Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

35 tydzień jak czuje się przyszła mama - czyli ostatnie tygodnie ciąży

2023-07-31
35 tydzień jak czuje się przyszła mama - czyli ostatnie tygodnie ciąży

35. tydzień ciąży jest już przedostatnim tygodniem 9. miesiąca i niemal końcówką 3 trymestru. Czas narodzin Twojego dziecka zbliża się naprawdę wielkimi krokami. Z cała pewnością rodzina i Twoi bliscy są również bardzo podekscytowani z powodu niedługiego przyjścia maluszka na świat. Ty prawdopodobnie zastanawiasz się, jaka jest wielkość i wygląd dziecka w 35. tygodniu ciąży i z pewnością na pewno z utęsknieniem czekasz na ustąpienie uciążliwych dolegliwości ciążowych które na tym etapie z każdym dniem stają się coraz bardziej uciążliwe. Zobaczmy więc na naszej skali owocowo warzywnej jak rozwija się dziecko w 35.tyg ciąży i co się dzieje z Twoim ciałem.

Jak wygląda dziecko w 35. tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży dziecko waży ponad 2,4 kg i osiąga długość do nawet 46,2 cm. Takie wymiary sprawiają, że wielkością zbliżony jest do melona miodowego.

Twoja pociecha powiększyła się o kolejny centymetr. Obecnie mierzy około 46 cm, czyli jak pisaliśmy wyżej jest wielkości mw. melona. Waga maluszka w 35. tygodniu ciąży to około 2500 gramów - czyli 2,5 kilograma. Dziecko w ciążowym brzuszku dokonało dużego kroku w kierunku swojej wagi urodzeniowej. Przez czas który został do porodu maluch będzie nadal gromadził swoje ochronne zapasy tłuszczu. W ten sposób to rozwiązania masa jego ciała będzie się zwiększać aż do osiągnięcia około 3,5 kg.

Jednak jak zawsze również i te pomiary i wartości trzeba rozpatrywać indywidualnie. Tak na prawdę to jak duże i ciężkie będzie Twoje maleństwo będzie niespodzianką aż do dnia porodu. Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej zaskoczenie będzie jeszcze większe gdyż 35. tygodniu ciąży bliźniaczej nie można dokładnie przewidzieć tych wartości dla dwójki dzieci.

Rozwój Twojego dziecka w 35. tygodniu ciąży

Na tym etapie ciążowej przygody organizm dziecka działa już bardzo sprawnie - maluch urodzony w 35. tygodniu ciąży ma bardzo duże szanse na normalny rozwój i przystosowanie się do życia poza łonem mamy.

Bobas nadal wzmacnia działanie swojego układu odpornościowego poprzez przyjmowanie przeciwciał z organizmu przyszłej mamy za pomocą pępowiny. Po porodzie przeciwciała będą chroniły malucha przed infekcjami. Dziecko gromadzi również zapasy żelaza i wapnia, które odgrywają ważną rolę w tworzeniu czerwonych krwinek i stanowią naturalną ochronę przed niedokrwistością. Ten ostatni etap ciąży to również czas, kiedy maleństwo pije dużą ilość wód płodowych i regularnie oddaje mocz. Wszystko to ma na celu usprawnienie działania jego układu moczowego. W tym okresie ciąży w jelicie grubym gromadzi się smółka, która jest pierwszą "kupkową sprawą" :) stworzoną z żółci i martwych komórek obecnych w przewodzie pokarmowym.

Płuca dziecka są już w pełni rozwinięte, nie są one jeszcze jednak gotowe na życie dziecka poza brzuchem mamy, gdyż do trzydziestego szóstego tygodnia ciąży możliwe jest wystąpienie u wcześniaczków zespołu zaburzeń oddychania. Większość dzieci na tym etapie przyjmuje już również prawidłowe ułożenie do porodu – główką w dół.

35 tydzień ciąży jak duży brzuch formommy

Strach przed porodem - normalna sprawa

Bardzo często 35. tydzień ciąży jest chwilą kiedy przyszła mama zaczyna odczuwać większy stres a tym samym strach przed porodem jak i tym czy sobie poradzi jako mama. Ten etap ciąży który jest związany z obawami przed dalszym życiem i tym samym porodem jest całkowicie normalny, dlatego jak pisaliśmy w poprzednich blogach warto przygotować się na niego wcześniej wcześniej. Wcześniej skompletować wyprawkę i urządzić pokój dla dziecka, aby zaoszczędzić sobie i bliskim stresu. Dobrze jest też porozmawiać z doświadczonymi już mamami lub z lekarzem prowadzącym czy też położną żeby rozwiać wszystkie wątpliwości jakie macie.

Połowa 8 miesiąca to także czas, kiedy dolegliwości ciążowe stają się jeszcze bardziej uciążliwe. Co się dzieje z Twoim ciałem? cóż nic co odbiega od normy na tym etapie ciąży. Po prostu dziecko stale rośnie, a Twój organizm przygotowuje się do porodu. Do najczęstszych objawów teraz należy zgaga oraz zadyszka, co jest spowodowane uciskiem dziecka na żołądek i przeponę. Ciężarne borykają się również z częstymi wizytami w toalecie, oraz nietrzymaniem moczu ze względu na ucisk również na pęcherz. więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Badania w 35. tygodniu ciąży

Jakie badania wykonać jak zawsze decyduje lekarz prowadzący, ale jeżeli nie wykonałaś badań wcześniej w ostatnich tygodniach ciąży trzeba zrobić :

  • Morfologię krwi

  • Badanie moczu

  • Test VDRL na kiłę

  • Badanie na antygen Hbs - wirusowe zapalenie wątroby typu B

  • Badanie GBS - test na obecność paciorkowca z grupy B

  • Badanie na przeciwciała anty-HCV - wirus żółtaczki typu C

  • Badanie na przeciwciała anty-HIV,

Dotarłysmy do trzydziestego piątego tygodnia ciąży. Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z oferta okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i produktami które mogą okazać się konieczne dla młodej mamy i dziecka zaraz po porodzie i w szpitalu.

Przykładowe produkty dla Ciebie i maluszka które znajdziesz w Formommy :

Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel