Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Doula - Asystentka ciąży i porodu

2023-12-05
Doula - Asystentka ciąży i porodu

Doula to doświadczona kobieta która pomaga emocjonalne i fizyczne rodzicom oczekującym dziecka. Doula towarzyszy przyszłej mamie w trakcie porodu i połogu. Kim tak naprawdę jest i czy warto skorzystać z jej pomocy oraz czym się różni od położnej? W artykule poniżej zebraliśmy wiadomości potrzebne żeby dowiedzieć się kim jest i co robi Doula. Zapraszamy do zapoznania się z treścią.

Dlaczego i kim jest Doula?

Słowo Doula pochodzi z języka greckiego i oznacza kobietę która służy. Rola Douli sprowadza się do opieki nad ciężarna oraz pomocy po porodzie i w połogu. Kobieta ma odpowiednią doświadczenie i wiedzę potrzebną przy porodach, powinna też mieć wyczucie i sporą empatie żeby wspierać obydwoje rodziców w trakcie oczekiwania na nowego członka rodziny.

W dzisiejszym świecie Doula staję się coraz bardziej popularną opcją. Przyszłe mamy najczęściej decydują się na jej pomoc w ostatnim etapie ciąży, w czasie porodu i zaraz po nim. Doula to kobieta, która jest dobrze przygotowana do bycia pomocnicą, przeszła specjalistyczne szkolenia i wie, jak przebiegają poszczególne etapy porodu oraz jak łagodzić ból z nim związany. Doula to pani która zwykle sama już rodziła dlatego ma doświadczenie również w sprawach związanych z macierzyństwem. Jeżeli Wasza Doula dodatkowo interesuje się np. muzykoterapiom czy aromaterapia może to być tez fajny sposób żeby pomóc wam się zrelaksować.

Wsparcie emocjonalne jest bardzo ważne

Doula doda Ci otuchy, wytłumaczy na czym polega poród naturalny i jak przez niego przejść oraz pomoże w skompletowaniu wyprawki dla maluszka. Przyszła mama z pomocą Douli czuje się bezpieczna i zaopiekowana. Doula ponieważ jest osobą z poza rodziny do Twojej sytuacji podchodzi bezstronnie i bez stresu, ale z dużą dozą empatii i zaangażowania. Będzie sporym wsparciem jeśli zdecydujecie się skorzystać z jej usług. Jeśli Doula opiekuje się kobietą w ciąży, może pomóc jej przejść przez burzę hormonów, rozwiewa ciążowe wątpliwości, pomaga przygotować plan porodu oraz zmniejszyć poczucie strachu przed rozwiązaniem. Często teraz przyszłe mamy wybierają Doule do porodu zamiast mamy, przyjaciółki czy partnera, ponieważ kiedy przyjdzie czas porodu rodząca może liczyć na fachowe wsparcie i pomoc w łagodzeniu bólu.

Położna a Doula czym sie różnią?

Musicie pamiętać że Doula nie ma kwalifikacji medycznych i jest to główna różnica która odróżnia ją od położnej. Asystentka porodu dość często nazywana jest współczesną akuszerką, jej głównym zadanie jest pomoc w dobrym samopoczuciu i wsparcie kobiety w ciąży. Doula w trakcie porodu może zaproponować kobiecie która rodzi odpowiednie pozycje z wykorzystaniem sprzętów z sali porodowej oraz wspólne ćwiczenia oddechowe.

Doula nie przyjmuje malucha na świat. Może być tylko pośrednikiem między ciężarną i personelem na porodówce. To położna jest od tego żeby monitorować tętno dziecka i samej rodzącej, położna nadzoruje całą akcję porodową i asystuje lekarzowi - gdyż posiada do tego niezbędną wiedze medyczną.

Jeśli młoda mama potrzebuje Doula może jej pomagać również po porodzie kiedy rozpocznie się nie zawsze łatwy okres połogu. Doula jeszcze w szpitalu może Ci pomagać w wykonywaniu prozaicznych czynności, które zaraz po porodzie mogą sprawiać wam trudność. Doule bardzo często ukończyły specjalistyczne kursy doradcy laktacyjnego, dlatego służą pomocą również w razie problemów z pierwszym przystawianiem malucha do piersi. Lekarze zbadali i dowiedli że kobiety które rodziły naturalnie z pomocą Douli nie musiały sięgać po znieczulenie farmakologiczne, a ich porody były znacznie szybsze od porodów kobiet, które nie skorzystały z takiego wsparcia.

Podsumujmy:

  • Doula zawodowo pomaga innym kobietom w okresie ciąży, w czasie porodu oraz po urodzeniu dziecka

  • Zadaniem Douli jest wsparcie emocjonalne i fizyczne w szczególnych momentach życia

Praca Douli to spora wiedza, ale też własne doświadczenie jeżeli chodzi o przebieg ciąży, porodu i połogu.

Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z ofertą okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i produktami które mogą okazać się niezbędne dla młodej mamy i dziecka zaraz po porodzie i w szpitalu.

Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Polecane

pixel