Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Butelki antykolkowe czy warto zainwestować?

2024-01-12
Butelki antykolkowe czy warto zainwestować?

Kolka u niemowląt skąd się bierze

Pierwsze nieprzespane noce przez kolkę niemowlęcą są ciężkie zarówno dla nas rodziców jak i dla dzieci. Kolka sama w sobie nie jest groźna, aczkolwiek często wywołuje dużo stresu oraz bezsennych nocy. Oczywiście my rodzice żeby zaradzić całej sytuacji imamy się wielu sprawdzonych pomysłów, a jednym z nich który cieszy się sporą popularnością wśród młodych par są butelki antykolkowe. W dzisiejszym wpisie opowiemy o objawach kolki oraz zaletach i wadach butelek antykolkowych. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem.

Czym jest kolka? Kolka niemowlęca to nagły, bolesny skurcz jelit występujący u maluszka, jego najczęstszą przyczyną jest zbyt duża ilość powietrza połykanego wraz z pokarmem. To właśnie za duża ilość powietrza powoduje pęcherzyki powietrza, które kiedy dziecko aktywnie ssie gromadzi się w przewodzie pokarmowym powodując bolesny skurcz.

Objawy kolki u dzieci:

  • Podkurczone nóżki

  • Twardy brzuszek

  • Prężenie się dziecka

  • Płacz ale zupełnie inny, niż ten wywołany głodem czy znudzeniem

I jak zaradzić takim sensacjom? Przede wszystkim, musicie zachować spokój i uspokoić Swoje dziecko. Dlatego jeśli nie chcecie w/w sensacji naszym zdaniem być może na początek warto zmienić sposób karmienia maluszka, spróbujcie zainwestować w butelkę antykolkową.

Jak działa butelka antykolkowa?

Jest to wysokiej jakości butelka, a wewnątrz butelki znajduje się odpowietrzany zawór, czyli specjalny system antykolkowy, który uniemożliwia dostanie się powietrza wraz z pokarmem. Dzięki temu że butelka posiada system odpowietrzania a zaworek antykolkowy redukuje ilość powietrza zmniejsza się ryzyko wystąpienia kolki u dziecka. Butelka antykolkowa koniecznie musi się znaleźć na liście wyprawkowej dla noworodka.

Na rynku oczywiście jest wielu producentów butelek i każdy rekomenduje swoją butelkę jako tą najskuteczniejszą. Niektóre butelki plastikowe antykolkowe mają wbudowane wentyle powietrza, które wpychają powietrze z powrotem do butelki zamiast do ust malucha, ich producenci informują że ich kształt i wzornictwo oraz system butelki zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji uszu i ulewania, gdyż mleko jest oddzielone od powietrza. Inne natomiast butelki stosuje się wraz z jednorazowymi torebkami na mleko, ponieważ podczas karmienia częściej pojawiają się pęcherzyki powietrza. Niektóre butelki są zakrzywione, a taki kształt butelki minimalizuje pęcherzyki powietrza.

butelka antykolkowa formommy

Różnice między zwykłą szklaną butelką a antykolkową

Największą różnicą pomiędzy klasycznymi, a antykolkowymi butelkami jest miękki i naturalny w dotyku silikonowy smoczek który ułatwia połączenie karmienia piersią i butelką. Miękki silikonowy smoczek imituje pierś mamy, a ergonomiczny kształt butelki zatrzymuje powietrze dzięki czemu nie dociera do smoczka. Jednym słowem taka budowa butelki sprawia, że po jej przechyleniu w smoczku nie znajdziemy powietrza. Niektóre modele butelek antykolkowych charakteryzują się również specjalną rurką odpowietrzającą oraz szeroki otwór butelki. Na to jednak jaka z nich zapasuje waszemu bobasowi ani my, ani wy nie mamy wpływu :)

Zalety i wady butelek antykolkowych

Główną zaletą butelek antykolkowych jest na pewno to że mają łagodzić objawy kolki niemowlęcej. Mogą też być pomocne przy leczeniu zapalenia uszu i ulewania pokarmu. Ponadto, są lżejsze i możecie wybrać optymalną pojemność, kolor oraz ciekawy wzorek który z pewnością zainteresuje malucha.

Wadą w używaniu takich butelek dla niemowląt, jest na pewno wyższa cena od klasycznej butelki, oraz ich trudniejsze mycie ze względu na kształt butelki. Polecamy tutaj specjalne szczotki dostępne w naszym sklepie internetowym Formommy.

Podsumujmy:

Podstawową zaletą butelek antykolkowych jest fakt, że zaworek antykolkowy redukuje ilość połykanego powietrza, a dzięki temu łagodzą u niektórych dzieci objawy kolki i poprawiają jakość waszego życia. Minusem butelek antykolkowych jest trudność z ich dokładnym umyciem co działa na ich niekorzyść. Musicie też zdawać sobie sprawę że butelki które są podawane tak małym dzieciom muszą być sterylnie czyste, dlatego warto zainwestować również w sterylizator do butelek i wygodną suszarkę. Oczywiście butelka dla noworodka która jest lżejsza i redukuje ilość powietrza jest rzeczą bardzo ważną, więc szklana butelka ze zwykłym smoczkiem jest za nią w tyle. Jednak jeśli posiadacie zwykłą tradycyjną butelkę dla dziecka oczywiście ją stosujcie. System antykolkowy możecie wdrożyć wtedy gdy zajdzie taka konieczność. Pamiętajcie idealna butelka antykolkowa nie istnieje, wiele zależy od predyspozycji i tego jak dziecko ssie pierś. Dlatego nie od razu rezygnujmy z tradycyjnej butelki którą polecają nasze mamy i babcie.

Jak zawsze mamy nadzieję że wpis o tym jak działa butelka antykolkowa okaże się dla was pomocny. Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Polecane

pixel