny dbać o swoje paznokcie dokładnie tak jak w każdym innym momencie swojego życia. Nie istnieją żadne naukowe przeciwwskazania do wykonywania manicure’u i pedicure’u zarówno w profesjonalnym gabinecie jaki w zaciszu domowym.

Pielęgnacja włosów

Pod wpływem hormonów w tym okresie Twoje włosy będą się zachowywać i wyglądać inaczej, niż przed ciążą. Dlaczego tak się dzieje? Jak wszystko to również zasługa hormonów płciowych, których poziom w ciąży jest podwyższony. Estrogen pobudza do pracy więcej mieszków włosowych i fryzura przyszłej mamy robi się bardziej obfita. Używaj teraz łagodnych szamponów. Zwłaszcza, jeśli myjesz włosy codziennie. Staraj się też unikać gorącego powietrza suszarki - wzmaga to przetłuszczanie się skóry głowy, podobnie jak energiczne i częste szczotkowanie. Kobiety w ciąży nie muszą także rezygnować z domowej pielęgnacji włosów. Ciąża nie wyklucza stosowania profesjonalnych kosmetyków, o ile ich skład chemiczny nie stwarza zagrożenia dla skóry. Mimo wielu mitów i historii w ciąży możesz też farbować włosy nie ma przeciw temu żadnych przeciwskazań. Jeśli w farbowanych włosach lepiej wyglądasz, a zatem lepiej się czujesz - to można, a nawet trzeba nadal je farbować. W końcu twoje samopoczucie to teraz ważna rzecz. Przenikanie substancji chemicznych przez skórę głowy jest minimalne. Wbrew temu, co często można przeczytać w bibliotece wujka Google, zawarte w farbach składniki nie szkodzą mamie i nie uszkadzają płodu.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne są zabronione?

W czasie całej ciąży zakazane są wszelkie zabiegi wyszczuplające i drenujące, takie zabiegi bardzo podnoszą ciśnienie co jest niekorzystne w stanie w jakim teraz jesteś. Niebezpieczne dla dziecka są także zabiegi antycellulitowe, ponieważ stosuje się w nich kosmetyki z kofeiną. Zabronione też są zabiegi detoksykujące, które powodują przekrwienie i rozgrzanie skóry.

Składniki kosmetyków zakazane w ciąży

  • Phthalates (ftalany) - w mydłach, szamponach, sprayach do włosów,

  • Triclosan - w mydłach przeciwbakteryjnych.

  • Azo dye (barwnik azowy) - znajduje się w zmywalnych farbach, płukankach do włosów,

  • Hydroquinone (hydrochinon) - w farbach do włosów

Moje drogie ciąża to nie choroba tylko chwilowy stan nie ma żadnych przeciwskazań medycznych żeby przestać dbać o siebie również w tym okresie. Zadbana mama to piękna mama i tego się trzymajmy.

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że badając się regularnie i troszcząc o siebie i o to co kupujesz oraz o to że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Komfort Twój i Twojego dziecka jest dla nas najwyższym priorytetem, dlatego znajdziesz w Formommy wszystko czego potrzebujesz na czas swojej ciąży dlatego zapoznaj się znasza obszerna oferta dla mamy i maluszka:

wkładki laktacyjne, kolektory pokarmu

osłonki na sutki, mokre chusteczki

podkłady poporodowe, biustonosze do karmienia

pieluchy wielorazowe, pościel, kocyki

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel