Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Zimowy spacer z niemowlakiem. Jak się do niego przygotować?

2021-10-19
Zimowy spacer z niemowlakiem. Jak się do niego przygotować?

Częstą zagwozdką świeżo upieczonych rodziców stają się spacery z niemowlakiem w czasie zimy. Gdy na świat przychodzi maluszek, a za oknem akurat szaleje mróz, mogą pojawić się wątpliwości na temat tego, czy zimowy spacer z niemowlakiem to w ogóle dobry pomysł, a jeśli tak, to jak się do niego przygotować. 

Zdecydowanie nie warto rezygnować z zimowych spacerów. Pediatrzy często podkreślają, że zamknięcie malucha na całą zimę w domu może być niekorzystne dla jego odporności. Taki spacer hartuje organizm i przyzwyczaja dziecko do niższych temperatur. Jak przygotować się do wyjścia na zimowy spacer, aby był on bezpieczny i przyjemny dla niemowlaka?

Spacer z niemowlakiem zimą - co będzie potrzebne?

Teraz przejdziemy do produktów, które mogą się przydać podczas zimowych spacerów. Zacznijmy od wózka - dobrym wyborem będzie taki, który posiada głęboką gondolę. Dla niemowlaka, który nie potrafi jeszcze siadać, będzie to najbardziej komfortowa opcja. Nie tylko osłonisz maluszka przed wiatrem, ale także zmieścisz dodatkowe ocieplenie. 

Skoro nawiązaliśmy już do kwestii ciepła, zimowy spacer z niemowlakiem nie obejdzie się bez śpiworka dla dziecka, kołderki lub ciepłego kocyka. To, co wybierzesz, zależy już od twoich preferencji, chociaż rodzice wyjątkowo cenią sobie korzystanie ze śpiworka, ponieważ łatwo można go zapiąć i maluch się z niego nie odkopie, jak może się zdarzyć w przypadku kołderki. Niemowlak powinien być też ciepło ubrany, najlepiej w kombinezon i czapeczkę. Z kolei dla mamy mogą się przydać rękawiczki do wózka.

 

Jak długi spacer z niemowlakiem zimą?

Wyposażenie mamy już opanowane, teraz czas na rozwianie kolejnych wątpliwości: spacer z niemowlakiem zimą do jakiej temperatury? Tutaj zdania są dość podzielone. Są głosy mówiące o tym, że temperatury poniżej zera już wykluczają możliwość spaceru, ale bardziej powszechne przekonanie odwołuje się do tego, że temperatura -10 stopni Celsjusza jest już takim progiem, przy którym warto zrezygnować z wyjścia. 

Naszym zdaniem, najlepiej jest po prostu spojrzeć na sprawę rozsądnie i nie kierować się jedynie wartością widoczną na termometrze. Przykładowo, -5 stopni może występować razem ze śnieżycą i mroźnym wiatrem - wtedy oczywiście lepiej odpuścić. Natomiast gdy takiej samej temperaturze towarzyszy piękne, zimowe słoneczko, można spokojnie wyjść na zimowy spacer z niemowlakiem. Kieruj się więc głównie swoją intuicją!

Pozostaje jeszcze odpowiedź na to, jak długo na spacer z niemowlakiem zimą można się wybrać. Jeśli będzie to pierwszy spacer maluszka, może to być krótkie wyjście, np. koło 15-20 minut. Potem stopniowo można ten czas wydłużać, dostosowując go też do pogody. Najlepiej wyjść koło południa, ponieważ wtedy zazwyczaj jest najcieplej. 

 

O czym jeszcze warto pamiętać, idąc na spacer zimą z niemowlakiem?

Jedną z zasad, o której mówi się coraz częściej, jest tzw. werandowanie, którego ideę postaramy się w skrócie przybliżyć. Ma ono na celu stopniowe przyzwyczajanie niemowlaka do niższych temperatur. 

Na początek ubiera się malucha tak jak na spacer i przebywa z nim chwilę w mocno wywietrzonym pokoju, dosłownie przez 10-15 minut. Potem można przejść dalej i niemowlaka otulonego w wózeczku ustawić przy otwartym oknie i patrzeć, czy nie przeszkadza mu zimniejsza temperatura. Następnym etapem może być już wystawienie wózeczka na balkon na około 20 minut. Po takich próbach maluch będzie już gotowy na prawdziwy spacer!

O czym jeszcze należy pamiętać? Przed wyjściem posmaruj delikatną skórę dziecka kremem z filtrem UV, który będzie stanowił ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli niemowlak jest przeziębiony, lub ma zatkany nosek, lepiej wstrzymać się od spaceru. Oddychanie przez usta może wyziębić malucha i nasilić objawy przeziębienia.

pixel