Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

40 tydzień ciąży który to miesiąc i co dalej

2023-10-17
40 tydzień ciąży który to miesiąc i co dalej

Każda z was już z niecierpliwością oczekuje przyjścia na świat swojej Pociechy. Ciąża to na pewno wyjątkowa przygoda ale tez czas powolnego odliczania. Z całą pewnością nie jest to nudny czas, gdyż każdego tygodnia można zauważyć różne zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy oraz w rozwoju maluszka. Znajomość swojego ciała i poznawanie symptomów związanych z ciążą pozwala na rozwianie różnych wątpliwości, objawów czy niepokojących zjawisk związanych z każdym etapem ciążowej przygody. Pewnie dlatego tez trafiłaś na nasz artykuł na temat 40 tygodnia ciąży. Sprawdźmy wiec co słychać u mamy i jak rozwija się dziecko w 40.tyg ciąży.

Dla tych co czytają naszego bloga na temat ciąży i rozwoju maleństwa (do czego zachęcamy też nowe czytelniczki ) przedstawiamy jak zawsze rozwój maleństwa na skali owocowo- warzywnej.

W 40 tygodniu ciąży maluszek przypomina już dużej dyni, waga dziecka to ok 3,5kg a długość do 52 cm. w tym czasie ciąży dziecko wykazuje już pełna gotowość do porodu.

40 tydzień - ciąża

Jeżeli jesteś właśnie w 40. tygodniu to znak, że niebawem możesz spodziewać sie rozwiązania. Jeżeli jednak nie nastąpi ono w tym tygodniu – nie martw się na zapas do 41. tygodnia ciąży uznaje się że poród jest nieprzenoszony. W sytuacji gdy przekroczysz ten próg i ciąża będzie uznana za przenoszoną możliwe też że lekarz prowadzący zaproponuje wywołanie porodu. Dlatego w tym okresie ciąży warto być pod większą opieka lekarską i często robić KTG. Monitorowanie akcji serca Twojej Pociechy zadecyduje o tym, czy na poród będziesz czekać w szpitalu czy w domu. Chociaż oczywiście w 40 tygodniu ciąży nic nie powinno budzić Twoich wątpliwości to przy każdej niepokojącej sytuacji lekarz może skierować cię na oddział patologii ciąży.

40 tydzień ciąży mocniejsze ruchy dziecka

W czterdziestym tygodniu dziecko wykonuje ruchy z inną częstotliwością, dlatego też nie trzeba martwić się na zapas ale dobrze wiedzieć, czego możemy się spodziewać w po tym tygodniu ciąży. Twoje dziecko jest ułożone prawidłowo główką w dół dlatego częściej możesz odczuwać bóle w okolicy żeber, gdzie maluch może wykonywać małe kopniaki, choć na tym etapie ciąży nie ma już prawie miejsca w brzuchu mamy na bardziej energiczne ruchy. Są one też zdecydowanie rzadsze, a przez niektóre przyszłe mam dużo mniej wyczuwalne. dlatego tak ważne jest monitorowanie akcji serca w tym czasie razem z liczeniem ruchów. Jeżeli całkowicie nie odczuwasz ruchów dziecka w końcowym okresie ciąży, koniecznie zgłoś sie do lekarza na KTG. Zrób tak też w odwrotnej sytuacji gdy ruchy dziecka stają sie bardziej gwałtowne i nasilone.

Pozwól działać naturze

Prawie dla każdej z nas wizja porodu to kosmiczna sprawa wydaje sie wręcz niemożliwa, a przeciśnięcie ponad 3-kilogramowej "dyni" przez kilkunastocentymetrowy otwór wręcz nie realne :) A jednak jest jedna z najbardziej naturalnych rzeczy na świecie !. Dlatego nie stresuj się niepotrzebnie na myśl o całym akcie i nastaw jak najbardziej pozytywnie. Tak na prawdę większość z nas instynktownie wie co robić w tej chwili. Twoje ciało Cię poprowadzi. Cały proces jest doskonale zaplanowany, nie martw się zaufaj położnym i bliskim ci osobom które są z Tobą na sali porodowej. Twoje dziecko też Cię poprowadzi i wykona sporą część pracy.

Także Kobieto nie martw się nie jesteś sama ! :)

Badania w 40 tygodniu ciąży :

W 40. tygodniu nie ma już zaplanowanych żadnych badań. Jeżeli nie doszło jeszcze do porodu, powinnaś zgłosić się jednak do lekarza prowadzącego, który wykona badanie położnicze i oceni dojrzałość szyjki macicy do porodu. Jak pisaliśmy w poprzednim wpisie należy też wykonać badanie KTG i USG z oceną masy ciała płodu oraz pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego przyszłej mamy.

I tak dotarłyśmy do 40 tygodnia ciąży. Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z ofertą okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i produktami które mogą okazać się konieczne dla młodej mamy i dziecka zaraz po porodzie i w szpitalu.

Przykładowe produkty dla Ciebie i maluszka które znajdziesz w Formommy :

Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixel