Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Poduszka dla niemowlaka – od kiedy poduszka dla niemowlaka i jaka?

2023-07-21
Poduszka dla niemowlaka – od kiedy poduszka dla niemowlaka i jaka?

Czy dziecko w wieku niemowlęcym potrzebuje poduszki i czy poduszka jest dla niego bezpieczna oraz czy korzystnie wpływa na rozwój malucha? Czy niemowlak może spać na poduszce czy też lepiej bez poduszki? Zdania w tym temacie jak wielu na temat dziecięcego rozwoju są podzielone. W świetle rozwoju dzisiejszych technologii i wiedzy na temat rozwoju dziecka więcej argumentów przemawia jednak za zrezygnowaniem z poduszki dla malucha, przynajmniej do pewnego momentu. I tak jak w przypadku wielu na tym blogu poruszanych tematów przyjrzyjmy się za i przeciw i rozważmy kwestię :

Kiedy czas na poduszkę dla niemowlaka?

Maluszek w początkowym etapie życia większość czasu przesypia w swoim łóżeczku Sen dziecku jest potrzebny do odzyskania sił oraz prawidłowego rozwoju, trzeba też pamiętać, i wspomnimy o tym tutaj że zarówno okres spędzony w łóżeczku niemowlaka , jak i pozycje śpiącego malucha są zupełnie inne niż w przypadku nas dorosłych.

Inna jest koordynacja ruchowa dziecka, napięcie mięśniowe oraz przede wszystkim wielkość, masa ciała i kształty dziecka. W przypadku niemowląt zawsze zwraca uwagę nieproporcjonalnie duża główka, która według lekarzy i znawców rozwija się najlepiej kiedy zostanie położona na płaskim i odpowiednio twardym podłożu. Układ ciała malucha w trakcie snu zastępuje konieczność używania poduszki.

Pamiętajcie też że w tym czasie, bardzo niebezpieczne jest umieszczanie w łóżeczku wszelakich elementów, w które dziecko mógłby się zaplątać. Podobnie jak używanie, miękkiej poduszki w koło główki może spowodować słaby dopływ powietrza do maluszka. 

Każde z dzieci ma oczywiście swoje ulubione pozycje, ale układając je do snu trzeba pamiętać żeby zmieniać dziecku pozycje i kłaść go czasem na plecach a czasem na brzuszku, żeby zapobiec odkształceniom dopiero kształtującej się małej główki. Takie zaniedbacie może być groźnie, ponieważ jeśli nie zadbamy o zmiany w ułożeniu główki – odkształcenia mogą pozostać u dziecka na stałe.

Kiedy poduszka powinna wkroczyć w życie dziecka?

Maluch może zacząć sypiać na poduszce kiedy rozwój psychomotoryczny jest na wyższym poziomie i potrafi sam zmieniać pozycję w łóżeczku i się obracać. Według opinii doświadczonych mam i fizjoterapeutów powinno to być między 18-24 miesiącem życia dziecka.

Jaka poduszka dla niemowlaka ?

Jeśli już decydujemy się na używanie poduszki, to dobrze zacząć od poduszki w kształcie klina bądź możliwie najbardziej cienkiej i twardej poduszki dla dziecka. Jak w każdym przypadku tak i w tym zalecamy jednak konsultację z lekarzem prowadzącym czy Twoje dziecko potrzebuje poduszki już teraz.

Tkanina na poduszkę bezpieczna i miękka w dotyku

Bezpieczna poduszka dla malucha i do łóżeczka niemowlaka wykonana jest z naturalnych materiałów. Najlepsza cyrkulacja powietrza i oczywiście działanie przeciw alergiczne ma jak zawsze polecana przez nas bawełna 100%, bawełna organiczna oraz włókno bambusowe. Zwłaszcza bambus odznacza się silnymi właściwościami bakteriobójczymi, co jest bardzo ważne gdyż poduszka ma bezpośredni kontakt z buzią bobasa, a przez błony śluzowe i usta do organizmu mogą spróbować dostać się szkodliwe bakterie.

Od kiedy poduszka dla niemowlaka i kiedy jest pomocna?

W zasadzie jedyną sytuacją, w której popieramy użycie poduszki w łóżeczku niemowlaka, to czas przeziębienia i nieodzownej wtedy niedrożności układu oddechowego malucha. Wydzieliny z nosa i katar mają wtedy swobodny odpływ, a dziecko łatwiej oddycha, dzięki czemu maluch może cieszyć się spokojnym snem.

Drugą sytuacją kiedy niemowlak może spać na poduszce są problemy z trawieniem, kiedy to poduszka może zapobiegać nawet zachłyśnięciu nawracającą się treścią pokarmową, oczywiście jednak zdania naukowców w temacie korzystnego wpływu używania poduszek na łagodzenie objawów dziecięcego refluksu są również podzielone:)

Poduszka dla niemowlaka może się jednak przydać podczas jazdy samochodowej lub w wózku- W takich sytuacjach poduszka zapewnia wygodę i stabilizuje bezpiecznie ciało w prawidłowej pozycji. Trzeba mieć wtedy większe baczenie na dziecko, żeby nie wyślizgnęło się lub nie użyło poduszki do złych celów. W wózku można ułożyć dziecko na tzw. motylku czyli poduszce, która powinna chronić główkę dziecka przed wstrząsami. Ograniczanie wstrząsów jest istotne ponieważ brak kontroli nad główką podczas spacerów zwiększa ryzyko wystąpienia tzw. syndromu dziecka potrząsanego. Jest to zespół objawów wynikających z uszkodzenia mózgu dziecka, które mogą nastąpić w wyniku urazu. Niestety wbrew pozorom może do nich doprowadzić również niewinny spacer. Mózg malucha jest jeszcze niedojrzały a włókna nerwowe w nim nie są wystarczająco wytrzymałe, natomiast naczynia krwionośne są nadal bardzo kruche.

Kiedy poduszka dla niemowlaka formommy

Podsumujmy...

Do łóżeczka niemowlaka nie należy wkładać poduszki, przynajmniej do około 18 miesiąca życia bobasa. Decyzja o używaniu poduszek niemowlęcych powinna być skonsultowana z lekarzem, ponieważ niewłaściwe ułożenie dziecka może skutkować wadami rozwojowymi złą motoryką dziecka.

Wyprawka do szpitala jest bardzo ważna nie tylko dla naszych maluszków ale również dla was przyszłe mamy - dlatego zapraszamy zapoznajcie  się z naszą ofertą dla kobiet ciężarnych i po porodzie. Zakupy zrobicie w wygodny sposób bez wychodzenia z domu on line na stronie naszego sklepu internetowego.

Przykładowe produkty dla Ciebie i maluszka które znajdziesz w Formommy :

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Was zapewnić jak zawsze - że troszcząc się o to co kupujecie i jak dbacie o Siebie w ciąży, o to również że martwicie się czy będziecie dobrymi mamami świadczy o tym że będziecie najlepszymi mamami na świecie:)

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel