Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią. Co warto o nim wiedzieć?

2021-08-06
Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią. Co warto o nim wiedzieć?
Początek sierpnia to nieoficjalne święto każdej mamy - święto trudów, wyzwań oraz rodzicielskiej troski, która nie zna granic. Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią odbywa się już 21. raz, a razem z nim powraca potrzeba rozmowy o tym bliskim nam temacie. W obchody tego ważnego tygodnia włącza się wiele stron - od organów publicznych, przez organizacje charytatywne, po prywatne firmy. My również chcemy celebrować z Wami ten czas, dlatego dzisiejszy wpis w całości poświęcimy Światowemu Tygodniowi Karmienia Piersią. Co warto o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Kiedy obchodzony jest Światowy Tydzień Karmienia Piersią i… dlaczego?

Zacznijmy od daty. Światowy Tydzień Karmienia Piersią odbywa się co roku od 1 do 7 sierpnia. Pierwszy taki tydzień miał miejsce 1990 roku, co oznacza, że święto to ma już dokładnie 31 lat. Od ponad 30 lat co roku głośno mówi się o tym, jak wiele zalet ma naturalne karmienia oraz… jak trudne jest to zadanie. Skąd wziął się pomysł na takie wydarzenie? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się nieco w czasie.

Trochę historii

Historia tych tygodniowych obchodów sięga lat 90. XX wieku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Międzynarodowy Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) sporządziły tzw. Deklarację Innocenti, której nadrzędnym celem było promowanie i wspieranie kobiet karmiących piersią. W deklaracji stwierdzono oficjalnie, że karmienie piersią to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapewnienia zdrowia, a matki, które się go podejmują, powinny zostać otoczone specjalną opieką. Następnie, w 1991 roku powołano do życia Światowe Stowarzyszenie Akcji Karmienia Piersią, które miało zadbać o realizację celów określonych przez WHO i UNICEF. W 1992 roku na promocję tej kampanii przeznaczono cały tydzień.

Na czym polega tydzień promocji karmienia piersią?

Tydzień promocji karmienia piersią obchodzony jest w ponad 120 krajach. Co roku obchody odbywają się pod innym, wspólnym dla całego świata hasłem, które wybiera WHO (ogłoszenie hasła ma miejsce w maju). Slogany wskazują motyw przewodni konkretnych obchodów i mają na celu popularyzację różnych aspektów karmienia. W tym roku hasło brzmi „Chroń karmienie piersią: wspólna odpowiedzialność”. Stawia ono nacisk na wsparcie, jakiego potrzebują mamy karmione piersią. Bohaterami tej narracji są nie tylko ojcowie, ale także dziadkowie, znajomi, współpracownicy czy przełożeni. Wedle tego sloganu żadna z kobiet nie powinna być sama w tym trudnym zadaniu, a zdrowy rozwój malucha jest naszym wspólnym celem. Każdego roku w celebrację Międzynarodowego Tygodnia Karmienia Piersią angażuje się wiele organów państwowych, niezależnych organizacji, prywatnych firm czy społecznych aktywistów. Wszystkim przyświeca jeden cel - by o karmieniu piersią mówiło się częściej, łatwiej i szczerzej. W ramach tego święta organizuje się różnego rodzaju warsztaty, konferencje czy wydarzenia promujące naturalne karmienie.

Świętuj międzynarodowy dzień karmienia piersią ze swoim maleństwem

Tak jak wspominaliśmy na początku, Światowy Tydzień Karmienia piersią jest świętem każdej mamy i jej maleństwa. Warto wykorzystać ten czas, by zgłębić wiedzę o tym naturalnym procesie i zrozumieć, czemu jest taki ważny. Jest to także okazja do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat współodpowiedzialności i potrzebie wzajemnego wsparcia. W ForMommy bardzo dobrze rozumiemy problemy rodziców, dlatego oferujemy wysokiej jakości produkty do karmienia, które pomogą Wam sprostać wyjątkowemu zadaniu, jakim jest Międzynarodowy Dzień Karmienia Piersią.
pixel