Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Ile powinno przybierać na wadze niemowlę - prawidłowa waga dzieci

2023-05-26
Ile powinno przybierać na wadze niemowlę - prawidłowa waga dzieci

Ile powinien ważyć noworodek oraz to w jaki sposób dziecko przybiera na wadze należy do jednego z ważniejszych kryteriów oceny rozwoju dziecka oraz jego stanu zdrowia. Nami rodzicami często targają różne wątpliwości czy nasze dziecko jest zdrowe i czy ma odpowiedni wzrost i przyrost wagi. To ile powinien przybierać noworodek w stosunku do swojego wieku i do swojej masy urodzeniowej zależy od różnych czynników i od uwarunkowań środowiskowych. Wiemy że nie każde dziecko rośnie w tym samym tempie co jego rówieśnicy, jednak możemy wyodrębnić różne wzorce prawidłowej wagi malucha. W tym wpisie spróbujmy się przyjrzeć jak powinna wyglądać prawidłowa waga dziecka po urodzeniu i dalej...

Ile powinien ważyć noworodek

Przyjmujemy, że prawidłowa waga ciała noworodka mieści się w przedziale od 3,2 kg do 3,4 kg, niemniej jednak duża część zdrowych dzieci po porodzie wyróżnia się masą od 2,8 kg do 3,8 kg. W przypadku dzieci urodzonych prawidłowo i w terminie, za wartość niepokojącą uznaje się kiedy ich waga osiąga poniżej 2,5 kg.

Oczywiście istnieją różne czynniki które wpływają na wagę urodzeniową noworodka. Dziewczynki są przeważnie lżejsze od chłopców, mniej waży też maluch z ciąży mnogiej oraz wcześniak. Wpływ na masę dziecka ma też cukrzyca i uwarunkowania genetyczne. Bardzo przykre jest to że część przyszłych mam nie rezygnuje w ciąży z palenia papierosów, czego skutkiem dość często jest niestety obniżona masa ciała noworodka.

Co ma wpływ na przyrost wagi dziecka

Waga niemowlęcia, poza uwarunkowaniami genetycznymi, podporządkowuje się też szeregowi innych czynników. Bardzo ważne w początkowym okresie jest to jak dziecko się odżywia i jaki rodzaj pokarmu spożywa. Warto zwrócić uwagę że w pierwszych kilku dniach po narodzinach u niemowląt obserwuje się utratę masy ciała. Nie są to żadne odchylenia od normy i nie powinny wzbudzać niepokoju. 

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie a noworodki karmione butelką mogą stracić nawet 10% masy ciała, w tym czasie waga noworodka karmionego mlekiem matki, spada o połowę połowę mniej, co wskazuje na niewątpliwą przewagę karmienia dziecka mlekiem mamy.

Wypoczynek i spokojny sen od pierwszego miesiąca życia należy również do czynników które wpływają na prawidłową masę ciała niemowlaka. Niemowlęta zabierane często na spacery również prawidłowo powiększają swoją wagę. Trzymanie dziecka w zamkniętym hermetycznie środowisku jest jednym z największych błędów jaki możemy popełnić. Udowodniono że dzieci które zostały urodzone w miesiącach letnich i częściej wychodzą wykazują większy wzrost wagi.

Czasem również może się zdarzyć, że w początkowych miesiącach życia maluch przybiera bardzo mało na wadze z powodu słabego odruchu ssania lub alergii na mleko mamy.

Jak sprawdzić wagę dziecka oraz przyrost masy ciała

Ze względu na wpływ różnych czynników waga noworodka i waga niemowlaka może się różnic i zmienić w stosunkowo krótkim okresie, dlatego bardzo ważne jest częste ważenie niemowlęcia. Trzeba bezpiecznie i prawidłowo kontrolować wagę już od urodzenia noworodka. Wiemy że raczej nikt z nas nie posiada w domu specjalnej wagi dla maluchów dlatego warto udać się do lekarza częściej niż tylko po urodzeniu żeby kontrolować rozwój małych chłopców i dziewczynek.

Jak ważyć niemowlę ?

Urządzenie jakim jest waga dla niemowlęcia jest bezpieczne oraz proste w użyciu – wystarczy położyć na niej nagie dziecko, delikatnie asekurować brzuszek, żeby nie dociskać maleństwa do wagi.

Waga dzieci, waga niemowlęcia gdzie sprawdzić pomiary?

Kiedy już nauczyliśmy się ważyć naszą pociechę  możemy porównać uzyskaną wartość z tym ile powinno przybierać niemowlę. Co możemy sprawdzić?

  • Jaka jest waga niemowlaka według prawidłowych przedziałów wiekowych,

  • Zwrócić uwagę na wartości modelowe i optymalne odpowiednie dla wieku oraz wagi

  • Sprawdzić wartości na specjalnych siatkach centylowych

Waga niemowlaka ile waży wasze dziecko rozszerzenie diety formommy

Czym jest siatka centylowa?

Siatki centylowe to graficzne wykresy które przedstawiają wartości statystyczne. Dzięki nim rodzice mogą sprawdzić, czy ich maluch ma odpowiedni wzrost, masę ciała i obwód główki na każdym etapie jego rozwoju. Siatka centylowa to mapka umożliwiająca ocenę rozwoju dziecka na tle innych niemowląt. Przyrząd ten bierze pod uwagę również takie parametry jak czas donoszenia ciąży oraz odnosi się do sprawdzenia dziewczynki lub chłopca. Na wykresie używa się koncepcji centylu – np. waga w 40 centylu oznacza, że 40% dzieci w tym samym wieku waży tyle samo lub mniej a pozostałe 60 % waży więcej niż twój maluszek.

Ile nasza pociecha powinna przybierać na wadze

Przyrost wagi dziecka u niemowląt wynosi do 200 g na tydzień. Nie powinien być również niższy niż 150 g. Po skończeniu 4 miesiąca wartość ta spada do przedziału od 90 do 150 g tygodniowo. Pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia odpowiedni tygodniowy przyrost wagi niemowlęcia to ok. 50-80 g. 

Zabawiliśmy się w detektywów wagi i na podstawie różnych internetowych wiadomości oraz rozmów z doświadczonymi mami zebraliśmy zbiór prawidłowego wzrostu masy ciała w początkowym okresie po wyjściu z łona mamy:)

Pierwszy miesiąc

Po pierwszym miesiącu życia o czym pisaliśmy wyżej waga dziecka powinna oscylować w przedziale od 3 do 5 kg. Waga optymalna to 4,2 kg.

2 miesięczne dziecko

Maluszek powinien ważyć od 4 do 6,5 kg. Waga optymalna to 5,3 kg.

3 miesiące

Bobasek, który bryka po świecie już 3 miesiące powinien ważyć od 4,5 kg do 7,5 kg. Waga optymalna to 6,1 kg.

4 miesięczny niemowlak

Czteromiesięczny niemowlak powinien ważyć w granicach 5 kg do 8,5 kg. Waga optymalna to 7 kg.

Więc ile powinno ważyć roczne dziecko?

Roczne dziecko powinno ważyć 3 x tyle ile w chwili narodzin

Przyrost wagi niemowlaka zaburzenia

Oczywiście pamiętaj że dzieci nie rozwijają się w tym samym tempie i nie możemy tych wyliczeń traktować identycznie.

Więc kiedy możemy mieć powody do niepokoju o prawidłowy rozwój dziecka?

Zawsze jeśli cokolwiek nas niepokoi nie bójmy się pytać lekarza lub doświadczonych rodziców. Jeśli rozwój dziecka nie zgadza się niepokojąco z siatkami centylowymi lub są duże odchylenia z ogólnie przyjętą wagą oraz wzrostem niemowlaka prośmy o radę.

Jeżeli dzieciątko bardzo wolno przybiera na wadze, może to powodować zaburzenia, takie jak m.in. anemia, alergie pokarmowe, nietolerancje laktozy, wady serca, różne infekcja czy nawet niedoczynność tarczycy.  Konsultujmy każde gwałtowne zmiany i zwracajmy uwagę na rozwój naszego skarbu bo to jest podstawą prawidłowej wagi, dobrego wzrostu i rozwoju naszego potomka.

Ale też nie panikujmy kiedy nie ma powodu

Świeżo upieczeni rodzice mają tendencję do wyolbrzymiania problemów. W większości dotyczy to par które maja pierwsze dziecko. Dlatego podkreślimy tutaj iż:

W większości przypadków odstępstwa od przyjętej normy nie zwiastują niczego złego, ale oczywiście nic nie zastąpi fachowej konsultacji z lekarzem pediatrą.

Jeżeli maluch nie jest obarczony żadnymi genetycznymi chorobami, to dobre odżywianie, częste spacery i wypoczynek oraz troskliwa opieka obojga rodziców sprawią że niemowlę stanie się silnym młodym człowiekiem.

W Formommy mamy wszystko czego potrzebujesz dla Siebie i swojej Pociechy

Majtki jednorazowe , pieluszki wielorazowe

Poradnik dla rodziców: poród lub cesarskie cięcie

Koszule do porodu i karmienia, Biustonosze do karmienia

Podkłady poporodowe, podpaski higieniczne

 Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel