Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Prasowanie ubranek niemowlęcych – czy i do kiedy prasować ubranka niemowlęce?

2023-07-28
Prasowanie ubranek niemowlęcych – czy i do kiedy prasować ubranka niemowlęce?

Kiedy na świat przychodzi długo wyczekiwane maleństwo, życie młodych rodziców staje na głowie. Opieka nad noworodkiem to spore wyzwanie. Jedną z czynności którą teraz dość często powinniście wykonywać i pewnie będziecie, jest pranie ubranek i prasowanie ciuszków dziecka. Tak naprawdę, większość świeżo upieczonych rodziców zaczyna pranie ubranek maluszka czy innych rzeczy dla swojej Pociechy jeszcze przed pojawieniem jej się na świecie. Trzeba prać i prasować ubranka dziecka żeby mieć zapas czystych, świeżych i - co ważne! - bezpiecznych dla delikatnej skóry maluszka ubrań, pieluch, ręczników, becików i innych, niezbędnych w tym początkowym okresie rzeczy.  O ile dbanie o naszą odzież nie sprawia zwykle większych problemów, to jednak ubrania dziecka są bardziej wymagające. Dlaczego należy prać i prasować wszystkie ubranka dla noworodka i rzeczy którymi go otaczacie? Postaramy się przybliżyć ten temat w tym wpisie.

Po pierwsze pranie ubranek maluszka czyli jak prać ubranka dla niemowlaka

Po pierwsze - odpowiednia temperatura, ta powinna być wysoka, nie mniej niż 60 st. Natomiast jeżeli chodzi o bieliznę, ubranka które są najbliżej delikatnej skóry dziecka w tym pościel - najlepiej prać je w aż 90 stopniach. Wielu z producentów i doświadczonych mam zaleca pranie odzieży dziecięcej oddzielnie, najlepiej w specjalnym proszku lub płynie do prania delikatnych ciuszków dziecięcych. Jest też druga szkoła która zaleca pranie ubranek w tym samym proszku w którym pierzemy swoje ubrania na co dzień oraz płukanie ich woda bez dodatkowych detergentów czy płynów do płukania. Do was należy wybór którą z tych dróg pójdziecie, według wiedzy w Formommy.pl każda jest właściwa i jak przy wszystkich innych zagadnieniach i tutaj są zwolennicy obu metod :)

Dlaczego trzeba prasować ubranka dla niemowląt

Natomiast zawsze musimy pamiętać, że skóra dzieciątka jest znacznie bardziej wrażliwsza i cieńsza, niż skóra dorosłej osoby. Nie ma jeszcze właściwej bariery ochronnej dlatego ubranka czy inne tekstylia mogą powodować u noworodka alergię kontaktową i podrażnienia skóry. Dlatego trzeba robić wszystko by alergie skórne i podrażnienia go nie dotykały.

Do kiedy prasować ubranka niemowlęce formommy

Jak długo prasować ubranka dziecięce

Wiemy że wiele z nas po prostu nie cierpi prasować nawet swoich ubrań. Stawiamy na wygodę i na odzież która się nie mnie. Lubimy czystość - odkurzanie, zmywanie, po prostu sprzątanie. Ale prasowanie często przyprawia nas o niemoc:). Dlatego często używamy np. parownic a w domach nie ma żelazka. Niestety w przypadku prasowania ubranek alergików lub po prostu niemowląt nie ma taryfy ulgowej. Ale dlaczego tak ważne jest traktowanie ubrań niemowlęcych i bielizny wysoką temperaturą oraz prasowanie ubrań dla noworodka? Temperatura pomaga pozbyć się z tkaniny bakterii, roztoczy i innych alergenów, a nawet czasem pleśni. Niektórzy z rodziców twierdzą, że trzeba prasować absolutnie wszystko łącznie ze skarpetkami co najmniej do trzeciego miesiąca życia. Inni natomiast stawiają na prasowanie do ukończenia przez dziecko miesiąca - czyli kiedy maluch przechodzi z etapu noworodka w niemowlę. Prasujemy wszystko, otulacze, ubranka, bieliznę , pościel i koce oczywiście te ostatnie w temperaturze z metki. Zawsze pamiętajcie że kiedy maluszkowi się uleje taka rzecz powinna trafić najpierw do namoczenia a potem od razu do prania. Tutaj zwycięzcami są posiadacze suszarek które pozwalają szybko osuszyć ubranka i przygotować do prasowania.

Prasowanie ubranek alergików inne niż niemowląt ze zdrową skórą?

Absolutnie nie! Dbanie o wrażliwą, delikatną skórę dziecka powinno być zadaniem niezłomnym na każdym kroku nie zależnie od tego czy skóra maluszka jest skłonna do alergii czy też nie. Jak już wyżej wspomnieliśmy, pranie w pierwszych miesiącach życia każdego dziecka musi charakteryzować się wysoką temperaturą. Zaczynacie więc od 90 st. C, po kilku miesiącach możecie zejść na 60 st. C a w okolic roku dziecka możecie spróbować prać ciuszki w temperaturze 40 st. C. Jednak bardzo ważne jest przy każdym obniżeniu temperatury kontrolowanie reakcji skóry na ubranka prane w niższej temperaturze.

Jednym słowem podsumujmy...

A jak długo należy prasować ciuszki noworodka? Wyprawka dla noworodka (i dla mamy )do szpitala musi być wcześniej wyprana i wyprasowana. Prasowanie ubrań dla noworodka pozwala na dokładniejsze zabicie bakterii i roztoczy w tkaninach. Minimalny okres, w którym trzeba prasować ubranka dziecka, to jego pierwsze 2-3 miesiące życia. Jeżeli prasowanie jest dla was zbyt czasochłonne lub po prostu nie macie na nie siły, można wypróbować prasowanie z użyciem stacji parowej. Prasowanie ciuszków dziecka z alergią niestety nie obędzie się bez mocnego żelazka i tutaj nie ma taryfy ulgowej - nie wolno sobie odpuścić i rezygnować z prasowania ubranek alergików.

Wyprawka do szpitala jest bardzo ważna nie tylko dla naszych maluszków ale również dla was przyszłe mamy - dlatego zapraszamy zapoznajcie  się z naszą ofertą dla kobiet ciężarnych i po porodzie. Zakupy zrobicie w wygodny sposób bez wychodzenia z domu on line na stronie naszego sklepu internetowego.

Przykładowe produkty dla Ciebie i maluszka które znajdziesz w Formommy :

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Was zapewnić jak zawsze - że troszcząc się o to co kupujecie i jak dbacie o Siebie w ciąży oraz po porodzie i o to również że martwicie się czy będziecie dobrymi mamami świadczy o tym że będziecie najlepszymi mamami na świecie:)

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel