Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Jaką butelkę do karmienia wybrać? Praktyczne wskazówki

2022-07-26
Jaką butelkę do karmienia wybrać? Praktyczne wskazówki

Jak przy wszystkich rzeczach, które kupujemy dla naszych dzieci, tak i przy wyborze butelki powstaje wiele obaw i wątpliwości. Ogromna oferta dostępnych na rynku butelek tym bardziej wprawia nas w zakłopotanie, bo przecież jak z tak szerokiego wachlarzu możliwości wybrać tę najlepszą? 

Nie podejmiemy za was tej decyzji, ale w poniższym artykule doradzamy, czym warto się kierować przy wyborze butelki i na jakie aspekty zwracać uwagę. Jaką butelkę wybrać do karmienia? Zapraszamy po uniwersalne wskazówki!

Czym kierować się przy wyborze butelki?

Jednym z problemów, które dotykają noworodki w pierwszych miesiącach ich życia, są uciążliwe kolki, przez które maluch często płacze. Nie zawsze uda nam się temu zapobiec, ale na pewno pomocne będą tutaj butelki do karmienia antykolkowe. Takie butelki mają w sobie specjalny zaworek, który odpowietrza pokarm, ograniczając tym samym ilość powietrza, która podczas jedzenia trafia do brzuszka dziecka. Dzięki temu ograniczamy też nadmierne odbijanie czy gromadzenie się gazów. Dlatego podczas wyboru butelki do karmienia, warto postawić na model antykolkowy. 

Jaka butelka do karmienia będzie najlepsza? Taka, z której wygodnie będzie ci korzystać, dlatego pamiętaj także o ogólnych funkcjonalnościach butelki. Jeśli zależy ci na tym, aby butelkę można było wygodnie podgrzać w mikrofalówce czy wrzucić ją do zmywarki, przed zakupem sprawdź, czy dany model umożliwia te opcje.

Zwróć uwagę na materiał wykonania

Podobnie jak w przypadku wszystkich przedmiotów dla dziecka, które może ono wsadzić do buźki, bardzo ważny będzie materiał. Butelka do karmienia dla noworodka nie powinna w swoim składzie zawierać szkodliwego związku BPA (bisfenol A). Choć może się wydawać, że wiedza o szkodliwości tego składnika jest powszechna, wciąż zdarzają się producenci, którzy nie deklarują braku BPA w składzie, dlatego warto być czujnym. Materiały użyte do wykonania butelki powinny być trwałe, dobrze też, jeśli sama butelka będzie posiadała atesty bezpieczeństwa.

Jaka butelka do karmienia noworodka? Z odpowiednią pojemnością!

W doborze butelki do karmienia ważne będzie także dostosowanie konkretnego modelu do wieku malucha. Jaka będzie najlepsza butelka do karmienia? Przyjmuje się, że powinna mieć pojemność odpowiadającą jednemu posiłkowi malucha, aby było najwygodniej. Butelka do karmienia dla noworodka powinna mieć pojemność między 100 a 150 ml. Gdy maluch nieco podrośnie, tak około 4 miesiąca życia, możemy zmienić na 180-250 ml. 

Wybierając butelkę dla dziecka zwróć też uwagę na smoczek. Czy jest on przeznaczony dla noworodków (0m+), czy może dla kilkumiesięcznego malucha (3m+)? To także ważny aspekt, o którym należy pamiętać.

jaką butelkę do karmienia wybraćTOMME TIPPE BUTELKA ANTYKOLKOWA CLOSER NATURE 260 ML X3

Istotne elementy w butelce do karmienia

Kontynuując temat smoczka, jego kształt czy materiał też będą istotne. Najczęściej rekomendowane są te smoczki, które kształtem przypominają pierś. Smoczek powinien być miękki, silikonowy i lekko elastyczny, aby jak najlepiej imitować pierś mamy i zachęcić malucha do ssania. 

Zwróć uwagę także na kształt butelki z myślą o tobie! Odpowiadając na pytanie, jaką butelkę do karmienia wybrać, trzeba też wspomnieć o tym, że dla mamy czy innej osoby, która karmi dziecko, taka butelka również musi być wygodna. Wielu rodziców chwali sobie butelki zwężane w jednym miejscu, ponieważ można je stabilnie chwycić i wygodnie trzymać podczas karmienia.

Wybór butelki do karmienia - podsumowanie

Przedstawione przez nas wskazówki to raczej ogólne zasady na temat tego, jak wybrać odpowiednią butelkę do karmienia. Jednak warto pamiętać o tym, że takie kwestie jak np. kształt czy typ smoczka, będą już bardzo indywidualne i zależne od malucha. Obserwuj swojego noworodka, która butelka jest dla niego atrakcyjniejsza, a jaki smoczek bardziej zachęca do ssania. Gdy już wybierzesz tę odpowiednią butelkę, pamiętaj o tym, że przydadzą się jeszcze akcesoria do mycia butelek i ich wyparzania.

pixel