Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

31 tydzień ciąży do końca ciąży zostało dziewięć tygodni

2023-07-03
31 tydzień ciąży do końca ciąży zostało dziewięć tygodni

31. tygodniu ciąży zaczynasz czuć się bardziej ociężale i towarzyszy Ci stałe zmęczenie. Od kilku tygodni dziecko coraz bardziej przybiera na wadze i się wydłuża. Każda z was na tym etapie ciąży ma prawo czuć się zmęczona i znudzona ciążą.

Na naszej skali owocowej dziecko ma aż 41 cm długości – na tym etapie ciąży dziecko kojarzy się dorodnym kabaczkiem. Waga dziecka w trzecim trymestrze ciąży to ok. 1.5 kg

W 31 tygodniu ciąży poród zbliża się więc dużymi krokami. Jak wiadomo donoszona ciąża to 37 tydzień, ale już w 31 tygodniu dziecko ma całkiem sporo życiowej siły i sprawności, by dzięki lekarzom prowadzącym ciążę, przetrwać okres wcześniactwa.

Rozwój dziecka w tym okresie ciąży

W 31. tygodniu ciąży kształtuje się układ odpornościowy malucha - płód zaczyna przejmować od mamy przeciwciała, dzięki czemu po urodzeniu będzie odporny na różne choroby, w czasie kiedy jego własny układ immunologiczny musi się jeszcze rozwinąć. W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży u dziecka pojawiają się połączenia pomiędzy neuronami. To bardzo ważna sprawa, ponieważ pozwala waszej Pociesze przetwarzać informacje oraz odbierać bodźce wszystkimi pięcioma zmysłami.

Na tym etapie dziecko ma dobrze rozwinięte wszystkie zmysły: wyraźnie widzi natężenie światła, słyszy dźwięki, czuje smaki i zapachy. Maluch świetnie odczuwa nastrój w twoim głosie i w głosie innych osób, a także doskonale reaguje na te emocje. W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko wygląda już jak noworodek, choć nadal pokryte jest drobnymi włoskami, ciałko nabiera niemowlęcych kształtów - ponieważ wreszcie obrasta tłuszczykiem. To dlatego, że dziecko nieustannie pije płyn owodniowy który dostarcza mu ok. 40 kalorii dziennie. Połyka wody płodowe i siusia, co zwiększa ich objętość. W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży ciało przyszłej mamy a zwłaszcza Twój brzuch się powiększa, gdyż dziecko wciąż rośnie – w 31 tygodniu ciąży jest już niemal gotowe na przyjście na świat. W 31 tygodniu ciąży waga dziecka to już około półtora kilograma dlatego Twój brzuszek jest już zazwyczaj dość spory.

Przyszła mama w 7 miesiącu ciąży

Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży to siódmy miesiąc i III trymestr. Na tym etapie ciąży przyszłej mamie dość często towarzyszą wahania nastrojów spowodowane zmianami hormonalnymi. Jest to jak najbardziej normalne i dotyczy zdecydowanej większości przyszłych mam w trzecim trymestrze ciąży. Warto mieć na uwadze, że uciążliwe w 31 tygodniu ciąży dolegliwości w kolejnych tygodniach mogą przybrać na sile, dlatego jeżeli przyszli rodzice nie mieli dotąd czasu na szykowanie wyprawki i edukację przedporodową, dobrze zacząć je właśnie teraz.

Kontroluj ruchy dziecka

Od 31 tygodnia ciąży ciężarna powinna regularnie monitorować ruchy dziecka kontrolując dwa razy dziennie ilość ruchów oraz ich rodzaj - zbyt mocne lub za słabe kopniaki mogą świadczyć o jakiś problemach dziecka ze zdrowiem.

Po co liczyć ruchy maleństwa?

Ilość ruchów dziecka jest jednym z wyznaczników jego dobrego samopoczucia. Jeżeli maluszek regularnie się kręci, kopie, obraca, przesuwa, rozpycha możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nie dzieje się z nim nic złego. Ilość ruchów dziecka zwiększa się aż do 32 tygodnia ciąży a później pozostaje stabilna aż do samego końca ciąży. Ruchy malucha przed porodem możecie odczuwać w nieco inny sposób gdyż w macicy robi się ciasno, przez co maluch ma ograniczone pole manewru.

Lęk przed zbliżającym się porodem

W 31 tygodniu ciąży często zaczynacie mieć obawy przed samym porodem. Możecie zacząć odczuwać niepokój przed porodem i wszystkim co jest związane z tym końcowym okresem.

Takie emocje w tym czasie są zupełnie normalne. Poród i macierzyństwo to całkiem nowe sytuacje, które nasuwają nam na myśl wątpliwości dlatego według nas w Formommy - Im mniej o porodzie myślisz tym lepiej.

Przestań się denerwować! -Jak najwięcej korzystaj ze szkoły rodzenia, słuchaj, co mówią położne o przygotowaniach do porodu - bo im więcej wiesz na temat sytuacji której się lękasz tym łatwiej ją zniesiesz i naszym zdaniem nie chodzi tu tylko o poród:).

Kobieta w ciąży słucha muzyki niemowlę formommy

Jakie jeszcze dolegliwości w 31 tygodniu ciąży :

Typowe dla trzydziestego pierwszego tygodnia ciąży objawy, które mogą towarzyszyć Ci już niemal do końca ciąży, to między innymi:

  • Skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające, mogą pojawiać się niezależnie od pory doby – macica twardnieje i wykonuje skurcze, ponieważ przygotowuje się do porodu.

  • Częste oddawanie moczu

  • Bolesne i opuchnięte piersi

  • Zwiększone upławy

  • Krwawiące dziąsła

  • Bóle głowy, zawroty i duszności

  • Zaparcia, zgaga i częste gazy

  • Bóle kręgosłupa w części lędźwiowej i miednicy

  • Skórcze i obrzęki nóg

  • Problemy z koncentracją

Ćwiczenia dna macicy

Myślimy że w tym okresie ciąży warto pomyśleć również o fizycznym przygotowaniu do porodu. Jednym z pomocnych elementów będą ćwiczenia dna macicy a w szczególności nauka ich rozluźniania. Ważna jest równowaga pomiędzy oddechem a pracą dna macicy. Według nas warto zainwestować w wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który nauczy cię prawidłowych ćwiczeń dna macicy.

I chociaż pewnie teraz jesteś bardziej roztargniona i coraz bardziej zmęczona. Spotykaj się nadal z przyjaciółmi, oddychaj świeżym powietrzem, ćwicz, dbaj o dietę, korzysta z porad położnej w szkole rodzenia - a na pewno będzie wszystko dobrze :)

 

W Formommy mamy wszystko czego potrzebuje mama i pociecha w okresie okołoporodowym:

 

Serdecznie polecamy również wszystko czego potrzebujesz do codziennej higieny i pielęgnacji Swojej i Swojego szkraba.

 Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel