Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Jak uśpić noworodka? 3 sposoby na usypianie dziecka

2022-10-19
Jak uśpić noworodka? 3 sposoby na usypianie dziecka

Trudności z zasypianiem dotykają wielu maluchów. Noworodek jest już wyraźnie zmęczony, oczka same się zamykają, ale za chwilę zaczyna się płacz i ze spania nici. Problemy ze spaniem to zmora wielu rodziców, dlatego przychodzimy z pomocą! Oczywiście nie ma uniwersalnego remedium, które sprawdzi się w przypadku każdego niemowlaka, ale warto przetestować niektóre triki i sposoby, aby znaleźć ten, który będzie skuteczny w waszym przypadku. Czytaj dalej aby dowiedzieć się, jak szybko uśpić noworodka!

Co musisz wiedzieć na początku

Noworodki śpią naprawdę długo, bo aż kilkanaście godzin na dobę. Jednak ich sen jest często przerywany i cała sztuka polega na tym, aby wiedzieć, co działa na naszego brzdąca i szybko wyciszyć go do snu. 

Musisz pamiętać o tym, że usypianie dziecka na siłę, gdy jest pobudzone i zaciekawione, najzwyczajniej w świecie nic nie da. Obserwuj malucha i wyczuj moment, kiedy będzie zmęczony. Jeśli zacznie wyciągać się, być markotny i przy tym będzie przecierał oczka, to znak, że czas do spania! Ważne jest też to, żeby nie przegapić tego momentu - usypianie noworodka, który jest już bardzo zmęczony, wbrew pozorom wcale nie jest prostsze, a wręcz przeciwnie.

Skuteczne sposoby na usypianie noworodka

Poniżej przedstawiamy sprawdzone metody na to, jak uśpić noworodka. Na spokojnie przetestujcie różne metody i sami się przekonacie, co będzie strzałem w dziesiątkę w waszym przypadku.

Kołyska w ruch

Kołysanie to jednostajny ruch, który wpływa kojąco na układ nerwowy dziecka i bardzo je uspokaja. Nic więc dziwnego, że to właśnie przy kołysaniu maluchom często udaje się zasnąć. Możesz usypiać noworodka np. w wózku i później delikatnie przenieść, albo skorzystać z kołyski czy kosza Mojżesza na bujanym stelażu. Jeśli wiesz, że twoje dziecko szczególnie uspokaja bliskość, możesz spróbować bujania na rękach, przy pomocy chusty, albo spróbować delikatnego balansowania na piłce do ćwiczeń - to również często się sprawdza!

jak uśpić noworodka

Biały szum 

Maluch zanim przyjdzie na świat, jest otoczony wodami płodowymi swojej mamy, a dźwięki, które zna, to głównie przyjemny szum. Jednym ze sposobów na to, aby uśpić niemowlaka, jest właśnie biały szum. Można znaleźć różne zabawki bądź projektory, które emitują taki dźwięk, lub po prostu puścić go z głośnika. 

Połóż maluszka w łóżeczku lub w kokonie niemowlęcym, włącz delikatny biały szum i zadbaj o to, aby w pokoju nie było całkiem ciemno. Przydadzą się do tego lampki dla dzieci, emitujące delikatne, przyjemne światło. Mamy nadzieję, że dzięki temu twój maluch zaśnie raz dwa!

Usypianie noworodka po karmieniu

To sposób, który sprawdzi się głównie w przypadku mam karmiących piersią, ale nie tylko. Podczas samego jedzenia, maluch się odpręża, jednak kontakt ze skórą mamy i poczucie bliskości i bezpieczeństwa, to prawdziwy relaks. Nic więc dziwnego, że bobas często zasypia właśnie w trakcie karmienia! Potem trzeba go tylko delikatnie przełożyć do łóżeczka czy kosza Mojżesza.

A czego nie robić?

Ta metoda była popularna głównie w starszych pokoleniach, ale teraz również wraca, głoszona przez niektórych wątpliwych ekspertów. Mowa tutaj o pewnie znanym wielu osobom powiedzeniu “odłóż, jak się wypłacze to zaśnie”. Absolutnie nie powinno się stosować takiej metody. Dlaczego? Dla dziecka płacz na wczesnym etapie to jedyny sposób komunikowania rodzicom, że czegoś potrzebuje. 

Odłożenie dziecka w histerii do łóżeczka i pozostawienie samemu sobie to sygnał dla niego, że jego potrzeby nie są ważne i nie są zaspokajane. To właśnie pierwsze miesiące i lata życia mają późniejszy wpływ na naszą psychikę, rozwój emocjonalny i różne zachowania, dlatego warto opierać się na rodzicielstwie bliskości i zrezygnować z tego typu praktyk.

Polecane

pixel