Zamówienia złożone do 15.00 wysyłamy tego samego dnia ! :)

Pierwsze karmienie piersią - jak się przygotować?

2022-11-21
Pierwsze karmienie piersią - jak się przygotować?

Nie ma nic bardziej naturalnego niż karmienie piersią i więź, jaka tworzy się w tym czasie między malcem i mamą. Choć sam proces jest naturalny, nie oznacza to, że po drodzę nie pojawią się wyzwania. Zwłaszcza mamy, które poraz pierwszy znajdują się w tej roli, mają wiele obaw. Pojawiają się pytania, jak trzymać dziecko, jak często karmić i jak długo oraz jak przygotować się do karmienia piersią? Podpowiadamy!

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz karmić?

Po pierwsze, w całym procesie karmienia bardzo ważna jest twoja psychika i to, jak myślisz o karmieniu. Nie nastawiaj się negatywnie - warto mieć świadomość tego, jakie problemy mogą się pojawić, aby móc na nie zareagować, ale nie ma sensu zagłębiać się w takim myśleniu. Podczas pierwszych tygodni karmienia mogą zdarzać się nawały pokarmu lub chwilowe przestoje - to normalne i czasami się zdarza.

Jak często karmić malucha? Wtedy, kiedy będzie się tego domagał. Przyjmuje się, że powinnyśmy przystawiać dziecko do piersi zawsze wtedy, gdy zauważymy, że ciągnie do piersi i jest głodne. Co do czasu samego karmienia - nie stresuj się, naturalnie wyczujecie z maluchem, kiedy jest już najedzony, będzie się odsuwał od piersi i sygnalizował, że już wystarczy.

Do kiedy karmić piersią? WHO rekomenduje, aby karmić malucha wyłącznie pokarmem mamy do 6 miesiąca życia. Od tego czasu można rozszerzać dietę. Jeśli chodzi natomiast o górną granicę, nie ma tutaj żadnych rekomendacji i jest to decyzja mamy.

pierwsze karmienie piersią

Prawidłowa pozycja

Aby nauczyć się prawidłowego trzymania malucha i przystawiania do piersi, warto zapisać się do szkoły rodzenia - nic tak dobrze nie uczy, jak praktyka. Przyjmuje się, że maluch powinien leżeć w jednej linii, brzuszkiem skierowany w stronę twojej klatki piersiowej. Do zachowania prawidłowej pozycji dziecka przydają się poduszki lub rogale do karmienia, które zapewniają stabilizację, a jednocześnie są wygodne dla mamy i malca.

Pierwsze karmienie piersią

Według rekomendacji ekspertów, pierwsze karmienie powinno nastąpić jak najszybciej po porodzie - maksymalnie do kilku godzin, ale najlepiej już w pierwszej godzinie po urodzeniu. Dzięki temu maluch przyzwyczai się do procesu karmienia i ssania, a piersi otrzymają sygnał do produkcji pokarmu.

Przygotowanie do karmienia piersią

Z fizjologicznego punktu widzenia, piersi przyszłej mamy przygotowują się do karmienia same, w naturalny sposób. Nie potrzebne są masaże czy uciskanie brodawek. Możesz jednak przygotować się w inny sposób - zapewniając sobie niezbędnych pomocników, których warto mieć pod ręką podczas karmienia.

Jednym z nich jest maść z lanoliną, która świetnie działa na łagodzenie podrażnionych po ssaniu brodawek. Warto też wyposażyć się we wkładki laktacyjne, które szczególnie przydadzą się podczas nawału pokarmu. Mamy szczególnie cenią także biustonosze do karmienia, za ich wygodę i możliwość szybkiego przystawienia malucha do piersi.

Sposoby, które poprawią laktację

Podstawowym sposobem na stymulację piersi do produkcji pokarmu jest częste przystawianie malucha do karmienia. Są jednak inne kwestie, o których warto pamiętać, aby poprawić laktację. Z pewnością dobre odżywianie będzie tutaj istotne. Należy pamiętać o tym, że w momencie karmienia wzrasta zapotrzebowanie kaloryczne mamy, o kilkaset kalorii. Aby organizm miał energię do produkcji pokarmu należy dostarczać odpowiednią ilość kalorii, spożywać zbilansowane posiłki, o zwiększonej ilości białka. Dodatkowo, warto też dbać o nawodnienie - rekomenduje się picie 2 litrów wody dziennie.

Polecane

Biustonosz do karmienia Agnes- szary

Biustonosz do karmienia Agnes- szary

Cena regularna: 39,90 zł brutto34,90 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 34,90 zł
pixel