Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

36 tydzień ciąży czy masz już wszystko przygotowane?

2023-08-07
36 tydzień ciąży czy masz już wszystko przygotowane?

36 tydzień ciążowej przygody to już dziewiąty miesiąc – zostały wam ostatnie cztery tygodnie do przewidywanego terminu rozwiązania, ale pamiętajcie o czym już pisaliśmy, że poród może się zacząć w każdej chwili. Jeżeli jesteś w ciąży z bliźniakami – poród może nastąpić w 36 tygodniu. Twoje dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat. A ty? Masz już wszystko pgotowe? Czy torba do porodu czeka? Musisz już mieć wszystko przygotowane.

W tym wpisie zwrócimy uwagę na wielkość i wygląd dziecka oraz rozwój twojego dziecka. zobaczymy też co się dzieje z twoim ciałem i jak czuje się przyszła mama kiedy zostały jej ostatnie tygodnie ciąży.

Ale jak zawsze - sprawdźmy jak wygląda dziecko na naszej skali owocowo- warzywnej :)

W tym tygodniu waga malucha wynosi ok. 3 kg. Maluszka można porównać do dużej sałaty rzymskiej: ma już niemal 50 cm.

Wszystkie narządy twojego dziecka są przygotowane, by zacząć pełnić swoje funkcje poza organizmem mamy. Dziecko, póki się nie urodzi, będzie jeszcze nabierało odporności poprzez przeciwciała z łożyska mamy oraz będzie nabierało tkanki tłuszczowej. Jeżeli do końca nie zanikło lanugo, teraz z pewnością już zaniknie – co jest ciekawe na tym etapie to, to że maleństwo zjada meszek płodowy i trawi go, a produktem tego jest smółka w jelitach, czyli pierwsza kupka waszej pociechy

Dopóki maluch pozostaje w brzuszku przyszłej mamy, będzie głównie spał, ssał kciuk i z coraz większym trudem wykonywał ruchy rączkami i nóżkami, a to dlatego że w 9 miesiącu ciąży jest już bardzo ciasno w macicy.

Co się dzieje z Twoim ciałem i jak czuje się przyszła mama?

9 miesiąc ciąży to końcowy czas oczekiwania i ćwiczenie waszej cierpliwości. Nie próbuj jednak wykonywać żadnych czynności, które mogłyby przyspieszyć akcję porodową– pozwól swojemu dziecku zadecydować, kiedy przyjdzie na świat - pamiętaj, że ma jeszcze na to aż cztery tygodnie.

W ostatnim czasie ciążowej przygody dno macicy zaczyna się obniżać, przynosząc przyszłej mamie ulgę w takich dolegliwościach jak trudności z oddychaniem czy też z męczącą zgagą. Niestety, nie wszystkie dolegliwości ciążowe ustępują ale parcie na pęcherz powoduje częste wizyty w toalecie, pomimo że moczu nie jest dużo. 

Wciąż odczuwasz spuchnięte nogi oraz bolesność stóp. Naszym zdaniem nie mieścisz się w żadne swoje buty i najchętniej chcesz chodzić boso. Unikaj jednak w czasie ciąży noszenia japonek – ten rodzaj obuwia może przyczynić się do powstawania halluksów na stopach.  

Ruchy dziecka w brzuchu powodują teraz ból i uczucie twardnienia brzucha. Dziecko ustawia się w kanale rodnym i zaczyna powoli napierać. Jednak póki nie zauważysz ze skurcze są częste i regularne, a z dróg rodnych wycieka płyn owodniowy, nie musisz się jeszcze denerwować. Jeśli jednak zaczniesz czuć, że brzuch ciągnie mocno ku dołowi, a towarzyszą temu coraz częstsze i mocne skurcze – to już czas! Bierz torbę i jedź do szpitala.

Przygotowana wyprawka formommy

O czym warto pamiętać w 36 tygodniu ciąży

Od 36.tyg do końca swojej ciąży powinnaś raz w tygodniu pojawić się u lekarza. Lekarz prowadzący będzie teraz kontrolował przeważnie stan szyjki macicy, która może się z każdym dniem skracać i rozwierać. Rozwarcie szyjki macicy często oznacza, że akcja porodowa lada moment się rozpocznie. Czasem jednak zdarza się, że szyjka rozwiera się na 2 cm i w tym stanie pozostaje przez kolejne tygodnie – nie zawsze kobieta musi być hospitalizowana w takiej sytuacji, ale z pewnością powinna więcej leżeć niż chodzić.

Szyjka macicy maksymalnie rozwiera się na 10 centymetrów – oznacza to że akcja porodowa jest już zaawansowana, zaczynają się też skurcze parte, dzięki którym dziecko w końcu pojawi się na świecie.

W 36 tygodniu ciąży musisz też monitorować prace serca dziecka oraz częstotliwość skurczów macicy. Przed tobą KTG, czyli kardiotokogrfia – to badanie, które ma za zadanie monitorować stan maluszka w ostatnich tygodniach przed zbliżającym się porodem. Im bliżej rozwiązania, tym częściej powinnaś robić KTG - nawet co 2-3 dni. Możesz się na nie zgłosić również bez skierowania od lekarza, jak zawsze wtedy gdy coś Cię niepokoi.

Na te ostatnie tygodnie ciąży nie planuj dalekich podróży, nawet jeśli dobrze się czujesz. Teraz to już spore ryzyko, a akcja porodowa może rozpocząć się w drodze. 9 miesiąc ciąży to także czas, gdy nie zaleca się lotów samolotem. Wiele linii lotniczych nie wpuszcza na pokład kobiet w widocznej zaawansowanej ciąży. Wszystko przez różnice ciśnień podczas lotu które mogą spowodować poród a wśród pasażerów na pokładzie nie zawsze leci lekarz. Oczywiście personel pokładowy jest przeszkolony na okoliczność pomocy ciężarnej, a nawet na awaryjne odebranie porodu – jednak czasem mogą wystąpić komplikacje, a wtedy nie zawsze jest możliwe szybkie lądowanie.

Pamiętaj 36 tydzień Twojej ciąży to czas, kiedy twoja torba do szpitala powinna być spakowana i postawiona w miejscu, z którego łatwo ją zabrać. Dobrze, jest gdy osoby które Ci towarzyszą w szpitalu wiedzą, co się w niej znajduje i są przygotowane na pomoc oraz wyjmowanie z niej rzeczy potrzebnych w danej chwili.

W torbie do szpitala muszą znajdować się rzeczy dla Ciebie, dziecka, ale także niezbędne dokumenty do porodu – przede wszystkim karta ciąży, w której wpisane są wszystkie wyniki badań.

W kolejnym wpisie opiszemy co konkretnie musi się znaleźć w takiej torbie i czemu jest ważne żeby była wcześniej gotowa.

I tak dotarłyśmy do trzydziestego szóstego tygodnia ciąży. Mamy nadzieję że jak zawsze wpis na tym blogu okazał się dla was pomocny. Tutaj zapraszamy do zapoznania się z oferta okołoporodową sklepu internetowego Formommy.pl i produktami które mogą okazać się konieczne dla młodej mamy i dziecka zaraz po porodzie i w szpitalu.

Przykładowe produkty dla Ciebie i maluszka które znajdziesz w Formommy :

Pamiętajcie że wasze samopoczucie i dobro maleństwa są dla nas najważniejsze dlatego w razie pytań nasi konsultanci pomogą wam zawsze mailowo lub telefonicznie.

Jesteśmy partnerami Karty Dużej Rodziny na każdy zakup posiadacze KDR mają zniżkę 10%

Kończąc ten wpis chcę Cię zapewnić jak zawsze, że troszcząc się o to co kupujesz i jak dbasz o Siebie w ciąży, o to również że martwisz się czy będziesz dobra mamą świadczy o tym że już jesteś najlepsza mamą na świecie.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel